Mektubat-ı Rabbani

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mektubat
Mektûbât
Yazar İmam-ı Rabbani
Çevirmen Abdülkadir Akçiçek; Hüseyin Hilmi Işık; Kasım Yayla; Osman Şen-Semerkand yayınları:Talha Hakan Alp - Ömer Faruk Tokat - Ahmet Hamdi Yıldırım
Ülke Babür Devleti
Dil Farsça
Konu İslâm tasavvufu
Yayım Miladi 17. asır
Yayımcı Hakikat Kitabevi, semerkand yayınevi-3 cilt

Mektûbât veya Mektûbât-ı Rabbani,[1][daha iyi kaynak gerekli] Ahmed Sirhindî (İmam-ı Rabbani) kitabı.[1] İmam-ı Rabbani, mektuplarını yazdıktan sonra mektupları toplanarak Mektubat olarak derlendi.

İmam-ı Rabbani 25/26 Mayıs 1563 tarihinde Hindistan'da doğdu. 10 Aralık 1624'te Hindistan'da öldü. Ölümünün nedeni sıtmaydı. Çeşitli memleketlere göndermiş olduğu mektûplardan 536 mektûbu, üç cilt hâlinde toplanarak adı geçen eser meydana getirildi.

Derlenişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mektubat'ın birinci cildi 1616 senesinde talebelerinin meşhurlarından Yar Muhammed Cedid-i Bedahşi Talkani tarafından toplandı. Birinci cildde 313 mektup vardır. Bu cildin son mektubu, Muhammed Haşim-i Keşmi'ye yazıldı. İmam-ı Rabbani birinci cildin son mektubunu yazınca resullerin, din sahibi peygamberlerin ve Ashab-ı Bedir'in sayısına uygun olarak birinci cildin 313 mektup olmasını istedi.

İkinci cildi ise 1619 senesinde yine talebelerinden, Abdülhay Pütni tarafından toplandı. Bu ciltte Esma'ul husna yani Allah-u Teâlâ'nın hâdis-i şerifte geçen doksan dokuz ismi sayısınca doksan dokuz mektup vardır.

Üçüncü cild de İmam-ı Rabbani'nin vefatından sonra 1630 senesinde talebelerinden Muhammed Haşim-i Keşmi tarafından toplanmış olup, bu cildde de Kur'an'daki surelerin sayısınca 114 mektup vardır. Her üç cildde toplam 526 mektup vardı. İmam-ı Rabbani'nin vefatından sonra on mektubu daha üçüncü cilde ilave edildi. Böylece toplam mektup adedi 536 oldu.[1]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]