Teräsbetoni

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Teräsbetoni
Genel bilgiler
Başladığı yerFinlandiya Finlandiya
TarzlarHard Rock, Power Metal
Etkin yıllar2002 - günümüz
Müzik şirketiWarner Music Finland (2003-2010), Sakara Records (2010-günümüz)
İlişkili hareketlerNorthern Kings
Resmî sitehttp://www.terasbetoni.com
ÜyelerJarkko Ahola
Arto Järvinen
Viljo Rantanen
Jari Kuokkanen

Teräsbetoni, Fin heavy metal grubu. İlk albümleri Metallitotuusu (Türkçe: Metal gerçeği), 2005'te yayımlandı ve şimdiye kadar 32.000 kopyanın üzerinde sattı. Teräsbetoni, Manowar gibi gruplardan etkilenmiştir.

Kariyer[değiştir | kaynağı değiştir]

Jarkko Ahola, Arto Järvinen ve Viljo Rantanen 2002 yılında tanıştılar ve bir müzik grubu kurmaya karar verdiler. Jari Kuokkanen geçici baterist olarak gruba alındıysa da sonradan kalıcı eleman oldu ve grup 2003 yılında ilk şarkılarını yaptı. Aynı yılın yaz ayında adını resmi sitelerinde "Teräsbetoni" (Türkçe: Betonarme) olarak açıklayan grubun isim babası gitarist Rantanen'dir.

Yeraltı müziğinde popüler olmak için kurulmuş olan grup, daha geniş alanlara yayıldıkça popülaritesi arttı. Grubun hayranları Teräsbetoni'nin bir stüdyo albümü yapması için imza toplayarak bunu birkaç plak şirketine yolladılar. 2004'te Teräsbetoni ilk konserini verdi ve "Taivas lyö tulta" adlı şarkılarının canlı performansını websitelerine eklediler. İlk konserlerinde Ronnie James Dio'nun "Rainbow in the Dark" ve Manowar'ın "Metal Warriors" adlı şarkılarını coverladılar. 2004 yılının sonunda grup Warner Music Finland ile sözleşme imzaladı ve "Taivas lyö tulta" adlı teklileri için Aralık 2004'te stüdyoya girdi. Tekli 2 Şubat 2005'te yayımlandı ve Finlandiya tekli müzik listesinde 1 hafta boyunca 1. sırada kaldı. Şarkının radyolarda da sıkça çalınması üzerine grup daha geniş alanlara yayılmaya başladı.

2005 yılının Ocak ayında kayıtları başlayan "Metallitotuus" adlı ilk albümleri 6 Nisan 2005'te yayımlandı. Albüm, Finlandiya müzik listelerinde bir hafta boyunca 2. sırada kaldı ve 29 hafta boyunca listedeki yerini korudu. Albümden "Orjatar" (Türkçe: Köle Kadın) adlı tekli çıktı. Video klibi de çekilen şarkı, 16 Nisan 2005'te ilk defa TOP40 show'da gösterildi. "Taivas lyö tulta" adlı şarkıları Finlandiyalı buz hokeyi takımı için resmi şarkı olarak seçildi.

"Metallitotuus" yayımlandığı yılda platin ödüle gitti, (Finlandiya'da 30.000'in üstünde satan albümler için verilir) albüm neredeyse 33.000 kopya satarak Finlandiya'nın üçüncü en popüler hard rock albümü olmuştur.

2006 yılının Haziran ayında grup "Vaadimme metallia" (Türkçe: Metal istiyoruz) adlı 2. albümlerini yayımladı, albüm yayımlandığı gün hemen hemen altın albüm ödülü rekorunu kırdı (Finlandiya'da 15.000'in üstünde satan albümler için verilir.)

19 Mart 2008 tarihinde grup "Myrskyntuoja" (Türkçe: Runkılıcı) adlı 3. albümlerini yayımladı ve albüm Finlandiya albüm listelerinde 1. sıradan giriş yaptı.

Ayrıca grup 2008 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Finlandiya'yı Missä miehet ratsastaa (Türkçe: Adamların gittiği yer) adlı şarkıyla temsil ederek ülkesini 8. sıraya taşımıştır.

Üyeler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Jarkko Ahola - Vokal, bas gitar
  • Arto Järvinen - Gitar, vokal
  • Viljo Rantanen - Gitar
  • Jari Kuokkanen - Davul

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Stüdyo albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Tekliler[değiştir | kaynağı değiştir]

Önce gelen:
Hanna Pakarinen
Eurovision Şarkı Yarışması'nda Finlandiya
2008
Sonra gelen:
-