Şebnem Ferah

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şebnem Ferah
Şebnemlogo.png
Genel bilgiler
Doğum adı Şebnem Ferah
Doğum 12 Nisan 1972 (1972-04-12) (50 yaşında)
Yalova, Türkiye
Tarzlar Alternatif rock, hard rock, heavy metal, pop rock
Meslekler Şarkıcı, Söz yazarı, Besteci Gitarist
Çalgılar Akustik arp, Gitar, Armonika, Mandolin, klavye
Etkin yıllar 1987-günümüz
Müzik şirketi Raks (1996-1999)
Universal Müzik (1999-2005)
Pasaj Müzik (2005-Günümüz)
İlişkili hareketler Volvox Pentagram (müzik grubu)
Demir Demirkan
Apocalyptica
Kurban (müzik grubu)
Üyeler Buket Doran bas gitar 1996-günümüz
Aykan İlkan Bateri 1996-günümüz
Ozan Tügen Klavye 1996-günümüz
Ceren Tügen Geri Vokal 2003-günümüz
Kerem Özyeğen Gitar 2017-Günümüz
Barış Manisa Gitar 2017-Günümüz
Eski üyeler Metin Türkcan Gitar 1996-2017

Şebnem Ferah (d. 12 Nisan 1972, Yalova), Türk rock müzik sanatçısı.

Özgeçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Çocukluğu ve okul yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Üsküp'ten Yalova'ya göç eden bir ailenin üç kızından en küçüğü olarak, 12 Nisan 1972 tarihinde Yalova'da dünyaya geldi.

Şebnem Ferah'ın müziğe olan ilgisi 5-6 yaşlarında başlamış ve müzikle tanışmasında ailesinin çok büyük rolü olmuştur. Ferah'ın ailesinde hemen hemen herkes müzikle iç içe ve evin her köşesinde enstrüman olduğu için müzik konusunda bilgili ve hazır olarak piyasaya atıldı.

İlkokulda mandolin ve solfej dersleri almaya başladı, okul orkestrasında da solistlik yaptı. Liseyi Bursa Özel Namık Sözeri Lisesinde yatılı bir öğrenci olarak okudu ve bu dönemler Şebnem Ferah'ın kendisini tanımasına, tek başına ayakta kalmasına yardımcı oldu.

Şebnem Ferah'ın müzik hayatı daha sonra okul orkestraları ve küçük topluluklarla devam etmiştir. Lise yıllarında "Pegasus" adlı grubuyla beraber çalışan ama kafasında bir kız grubu hayali olan Ferah, 80'lerin ortasında Bursa'da açılan bir stüdyo sayesinde Sedat Yıldırım Sarıca ile tanışmış ve bu hayalini 1988 yılında kurduğu "Volvox" grubuyla gerçekleştirmiştir. Müzik ile daha yoğun ilgilenebilmek için ODTÜ Ekonomi Bölümü'nü 2. sınıftan terk etmiş ve daha sonra İstanbul'a gelince İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümüne kaydolmuştur. Dr. Skull'un emeklilik konserinde Özlem Tekin ile birlikte ön grup olarak çıkmışlardır.

1994 yılında Volvox grubunun dağılması sonucu Şebnem Ferah bireysel çalışmalarına başlamıştır. Onno Tunç ve Sezen Aksu ile karşılaşmasıyla müzik yaşamında yeni bir sayfa açılmıştır. 3 oktavlık bir ses aralığına sahiptir.

Profesyonel müzik hayatı ve albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

15 Kasım 1996 tarihinde[kaynak belirtilmeli] "Kadın" adlı ilk solo albümünü Sezen Aksu ve Onno Tunç'un da destekleriyle Raks Müzik'ten çıkarmıştır. Bu albümünde İskender Paydaş, Tarkan Gözübüyük ve Demir Demirkan'la çalışmıştır. İlk klibini "Vazgeçtim Dünyadan" adlı parçasına çekmiştir. Gerek kaset ve CD satışları gerekse video klibiyle uzun süre listelerde bir numara olarak boy göstermiş ve daha sonra "Yağmurlar", "Bu Aşk Fazla Sana" ve "Fırtına" adlı şarkılarına klip çekmiştir. İlk solo konserini ise 4 Nisan 1997'de İzmir Ege Üniversitesinde yaklaşık 6000 kişiden oluşan büyük bir kalabalığa vermiştir. İzmir'deki konserin ardından Türkiye'nin çeşitli yerlerinde konserlerine devam etmiş ve bu konserlerin yanı sıra düzenli bar programları da yapmıştır.

1998 yılında ablası Aycan Ferah'ı kaybetti. Üzüntülü bir dönemin ardından, 2,5 yıllık bir aradan sonra 30 Haziran 1999'da "Artık Kısa Cümleler Kuruyorum" adlı ikinci albümünü çıkardı ve 10 Temmuz 1999 Perşembe günü ikinci albümünün ilk klibi "Bugün" müzik kanallarında boy göstermeye başladı. İlk albümünde olduğu gibi ikinci albümünde de İskender Paydaş ve Pentagram ekibiyle çalışan şarkıcı, albümün ikinci video klibini "Artık Kısa Cümleler Kuruyorum" şarkısı için yaptı, klibin yönetmenliğini Hakan Yonat yaptı.

İkinci albümün ardından yine araya uzun bir stüdyo dönemi girdi. 1999 yılında meydana gelen 17 Ağustos depreminde babası Ali Ferah'ı yitirdi. Acılarını hafifletmek ve yeni şarkılar üretmek için müziğe daha da sıkı sarıldı. 18 Ekim 2001 tarihinde "Perdeler" adlı üçüncü albümü yayınlandı ve yine büyük beğeni topladı. Bu seferki albümde Şebnem, İskender Paydaş ve Pentagram üyeleriyle değil de sahnede birlikte çaldığı müzisyenlerle çalışmıştır. Bu albümden ilk video, albümle aynı adı taşıyan "Perdeler" şarkısına çekildi. Bu klipten kısa bir süre sonra "Sigara" şarkısına da klip çekildi. Ayrıca şarkıcı bu albümdeki "Perdeler" şarkısına Finlandiya'da Apocalyptica ile çalışarak yeni bir yorum da getirdi.

24 Nisan 2003'te "Kelimeler Yetse" adlı albümünü dinleyicilerine sundu. 28 Nisan 2003'te bu albümünün ilk videosu "Ben Şarkımı Söylerken" müzik kanallarında yayınlanmaya başladı. Bu albümden çekilen diğer video klipler ise sırasıyla "Mayın Tarlası" ve "Gözlerimin Etrafındaki Çizgiler" oldu. Türkiye'nin birçok şehrinde konser verdi.

Ferah, 2010 Fanta Gençlik Festivali'nde.

21 Haziran 2005'te Tarkan Gözübüyük prodüktörlüğünde 5. albümü "Can Kırıkları"nı yayınlayan Şebnem Ferah, ilk klibini de albümle aynı ismi taşıyan şarkısı "Can Kırıkları"na çekti. Önceki albümlerine oranla sert soundu ile dikkat çeken albümünün, 29 Temmuz 2005 günü Parkorman’da gerçekleşen gala konseriyle yeniden dinleyicileri ile buluştu. "Çakıl Taşları"na ikinci video çekildi. Yaklaşık 1 sene sonra "Hoşçakal" şarkısının video klibi Gürcan Keltek yönetmenliğinde Dijital Sanatlar ekibi tarafından çekilir, ancak gösterime girmez ve Ferah'ın yapımcı şirketi Pasaj Müzik tarafından videoya yayın yasağı getirilir. Aradan geçen uzun bir zaman sonra ise video internete düşmüştür.[1] (Klipte ilginç olan bir nokta ise videonun, yönetmen Gürcan Keltek'in bu videodan daha sonra yayınlanan ve yönetmenliği kendisine ait olan Ferhat Göçer'in "Cennet" isimli video klibiyle birçok açıdan benzeşmesidir.[2]) Sanatçı, PowerTürk 2007 Müzik Ödüllerinde "En İyi Konser" ödülünü almıştır.

10 Mart 2007 tarihinde Bostancı Gösteri Merkezi'nde Orhan Şallıel yönetimindeki "Istanbul Symphonic Project" orkestrası eşliğinde vermiş olduğu konserinin DVD'si ve iki CD'den oluşan performans albümü 7 Eylül 2007 tarihinde satışa sunulmuştur. Bu DVD ile Türkiye'nin "en çok satan Konser DVD'si" unvanını almıştır. PowerTürk 2008 Müzik Ödülleri'nde ise "En İyi Kadın Sanatçı" ve yine "En İyi Konser" ödüllerine sahip olmuştur. En popüler pop müzik sanatçılarını geçerek, rock müzik adına Türkiye'de yeni bir dönemin başladığını göstermiştir. 6 Temmuz 2008'de Masstival 2008 kapsamındaki konseriyle konserlerine ara vererek yeni albüm çalışmalarına başlamıştır. Ayrıca kendisine TRT tarafından Eurovision 2009 ve 2010 için teklif gönderilse de Şebnem Ferah bu iki teklifi de kabul etmemiştir.[3]

16 Aralık 2009 tarihinde "Benim Adım Orman" albümü müzik marketlerindeki yerini aldı. Albüm satışa çıktığı ilk hafta listelere 1 numaradan giriş yaptı. İlk video klip "Yalnız" adlı şarkısına çekildi. 2. video klip "Eski" isimli şarkısına çekildi. Albüm ve sanatçı beklenen soundundan yumuşak, derin, alabildiğine karamsar temalarla dolu olduğu yönünde eleştiriler almıştır.[4]

Sanatçının annesi, İfadet Ferah 2 Temmuz 2011'de Yalova'da öldü.[5]
Bir röportajında şöyle der:[6]

Bunlar hepimizin yaşadığı ya da yaşayacağı şeyler. Ölümleri kabullenmek elbette kolay değil, çok kısaca anlatılabilecek bir konu da değil. Ancak hayatın parçası. İnsan her gün bir şeyler öğreniyor ve hayatın öyle garip bir dengesi var ki siz isteseniz de, istemeseniz de devam ediyor. Ve daha çok güçleniyorsunuz. Kırılganlığa gelince; ben zaten kırılganlığın sonradan ortaya çıkan bir şey olduğuna inanmam, belki bazı faktörler sebebiyle artıyordur; ama bence herkes biraz kırılgandır, herkes biraz hassastır.

Raks Müzik'in kapatılması nedeni ile bir süredir piyasada bulunmayan Kadın, Artık Kısa Cümleler Kuruyorum, Perdeler ve Kelimeler Yetse adlı albümleri 14 Şubat 2013'te Pasaj Müzik etiketi ile yeniden basılmıştır.

9 Mayıs 2013 tarihinde piyasaya çıkan yedinci stüdyo albümü Od, çıktığı ilk hafta en çok satanlar listesine bir numara olarak girmiş ve uzun süre listelerde kalmıştır.[kaynak belirtilmeli] Albümün adı olan Od, öz Türkçede kelime anlamıyla "ateş"tir. Albümün çıkış parçası "Birileri Var" adlı şarkıdır. Albümde dokuz şarkının söz ve müziği Şebnem Ferah'a aitken, "Çok Yorgunum" adlı şarkının sözleri Nazım Hikmet'e, müziği ise Cem Karaca'ya aittir. Son albümü ise 12 Nisan 2018'de yayınlanmış olan Parmak İzi'dir. Albüme çekilen ilk video klibi Küllerinden adlı parçaya çekilmiştir. Albümdeki ikinci klip ise Koridor isimli şarkıya çekilmiştir. En son yer aldığı proje ise Murathan Mungan'ın proje albümünde seslendirdiği Aşktan Nasıl Gidilir parçasıdır.

Diğer[değiştir | kaynağı değiştir]

Albümlerinin dışında da Şebnem Ferah'ı pek çok farklı çalışmada görmek mümkündür. Kimi şarkıcılara geri vokalleriyle, kimileriyle düet yaparak onlara eşlik etmiştir. Bunun yanı sıra birçok sanatçıyla beraber yardım konserleri vererek pek çok faaliyette bulunmuştur. Bülent Ortaçgil'e saygı albümünde bir Bülent Ortaçgil klasiği olan "Değirmenler" şarkısını da yorumlamıştır. "Müzeyyen Senar ile Bir Ömre Bedel" adlı albümde Müzeyyen Senar'a "Sarı Kurdelem Sarı" adlı Türk musikisi şarkısında eşlik ederek Türk Sanat Müziği söyleyebildiğini de kanıtlamıştır. Umay Umay'a "Hareket Vakti"nde (geri vokal olarak), Kargo'ya "Kalamış Parkı"nda, Teoman'a "İki Yabancı" ve "En Güzel Hikayem"de, Sezen Aksu'ya "Ne Haber Aşktan?"da eşlik etmiştir. Daha önce Sezen Aksu'nun seslendirmiş olduğu Ünzile'yi Onno Tunç'a saygı albümünde kendi yorumuyla tekrar müzikseverlere sunmuştur. Güldünya Şarkıları isimli toplama albümde yine bir Sezen Aksu parçası olan Masum Değiliz'i yorumlamıştır. 1997' de Haluk Levent ile "Anlasana" şarkısında düet yapmıştır[7]. 2010 yılında; Karapaks'a "İki Yol" adlı şarkıda ve Gökcan Sanlıman'a "I Want To Break Free" adlı şarkıda eşlik etmiştir.Nilüfer'in 12 Düet adlı albümünde Erkekler Ağlamaz parçasını seslendirmiştir.[8] Ayrıca bu albümün konserinde bu şarkıyla beraber kendi şarkılarını da seslendirmiştir.[9]
Ayrıca sanatçının adına çıkarılan, 2007 yılında amatör bir dergi olarak yayın hayatına başlayıp şu an 15. senesine erişmiş Şebokolik adlı dergi bulunmaktadır[10].

Seslendirmeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Little Mermaid (Küçük Denizkızı) adlı çizgi filmde seslendirme yapmış ve ses izi(soundtrack)nde bulunan "O Dünyada" isimli şarkıyı seslendirmiştir. Toprak Sergen ve Aydan Şener'in oynadığı bir filmde ise, söz ve müziği Demir Demirkan'a ait olan " Ay Işığında Saklıdır" adlı şarkıyı seslendirmiştir. Ayrıca bir ara Akbank'ın reklam müziğini de seslendirmiştir. Çeşitli TV programlarına çıkmıştır. Bir zamanlar Pepsi'nin de reklam müziği olan "Daha Fazlasını İste" şarkısını da Kenan Doğulu ile birlikte seslendirmiştir. Teoman'ın yazdığı ve yönetmenliğini yaptığı Balans ve Manevra filmi için yine Teoman'a ait olan "Gönülçelen" şarkısını seslendirmiştir. 2008 yılında da Finans Emeklilik için bir reklam filmi çeken Şebnem Ferah, bazı anlaşmazlıklar nedeniyle bu çalışmanın yayınlanmasına izin vermedi. Sonradan anneli-kızlı iki kişi ile yeniden çekildi ve yayınlandı. Kızın Şebnem Ferah'a olan benzerliği şaşırttı. Ayrıca seslendirmiş olduğu "Ünzile" şarkısı Kasım 2009'dan itibaren ÇYDD'nin reklamında kullanılmıştır. 2011 Yılında vodafone gençliğini yaşa/freezone kapsamında "Özgürce Yaşa" adlı bir tekli bestelemiş ve bunu yayınlamıştır. Şarkı gençliğin değeri üzerine yazılmıştır.

Aktivizm[değiştir | kaynağı değiştir]

1997 yılında uyuşturucuyla mücadele kapsamında başlatılan, Devlet bakanı Işılay Saygın ve Başbakanlık Aile Araştırma Kurumuyla birlikte, Raks Eğitim Kültür ve Sanat Vakfı, Raksnet ve Genç tv'nin destek verdiği kampanya için hazırlanan şarkıda (sözler Hakkı Yalçın'a ve beste Özkan Turgay'a ait "İnsanca Yaşamak"), Gülşen, Harun Kolçak, Pınar Aylin, Emrah, Ebru Gündeş, Yılmaz Morgül, Emel Sayın, Levent Yüksel gibi 23 sanatçı, dört pop müzik grubu, Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbulspor ve Zeytinburnuspor'dan futbolcuların yer aldığı vokal grubu ve 12 kişilik Yücel Elmas Çocuk Korosu ile birlikte seslendirdi. Klibini İzzet Öz'ün hazırladığı şarkı, cd olarak da yayınlandı. Cd içerisindeki şarkının yeni halindeyse, Şebnem Ferah, Serdar Ortaçla beraber şarkıyı yorumladı[11].

Hürriyet'in düzenlediği 'Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı' için 8 Mart 2009'da TİM'deki Enbe Orkestrası'nın eşliğinde verilen konserde Ajda Pekkan, Sezen Aksu, Aylin Aslım, Funda Arar, Aynur Doğan, Rojin ve Şevval Sam ile birlikte yer almıştır[12]. Şarkıcının imza ve şarkı sözlerini içeren tişörtler Mor Çatı yararına satışa çıktı[13]. 30 Ekim 2011'de Van depremi ertesi Maçka Küçükçiftlik park'ta yapılan Van İçin Rock yardım konserinde Hayko Cepkin, Aslı, Pamela, Duman, Gripin, Malt, Melis Danişmend, Moğollar, Redd , Haluk Levent ve Model Grubu gibi 40 rock grubu, müzisyeni ile beraber yer almıştır.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Teklileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Üyeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Şebnem Ferah bireysel sanatçı statüsünde müzik icra etse de grup karakterindedir. 2001 Perdeler albümünden itibaren kayıt ve konser performanslarında sabit müzisyenlerle çalışmıştır. 1996'dan beri Şebnem Ferah ile albüm kayıt ve konser performanslarında bulunan gitarist Metin Türkcan 2017 yılında Parmak İzi albümünün kayıtları devam ederken Şebnem Ferah ile yollarını ayırdığını açıklamıştır. Albümde; "Şarkılar Yalan Söylemez", "Koridor", "Küllerinden", "Sözde Namus", "Koyu" parçalarının gitar partisyonlarına katkı sunmuştur. Metin Türkcan'ın ayırılışından sonra 2017 yılından itibaren konserler ve albümlerde Mor ve Ötesi gitaristi Kerem Özyeğen eşlik etmektedir.[14]

Not:Metin Türkcan'ın ayrılışından sonra ekibe katılım yapan yeni gitarist/gitaristler hakkında grup ve üyelerinden hiçbir resmi açıklama gelmemiştir. Lakin Parmak İzi albüm broşürlerinde gitar kısımlarında Kerem Özyeğen adı geçmektedir.[15] 2017 sonrası Şebnem Ferah'ın farklı konser görüntülerinde hem Kerem Özyeğen hem Barış Manisa'nın birlikte gitar çaldığı görülmüştür.[16][17]

Güncel Kadro[değiştir | kaynağı değiştir]

Şebnem Ferah - Vokal (1996-günümüz)

Kerem Özyeğen - Gitar (2017 günümüz)

Barış Manisa - Gitar (2017 günümüz)

Buket Doran - Bas Gitar (1996-günümüz)

Aykan İlkan - Bateri (1996-günümüz)

Ozan Tügen - Klavye (1996-günümüz)

Ceren Tügen - Geri Vokal (2003-günümüz)

Üye Değişim Kronolojisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Şebnem Ferah'ın güncel kadrosunda bulunan; bas gitarist Buket Doran, baterist Aykan İlkan, klavyeci Ozan Tügen 1996'dan beri Şebnem Ferah'ın konser ekibindedir. Bu müzisyenler 2001-Perdeler albümünden itibaren albüm kayıtlarında da bulunmaktadır.[18]
 • Metin Türkcan Pentagram gitaristi iken 1996'da Şebnem Ferah'ın konser ekibine katılım yapar. Metin de diğer üç üye gibi 2001'den beri Şebnem Ferah'ın albüm kayıtlarında katkı sunmuştur. 2017'de Şebnem Ferah'ın son albümü Parmak İzi kayıtları yapılırken Şebnem Ferah ile yollarını ayırdığını açıklamıştır. 21 yıllık birlikteliğe son vermiştir.[18]
 • Parmak İzi'nin kayıtları yarıda kalınca Şebnem Ferah'ın hem konser hem albüm ekibine Mor ve Ötesi gitaristi Kerem Özyeğen katılmıştır. Albümden; Başka Bir Yol Var, Koridor, Küllerinden, Vicdan, Son Tango, Parmak İzi parçalarının gitar partisyonlarına katkı sunmuştur.[18]
 • Demir Demirkan Şebnem Ferah'ın ilk 2 albümünün çoğu parçalarında gitar partisyonlarını üretip çalmıştır. 2002'den beri albüm ekibinde bulunmayan Demir Demirkan 15 yıl aradan sonra yarım kalan Parmak İzi albümüne katkı sunmuştur. Albümde Koridor ve Sözde Namus parçalarına katkı sunmuştur.[18]
 • Pentagram bas gitaristi Tarkan Gözübüyük 1996'dan günümüze kadar Şebnem Ferah'ın tüm albümlerinin prodüktörlüğünü üstlenmiştir. ilk 2 albümünün bas gitar partisyonlarını da üretip çalmıştır.[18]
 • Prodüktör İskender Paydaş Şebnem Ferah'ın ilk albümünde prodüktörlük katkıları baterileri çalmıştır.[18]
 • Kurban grubundan vokal Deniz Yılmaz ve baterist Burak Gürpınar Şebnem Ferah'ın ikinci albümü Artık Kısa Cümleler Kuruyorum'un 4 parçasına katkı sunmuştur. Deniz Yılmaz albümden Yorgun parçasında gitar, Burak Gürpınar Herkes Bilsin İstedim, Oyunun Sonu ve Nefessiz Kaldım parçalarında baterilerini çalmıştır.[18]
 • Dünyaca ünlü Finlandiyalı grup Apocalyptica Şebnem Ferah'ın 2001 Perdeler albümünün prodüksüyon katkılarına bulunmuştur. Perdeler parçasının 2 versiyonunu üretip bir versiyonunda Şebnem Ferah ile düet yapmışlardır.[18]
 • 2001 Perdeler albümünde MFÖ'den sadece Özkan Uğur ve Fuat Güner vokal katkılarında bulunmuştur. Mazhar Alanson kayıtlara katılmamıştır. Katkıda bulundukları parça "Sil Baştan" parçasıdır.[18]
 • Geri vokal Ceren Tügen klavyeci Ozan Tügen'in kız kardeşidir. 2003 yılından itibaren Şebnem Ferah'ın hem konser hem albüm kayıt ekibindendir.
 • Baterist Aykan İlkan Pentagram vokalisti Murat İlkan'ın kardeşidir.
 • Metin Türkcan'ın ayrılışından sonra ekibe katılım yapan yeni gitarist/gitaristler hakkında grup ve üyelerinden hiçbir resmi açıklama gelmemiştir. Lakin Parmak İzi albüm broşürlerinde gitar kısımlarında Kerem Özyeğen adı geçmektedir.[15] 2017 sonrası Şebnem Ferah'ın farklı konser görüntülerinde hem Kerem Özyeğen hem Barış Manisa'nın birlikte gitar çaldığı görülmüştür.[16][17]

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Ödül veren organizasyon Kategori
1997 3. Kral Tv Video Müzik Ödülleri En İyi Video Klip ödülü (Vazgeçtim Dünyadan - Umur Turagay)
2000 6. Kral Tv Video Müzik Ödülleri Rock en iyi kadın sanatçı ödülü
2004 10. Kral Tv Video Müzik Ödülleri Rock en iyi kadın sanatçı ödülü
2006 12. Kral Tv Video Müzik Ödülleri Rock en iyi kadın sanatçı ödülü
2006 4. MÜ-YAP Müzik Ödülleri Altın Albüm (Can Kırıkları)
2007 Powertürk Müzik Ödülleri En İyi Konser (Şebnem Ferah - İstanbul Harbiye Açıkhava Tiyatrosu)
2007 Galatasaray Üniversitesi En İyi Rock Kadın Sanatçı
2008 Powertürk Müzik Ödülleri En İyi Kadın Sanatçı
2008 Powertürk Müzik Ödülleri En iyi konser (Şebnem Ferah - 10 Mart Bostancı Gösteri Merkezi)
2009 Volume Dergisi Ödülleri Yılın En İyi Vokalisti
2009 Volume Dergisi Ödülleri Yılın En İyi Konser DVD'si (Şebnem Ferah - 10 Mart Bostancı Gösteri Merkezi)
2010 Elle Style Awards En Stil Kadın Müzik Starı
2011 Yıldız Üniversitesi En İyi Kadın Sanatçı
2012 18. Kral Tv Müzik Ödülleri En İyi Düet (Erkekler Ağlamaz- Nilüfer & Şebnem Ferah)
2012 3. OMÜ Medya Ödülleri En İyi Düet (Erkekler Ağlamaz- Nilüfer & Şebnem Ferah)
2012 Galatasaray Üniversitesi Rock Sanatçısı
2012 19. İTÜ EMÖS Ödülleri En İyi Kadın Sanatçı
2015 Türkiye Gençlik Ödülleri En İyi Kadın Sanatçı

Turneler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Şebnem Ferah - Hoşçakal video klibi". 29 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Nisan 2010. 
 2. ^ "Ferhat Göçer - Cennet video klibi". 24 Nisan 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Şubat 2010. 
 3. ^ Tez, Mehmet (2 Ocak 2010). ""Eurovision'u reddettim çünkü müzikle bağdaştıramıyorum"". milliyet.com.tr sitesi. 6 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ekim 2011. 
 4. ^ Canbazoğlu, Cumhur (1 Ocak 2010). "Sözün özü şekillendirdiği 'orman'". radikal.com.tr sitesi. Erişim tarihi: 12 Ekim 2011. 
 5. ^ "Şebnem Ferah'ın acı günü..." cnnturk.com sitesi. 2 Temmuz 2011. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ekim 2011. 
 6. ^ Yılmazerler, Pınar (17 Mart 2011). "Rock erkek egemen bir alan". pinarabla.com sitesi. 17 Eylül 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ekim 2011. 
 7. ^ "Arşivlenmiş kopya". 29 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Kasım 2014. 
 8. ^ "Arşivlenmiş kopya". 17 Nisan 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Şubat 2011. 
 9. ^ "Arşivlenmiş kopya". 18 Şubat 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mart 2011. 
 10. ^ "sebokolik.com dergi sitesi". 25 Ekim 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ekim 2011. 
 11. ^ "Uyuşturucuya karşı dev koro". milliyet.com.tr sitesi. 17 Nisan 2011. 6 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ekim 2011. 
 12. ^ "Kadın sanatçılar şiddete hayır dedi". aveamuzik.com sitesi. 13 Mart 2009. 11 Nisan 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ekim 2011. 
 13. ^ "Şebnem Ferah'la 'Mor Çati' elele, güzel günlere birlikte..." sinemamuzik.com sitesi. 29 Mart 2011. 12 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ekim 2011. 
 14. ^ zeynepokyay (8 Ağustos 2017). "ŞEBNEM FERAH İLE METİN TÜRKCAN YOLLARINI AYIRDI". Zokyay Palace. 23 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Şubat 2021. 
 15. ^ a b "parmak izi albüm". 27 Şubat 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Nisan 2022. 
 16. ^ a b "bartış manisa". 20 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 17. ^ a b "barış manisa". 19 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 18. ^ a b c d e f g h i "Şebnem Ferah - Kadın". sebnemferah.sitesi.web.tr. 27 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Şubat 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]