Sébastien Tellier

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sébastien Tellier
Genel bilgiler
Doğum22 Şubat 1975 (49 yaşında)
Fransa
Resmî siteResmi Sitesi

Sebastien Tellier (d. 22 Şubat 1975), Fransız şarkıcı söz yazarı ve sazende. Bağımsız bir Fransız plak şirketi olan Record Makers ile anlaşmalıdır.

Yaşam Öyküsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Sebastien'in ilk albümü L'incroyable Verite (İnanılmaz Gerçek), 2001 yılında piyasaya çıktı. Air grubu ile albüm tanıtım turuna çıktı ve thereminci Pamelia Kurstin sayesinde tanındı.L'incroyable Verite albumu pop, lo-fi elektronik türünde tuhaf ve alaycı hava barındırıyor.Sebastien dinleyicilere bu albümü sadece mum ışığında dinlemelerini önermiştir."Fantino" adlı şarkı Sofia Coppola tarafından Lost in Translation(Bir Konuşabilse) filminde film müziği olarak kullanılmıştır.

Sebastien L'incorable Verite den sonra ikinci ve üçücü albümleri olan Politics'i 2005, Sexuality'yi 2008 yılında çıkardı.İki albümündede albüm ve ana şarkı isimleri aynıdır.Politics albümü genel güçler ve yönetim hakkındadır.Albümden en bilinen şarkı "La Ritournelle"dir.Sevişme meditasyonu üzerine 11 parça diye tanımlanan Sexuality albümünün yapımcılığını Daft Punk grubu üyelerinden Guy-Manuel de Homem-Christo yapmıştır. Ayrıca 2006 yılında en ünlü şarkılarının akustik versiyonlarını toplayarak Sessions adlı bir albüm çıkarmıştır.

2008 Eurovision Şarkı Yarışması[değiştir | kaynağı değiştir]

Sebastien Tellier'in 2008 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Fransa'yı temsil edeceği 7 Mart 2008 tarihinde Fransa'nın Avrupa Yayın Birliği temsil heyeti başkanı Bruno Berberes tarafından açıklandı.24 Mayıs tarihinde yapılan yarışmada Sebastien "Divine" adlı şarkısını seslendirdi. Şarkı Fransa tarihindeki çoğu İngilizce olan ilk şarkı olması sebebiyle Fransada tartışmalara neden oldu. Yarışma sonunda Sebastien 47 puan alarak 25 yarışmacı arasından 18. oldu.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Önce gelen:
Les Fatals Picards
Eurovision Şarkı Yarışması'nda Fransa
2008
Sonra gelen:
Patricia Kaas