Mobil ödeme

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Örnek bir mobil ödeme işlemi

Mobil ödeme (Mobil para, mobil para transferi ve mobil cüzdan olarak da bilinir) mobil bankacılık'da en yaygın ödeme şekilleri'nden biridir. Genel olarak finansal düzenlemeler altında işletilir. Dijital cüzdanın ana sınıfı olarak mobil cihazdan veya bir mobil cihaz aracılığıyla gerçekleştirilir.[1] Nakit ödeme, çek ya da kredi kartları yerine, geniş bir hizmet yelpazesi, dijital ya da sabit mallar için akıllı telefon kullanabilir. Madeni para temelli para sistemleri kullanmanın konseptinin uzun bir geçmişi olmasına rağmen, sadece bu tür sistemleri destekleyen teknoloji yaygın olarak kullanılmaya başlanır.

Mobil ödeme dünyada farklı şekillerde benimseniyor. 2008'de, mobil ödemelerin her türü için birleşik pazarın, 2013 yılına kadar dünya genelinde 600 milyar dolardan fazla idi. Yakın alan iletişimi (NFC) ve temassız kartlarla para transferlerini kullanan temassız ödemeler hariç, mal ve hizmetlere yönelik mobil ödeme pazarı 2013 yılına kadar 300 milyar doları aştı. Mobil para hizmetlerine yapılan yatırımın önümüzdeki iki yıl boyunca dünya genelinde % 22,2 oranında artması bekleniyor.[2] Asya ve Afrika, teknolojik yeniliklerle mobil para birimi için belirgin bir büyüme gösterecek ve 2018 yılına kadar öne çıkan eğilimler olarak ortaya çıkan birlikte çalışabilirlik üzerinde yoğunlaşacak. Birçok büyük şirketler mobil yazılımlar tanıtmış, şu anda PayPal, Android Pay, Apple Pay, Apple Wallet, Google Wallet, Microsoft Pay gibi yazılımlar yaygın kullanılır.[3]

Mobil Ödemeler, Avrupa Ödemeler Konseyi (EPC) 'ya göre yeni büyüme fırsatları elde etmek için PSP'ler ve diğer piyasa katılımcıları için önemli bir araç haline geliyor. EPC, "yeni teknoloji çözümleri operasyon verimliliğinde doğrudan bir gelişme sağlıyor ve sonuçta maliyet tasarrufuna ve iş hacminde artışa neden oluyor" olarak bildirdi.[4]

Modeller[değiştir | kaynağı değiştir]

Mobil ödemeler için beş temel model bulunmaktadır:

 • Cep cüzdanları
 • Kartlı ödemeler
 • Taşıyıcı faturalandırma (Premium SMS veya doğrudan operatör faturalandırması)
 • Temassız ödemeler NFC
 • Gerçek zamanlı olarak neredeyse gerçek zamanlı olarak alıcılar arasındaki banka hesapları arasında doğrudan transferler (banka liderliğindeki model, hem banka içi hem de bankalar arası banka havaleleri ödemeleri ve mobil operatör agnostik)

Cep cüzdanları[değiştir | kaynağı değiştir]

PayPal, Amazon Pay, Apple Pay, Apple Wallet, Microsoft Cüzdan ve Google Wallet gibi çevrimiçi cüzdanları var.[5]

Genel olarak, işlem budur:

İlk ödeme:

 • Kullanıcı kaydeder, telefon numaralarını girer ve sağlayıcı kendisine bir PIN ile bir SMS gönderir.
 • Kullanıcı, alınan PIN'i girerek numarayı doğruluyor.
 • Kullanıcı kredi kartı bilgilerini veya gerekirse başka bir ödeme yöntemini girer (hesap zaten eklenmişse gerekmez) ve ödemeyi onaylar.

Sonraki ödemeler:

 • Kullanıcı kimlik doğrulaması yapmak için PIN'ini girer ve ödemeyi onaylar

Bir PIN istemek, ödemeler için başarı oranını (dönüşüm) düşürdüğü bilinmektedir. Bu sistemler direkt olarak entegre edilebilir veya birleşik bir mobil web ödeme platformu aracılığıyla operatör ve kredi kartı ödemeleri ile birleştirilebilir.

Kredi kartı[değiştir | kaynağı değiştir]

Basit bir mobil web ödeme sistemi, bir tüketici tarafından alışveriş yapmak için kart bilgilerini girmesine izin veren bir kredi kartı ödeme akışı da içerebilir. Bu işlem aşina olsa da, cep telefonuyla ilgili ayrıntıların girilmesinin ödemelerin başarı oranını (dönüşüm) azalttığı bilinmektedir.

Buna ek olarak, ödeme sağlayıcısı otomatik olarak ve güvenli bir şekilde müşterileri tespit ederse, kart ayrıntıları gelecekteki satın alımlar için geri çağrılabilir ve kredi kartı ödemelerini basit tek tıkla satın alma işlemine dönüştürür ve bu da ek satın alımlarda daha yüksek dönüşüm oranlarına neden olur.

Taşıyıcı fatura[değiştir | kaynağı değiştir]

Tüketici, ödeme yapmak için bir e-ticaret sitesinde (örneğin bir çevrimiçi oyun sitesi gibi) ödeme yaparken mobil faturalandırma seçeneğini kullanıyor. PIN ve Bir Kez Parola (genellikle OTP olarak kısaltılır) içeren iki faktörlü kimlik doğrulamadan sonra, tüketicinin mobil hesabı satın alınması için ücretlendirilir.

PayPal gibi çevrimiçi ödeme çözümünde kredi / bankamatik kartları veya ön kayıt kullanmayı gerektirmeyen, böylece bankaları ve kredi kartı şirketlerini tamamen atlayan gerçek bir alternatif ödeme yöntemidir. Asya'da son derece yaygındır ve popüler olan bu tür mobil ödeme yöntemi, aşağıdaki avantajları sağlar:

 • Güvenlik - İki faktörlü kimlik doğrulama ve bir risk yönetim motoru dolandırıcılık önler.
 • Kolaylık - Ön kayıt yok ve yeni bir mobil yazılım gerekmiyor.
 • Kolay - Ödeme işlemi sırasında başka bir seçenek daha.
 • Hızlı - Çoğu işlem 10 saniyeden kısa sürede tamamlanır.
 • Kanıtlanmış - Asya'nın bazı yerlerinde çevrimiçi olarak satın alınan tüm dijital içeriğin% 70'i Doğrudan Cep Faturalandırma yöntemini kullanmaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 1 Ocak 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Nisan 2017. 
 2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 24 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Nisan 2017. 
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 24 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Nisan 2017. 
 4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 5 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Nisan 2017. 
 5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 24 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Nisan 2017.