Kızaklı telefon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kızaklı telefon görünümü

Kızaklı telefon, (ingilizce: slider form) (veya kaydıraklı telefon) iki, bazen daha fazla raylar üzerinde birbirinin üzerinden kayan bölümlerden oluşan bir cep telefonu form faktör özellikli telefondur. Kaydırıcının iki parçası vardır, ancak aynı eksende sabitlenmez, fakat paralel düzlemlerde bulunurlar. Bu düzlemlerde birbirlerine göre (genellikle yalnızca bir yönde) hareket etmelerini sağlayan "kayar" özel mekanizması ile bağlanırlar.[1] Çoğu zaman telefonun üst kısmında ("ön") bir ekran, bir hoparlör ve az sayıda kontrol düğmesi vardır; kullanıcı bu düğme sayesinde çağrıya hızlı bir şekilde cevap verebilir ve ayrıca telefonunun gerekli işlevlerine hızlı bir şekilde erişebilir. Alt kısımda genellikle bir pil, temel elektronik bileşenler ve ön paneldeki kontrol düğmeleri yetersiz olduğunda (bir numarayı veya kısa mesajları çevirirken) kullanılan sayısal tuş takımı bulunur.[2]

Kaydırıcı form faktörünün avantajları, bir kapaklı telefonla karşılaştırıldığında daha basit bir kullanıma (bir elle açmak kolaydır, kapalı durumda birçok işleve erişim olur) sahiptir.

Kızaklı telefonun bir türü olan yan kızaklı telefon - sıradan bir kaydırıcı ilkesine benzer, ancak gövde yukarıya çıkmaz, ancak yan kısımda, bazen hafifçe eğilir. Kural olarak, genelde dokunmatik ekranla donatılmış iletişim aygıtları ve akıllı telefonlarda kullanılır. Çok az modeli bulunuyordu.

LG markalı yan kızaklı telefon

Kızaklı telefonların dezavantajları, hareketli parçaların varlığı nedeniyle karşılaştırıldığında daha az güvenilirlik, dış etkilere karşı korunmasız ekrandır. Birçok kaydırıcıda, sayısal tuş takımı daha küçük boyutta ve diğer durumlarda telefonlara kıyasla daha az kullanışlıdır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaydırıcı form faktöründeki ilk cep telefonları 1997 yılında piyasaya sürüldü: Sony CMD-X1000 ve Nokia 8110 modelleri "Matrix" filminde kullanımı ile yaygın şekilde biliniyordu.[3] Birçok kaynak, bu açıdan Siemens SL10'a olan üstünlüğünü yanlışlıkla suçluyor. Sonuncusu sadece 1999 yılında başlatıldı ve ilk sürgülü cep telefonlarından biriydi.

2000'lerin sonlarına doğru, "kızak" tasarımları popülerliklerinin zirvesine ulaştı, özellikle Nokia'nın kızaklı cep telefonları (örneğin, Nokia N serisi) tüm dünyada en çok satılan modeller oldu. Ama 2008 yıllardan sonra akıllı ve dokunmatik telefonların gelişimi kızaklı telefonları sıkıştırdı.[4] Ama 2015 yılında BlackBerry (daha önce RIM) birkaç yıldır ilk ana kızaklı telefon olan BlackBerry Priv'i piyasaya sürdü.[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]