E-kitap

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Amazon Kindle 3 markalı e-kitap okuyucu elektronik metinleri okuyabilen hususi araçtır.

E-kitap (veya elektronik kitap), geleneksel basılı kitaptan farklı olarak, elektronik ortamda kullanılmak üzere hazırlanmış olan kitaplara verilen addır. Genel ağ (internet) üzerinden, belli bir sayfaya, doğrudan bağlanarak kullanılan çevrimiçi kitaplar da bu öbeğe girer.

Artıları ve eksileri[değiştir | kaynağı değiştir]

E-kitap, geleneksel kitap ile kıyaslandığında hem yazara, hem yayıncıya, hem de kullanıcıya, geleneksel kitabın sunamadığı büyük artılar sunan bir yayın türüdür. Elektronik ortamın sağladığı olanaklar sayesinde, konular, yazı yanında, ses, müzik ve görüntü ile desteklenebilir. Kitap içinde yapılan arama işlemleri daha kolaydır. Vurgulanmak istenen bölümler, görsel pırıltılarla süslenerek vurgulanabilir. Hatta bilgisayar oyunu gibi, kullanıcı tarafından yönlendirilebilir. Ancak her e-kitap bu yapıda değildir.

E-kitabın en büyük eksisi ise yalnız bilgisayar, avuç içi bilgisayar gibi elektronik bir ortamda kullanılabilmesidir. Ancak istenirse, bir yazıcı yardımı ile, geleneksel kitap gibi, kağıda basılarak da kullanılabilir.

Elektronik kitapların çoğu, bugün itibarı ile, genel ağ üzerinden dağıtılmakta ve/veya satılmaktadır. Bu nedenle, satış ve satın alma işlemi, çoğunlukla sanal mağazalar üzerinden yapılmaktadır

Satış ve satın alma işlemi, kitabın satıldığı, ilgili genel ağ sayfasına bağlanılması ve ürünün, (satın alma, üyelik gibi) alınabilmesi ile ilgili işlemler tamamlandıktan sonra, alıcının bilgisayarına kopyalanması şeklinde olur. Bu işleme indirme denir. İndirme işlemi, bölüm bölüm olabileceği gibi, kitabın tamamının indirilmesi şeklinde de olabilir.

Bazı elektronik kitaplar, indirmeden, doğrudan bir siteye bağlanılarak (çevrimiçi olarak) kullanılır. Bazıları ise, CD-ROM benzeri elektronik bir ortam üzerine kaydedilmiş olarak satın alınabilir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]