İçeriğe atla

Temassız kart

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Temassız akıllı kart, temassız 13.56 MHz kimlik bilgisi olan standart kredi kartı boyutundaki bir karttır. Temassız kartlarla, temassız ödeme yapılabilen POS terminal'dan temas olmadan ödeme yapılabilir. Temassız akıllı kartlar, CSN (Kart Seri Numarası) veya UID olarak adlandırılan salt okunur RFID ve yeniden yazılabilir bir akıllı kart mikroçip içerir. MasterCard Contactless, Visa Contactless, ExpressPay, QuickPass, Discover Card, RuPay Contactless

Genel olarak iki sınıf temassız banka kartı bulunur: manyetik veri (MSD) ve temassız EMV kartları.

Temassız MSD kartlar, temassız arayüzü üzerinden paylaştıkları veri açısından manyetik şerit kartlara benzer. PIN doğrulama olmadan çalışır ve genellikle ABD ödeme sistemlerinde kullanılır, güvenlik açısından standart bir manyetik şerit karttan daha güvenlidir.

Bir kartla temassız ödeme yapılabildiğini gösteren kartın ön ya da arka yüzünde bulunan temassız dalga işareti

Temassız EMV kartların temaslı ve temassız olmak üzere iki arayüzü bulunur ve temaslı arayüzlerinden temaslı EMV işlem yapılabilir. Temassız arayüzü standart bir EMV işlemine benzer veri sağlar, ancak genellikle temaslı arayüzün bir altkümesi şeklinde veri sunar.

Faydaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Temassız akıllı kartlar, kimlik doğrulama ve veri depolama için kullanılabilir.[1] En az insan müdahalesi ile hızlı, güvenli ve standart ödeme işlemi sağlar.[2]

Haberleşme protokolleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Haberleşme protokolleri
Adı Açıklama
14443 ISO/IEC APDU iletim yoluyla protokolü tanımlanan ISO/IEC 14443-4[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Multi-application Smart Cards. Cambridge University Press. 2007. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 12 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mart 2017. 
  3. ^ "ISO/IEC 14443-4:2008 Identification cards – Contactless integrated circuit cards – Proximity cards – Part 4: Transmission protocol". 14 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mart 2017.