Mobil içerik

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Mobil içerik, cep telefonlarında gösterilen veya kullanılan ringtone, grafik, indirim önerisi, oyunlar, filmler, ve GPS navigasyon gibi her türlü ortamdır. Mobil telefon sahipleri, cihazlarını text mesaj atmak, randevularını ayarlayabilmek, müzik dinlemek, video izlemek, video çekmek, alışveriş için kupon elde etmek, ofis dokümanlarına ulaşmak, haritadan yol tarifi almak ve daha birçok şey için kullanabilmektedirler. Bu gelişmeler sayesinde de mobil içerik kullanımı oldukça gelişmiştir.

Modern mobil cihazlar birkaç milyon piksel ile fotoğraf çekebilmektedir. Mesela Nokia N93, DVD kalitesiyle karşılaştırılabilir videoları 90 dakikanın üzerinde telefon hafızasına kaydedebilmektedir. Mobil içerik aynı zamanda standart web sitelerden veya spesifik mobil sitelerden edinilebilen text veya multimedyayı da kapsamaktadır..

Aktarım[değiştir | kaynağı değiştir]

SMS vasıtası ile olan mobil içerik; müşterilere özellikle ringtone ve duvar kağıdı gibi basit içerik veya mesaj göndermede hâlâ en temel teknolojidir. Çünkü SMS genç insanlar tarafından mesajlaşmak için kullanılan temel araçtır ve bu sebeple bu pazara ulaşmak için en efektif yoldur. Ayrıca SMS, diğer mobil teknolojilere göre (MMS, bluetooth, mobile e-mail veya WAP gibi ) kişilere ulaşmada çok daha etkili ve her zaman hazırdır. Hepsinden de önemlisi, SMS in kullanımı oldukça kolaydır ve günden güne de daha çok benimsenmektedir.

Birçok kişi SMS in eski bir teknoloji olduğunu düşünmesine ve MMS veya WAP gibi daha süslü teknolojilerin SMS in yerine geçeceğini söylese de SMS her gün kendisini yenilemektedir. Buna bir örnek; içerisinde müşterilere mobil bilet veya kupon sağlayan ve bir WAP- push linki ile barkod içeren aplikasyonların SMS yoluyla yollanmasıdır. Bu açıkça halen ulaşım ve karşılıklı erişim sıkıntılarının doğduğu durumlarda MMS in yerini alacaktır.

Müşterinin SMS için olan mobil içeriklere güvenini ve bağlılığını korumak önemlidir. Bu demektir ki bir müşteri eğer örneğin bir duvar kağıdı indirdiyse bu düzgün, hatasız ve doğru bir şekilde çalışmalıdır. Bu nedenle doğru SMS gateway sağlayıcısını seçmek ve içeriğin sistemden çıkıp müşteriye kadar giderken katettiği yolun sağlıklı olduğuna emin olmak çok önemlidir.

Modern telefonlar bluetooth teknolojisine sahiptir. Bu telefondan telefona videoların herhangi bir ücret ödenmeden transfer edilebilmesinde büyük avantaj sağlamaktadır.

İçerikler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Cep oyunları: İnsanların cep telefonu üzerinden oyun oynamasını sağlayan bir uygulamadır. Mobil Oyun Kategorileri popülerliğe göre genel olarak Bulmaca / Strateji, Retro / Arcade, Aksiyon / Macera, Kart / Casino, Trivia / Word, Spor... şeklinde sıralanmaktadır.
 • Mobil görüntü: Cep telefonlarında duvar kadığı ve aynı zamanda ekran koruyucu olarak da kullanılmaktadır. Bazı telefonlarda, belirli bir kişi aradığında görüntülenmesi için de ayarlanabilmektedir.
 • Mobil müzik: Mobil telefon üzerinde çalışabilen ses dosyalarıdır. Mobil müzik biçimleri AAC (Advanced Audio Coding) olarak MP3 üzerinden biçimlendirmektedir.
 • Mobil video: 3GPP , MPEG-4 , RTSP (Real Time Streaming Protocol) ve Flash Lite gibi birkaç formdan oluşmaktadır.
 • Radyo: Radyo mobil, cep telefonu için on-demand ses kanalı veya canlı radyo istasyonları akışları sunan bir uygulamadır. İlk mobil radyo, 2005 tarihinde ABD'de mSpot tarafından geliştirip ticarileştirilmiştir. Günümüzde ise tüm büyük taşıyıcılarla konuşma, müzik ve istasyonların hepsini kapsayan popüleriteye dayalı bir hizmettir.
 • Televizyon: Telefona şebeke üzerinden gelen televizyon akışını oluşturmaktadır. Mobil videoda 2,5G veya 3G ağı bulunduğu takdirde kullanılabilmektedir. Tv teknolojileri başlıca; DVB-H, DMB (Digital Multimedia Broadcasting) ve MediaFLO'dur.
 • Canlı: Canlı video yayını ve benzeri uygulamaları cep telefonu üzerinden paylaşan Qik uygulamadır.
 • Mobil: canlı radyo 8 Kasım 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

1990'ların sonlarından bu yana, mobil içerik dünyada giderek daha önemli bir pazar haline gelmiştir. Mobil İçerik ağları-G mobil 3 olan dünya liderleri, Güney Koreliler ve Japonlardır. Durumu yakından takip eden Avrupalılar için, telefonları, cep kullanıcıları ve cihaz içerikleri yıllardır özel olmuştur. Mevcut eğilimler üzerine, dünya haberleri, spor skorları, film, müzik ve daha fazlasını almak için cep telefonlarına bağlı olarak, önümüzdeki yıllarda dünya genelinde milyonlarca yaşamda giderek daha fazla rol oynayacaktır.

Mobil içerikte genelde WAP sitelerinden indirilen yeni yöntemler artarak kullanılmaktadır. İtalya'da 800.000 kişi Passa Parola'da (kullanıcıların mobil içerik için büyük bir veritabanına göz atan ve doğrudan telefona indirmeyi sağlayan bir uygulamada) kayıtlıdır.

Yardımcı Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Nokia N93 veri www.nokia.com,
 • Bluetooth video www.esato.com
 • "Puzzle/Strategy and Retro/Arcade Mobile Games Are the Most Popular Among UK 3G Subscribers, According to Telephia" Telephia ,"Bulmaca / Strateji ve Retro / Arcade Mobil Oyunlar Telephia, göre Aboneler arasında İngiltere'de 3G Popüler mısınız" Telephia,
 • Telephia January 2006 Report Telephia Ocak 2006 Raporu
 • Five Interesting Facts About Mobile Games, Youpark Mobil Oyunlar, hakkında beş İlginç Gerçekler Youpark
 • "Mobile Music Royalty Explained" MocoNews ,"Müzik Royalty Açıklaması Mobile" MocoNews,
 • "Realtones Account for More Than 76 Percent of Mobile Consumer Spending on Music Personalization, According to Telephia" Telephia , "Kişiselleştirme, Müzik Mobil Tüketici Harcamaları üzerinde More Than 76 Müzikler Hesap Yüzde Telephia
 • "Mobile Data Charges A Key Enabler of D2C Mobile Music" Research and Markets , "Mobil Veri Masraflar D2C Mobil Müzik Bir Anahtar Enabler" Research and Markets,
 • "Mobile downloads to overtake the net" by Cosima Marriner, Guardian Unlimited ,"Mobil siteleri net için sollamak"
 • "Digital sales triple to 6% of industry retail revenues as global music market falls 1.9%" IFPI,"müzik piyasası küresel perakende sektöründe gelirlerinin % 6 Digital satış üçlü % 1.9 düşüyor" IFPI,