İnternet ilanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Viki Afrika'yı Seviyor temalı bir internet ilanı
Vikipedi temalı bir internet ilanı

İnternet ilanı, diğer adlarıyla online marketing, online ilan, dijital ilan ya da ağ ilanı, bir pazarlama ve reklam türüdür, Promosyonel reklam mesajlarını tüketicilere teslim etmek için interneti kullanır. Birçok tüketici internet reklamlarını rahatsız edici bulduğu için ve çeşitli nedenlerle artan bir şekilde reklam engelleme kullanmaktadır.[1]

İnternet İlanı[değiştir | kaynağı değiştir]

İlan için kullanılabilecek değişik alternatifler bulunmaktadır. Bunlar; gazetelere ilan verme, az da olsa özellikle ticari firma ve ürünler ile ilgili dergilere ve televizyonlara ilan vermekle beraber en makul ve etkili çözüm olarak İnternet kullanıcılarının da gün geçtikçe artmasıyla birlikte İnternet ilanı yani İnternet üzerinden satış veya kiralama yapma ve ilan bulma isteğinin de oldukça fazla bulunmasıyla birlikte insanların bu ilanları aradığında kolayca bulabileceği bir platform gereği olarak İnternet ilancılığı ortaya çıkmıştır. İnternet üzerinden kolayca reklam yapıp ve yine bu ilanların kolayca bulunmasını sağlamak arama motorlarının da desteğiyle oldukça kolay olmaktadır, bazı bilinen ilan sitelerinde insanlar zaten arama yaparken, çoğu kullanıcı ilan vermek ya da ilan bulmak için arama motorlarını tercih etmektedirler.

İnternette seri ilan vermek günümüzde oldukça yaygındır. İnternetteki ilan siteleri arasında reklam verilebilecek kategoriler çoğunlukla farklılık göstermekle birlikte genel olarak aynı kategorisel yapıyı andırırlar. Bunun sebebi zaten ilan verilebilecek ürün veya hizmetlerin belli olmasından kaynaklanmaktadır.

Özellikle internette seri ilan vermek için kullanılabilecek birçok site mevcuttur. En kolay resimli ilan verilebilen ilan siteleri her zaman tercih sebebi olmuştur. Karışık, arayüzü uygun olmayan siteler tercih edilmemektedir.

Bu konuda ismi bilinen kuruluşlardan biri, Estonya merkezli özel reklamcılık platformu Adcash'tir.

Avantajlar[değiştir | kaynağı değiştir]

İlanı İnternet üzerinden yapmanın en büyük avantajlarından birkaçı hemen hedef kitleye ulaşma imkânının bulunması ve birçok interaktif olanaklarla destekli olarak ilanın etkili olmasının sağlanmasıdır. İlan vermek için daha çok sitenin kullanılması hedef kitleyi artırmaktadır fakat, önemli olan ilanın açık ve net bir şekilde eklenmesi, gerekiyorsa ve elimizde mevcutsa resim, belge, hatta video ile desteklenmeli, ilanın ayırt edici özellikleri vurgulanmalıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Attitudes to Advertising - Digital News Report 2015". 19 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ağustos 2020.