The Godfather: The Game

Vikipedi, özgür ansiklopedi
The Godfather:The Game
The Godfather.png
Geliştirici Visceral Games Bunu Vikiveri'de düzenle
Yayımcı Electronic Arts
Yapımcı Electronic Arts
Besteci Bill Conti Bunu Vikiveri'de düzenle
Platformlar PlayStation 2, Windows,xbox,xbox 360,Playstation 3,Wii
Çıkış PlayStation 2
NA EU Mart 21, 2006
Windows
NA EU Mart 21, 2006
Playstation 3
NA EU Mart 20, 2007
Xbox
NA EU Mart 21, 2006
Xbox 360
NA EU Mart 20, 2007
Wii
NA EU Mart 20, 2007
Tür Aksiyon
Mod Tek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

The Godfather: The Game EA (Electronic Arts) Games tarafından 2006 yılında PC, PSP, Playstation 2, Xbox'ta çıkarılmış olan video oyunudur. Oyun, The Godfather filminin evreninde geçmektedir. 1940'lı yılların New York'unu konu alır ve Sandbox türünde bir oyundur (Şehir Oyunu).

Kurgu[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunda hikâyesi ele alınan karakter Aldo Trapani, Corleone Ailesi hesabına çalışan bir mafya elemanıdır. Trapani'nin öz babası da Corleone Ailesi'nin bir elemanı olarak tanınır ama çocukken oğlunun gözü önünde Emilio Barzini tarafından katledilir. Trapani o gün babasının intikamını almaya yemin eder. 1940'lı yıllara gelindiğinde Trapani, Luca Brasi tarafından Corleone Ailesi'ne alınır. Brasi ona bir mafyanın ihtiyacı olan her şeyi öğretir. Olaylar bundan sonra Corleone ailesinin "Soldier"'ı Luca Brasi'nin Trapani'nin gözünün önünde Bruno Tattaglia tarafından öldürülmesiyle başlar.

Bölgeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehir mafya aileleri arasında 5'e bölünmüştür. Her bir bölgeyi farklı bir mafya ailesi yönetir.

Little Italy[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölge, Corleone Ailesi'nin haracı altındadır. Ancak oyuna ilk başlandığında Corleone Ailesi'nin değil, baş düşmanı Tattaglia ailesinin kontrolü altındadır. Karakter oyuna bu bölgede başlar. Bölge New York halkının orta sınıf kesiminin oturduğu bölgedir. Daha çok İtalyan asıllılar ve küçük esnaflar yaşamaktadır. Don'u Vito Corleone'dir. Sicilya/İtalya'nın Corleone kasabasından Amerika'ya gelmiştir. Yaşadığı zorluklar onu mafya olmaya itmiş ve bu işte çok başarılı olmuştur. Herkes ona "Godfather" (Baba) diye hitap eder. Senatörler ve politikacılarla iyi ilişkileri vardır. Etrafında oldukça saygı görür. Bu aile New York'un ve Amerika'nın en güçlü ailesidir. Corleone Ailesi'nin adamları siyah takım elbise giyer. Arması siyah bir aslandır.

Midtown[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu bölge New York'un şehir merkezidir. Hali ile en çok para bu bölgeden kazanılır. Bankaları soyarak iyi kazanç elde edilebilir. Bu bölge Barzini Ailesi tarafından kontrol edilmektedir. Barzini Ailesi, Corleone Ailesi'nden sonra en güçlü ailedir. Don'u Emilio Barzini'dir. Ayrıca oyunda yönetilen karakterin öz babasını gözünün önünde katlettirmiştir.

.

bütün aile liderleri gibi sonu Aldo Trapaninin silahından çıkan kurşunla ölüm olmuştur. Aynı zamanda Corleone ailesine karşı Tattaglia ailesini desteklemektedir. Adamları yeşil takım elbise giyer. Arması bir kaledir.

Hell's Kitchen[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu bölge New York'un arka sokaklarıdır. Cuneo Ailesi tarafından kontrol edilmektedir. Don'u Carmine Cuneo'dur. Cuneo Ailesi'nin elemanları kırmızı renkte takım elbiseler giyerler. Türkçe anlamı Cehennemin Mutfağı'dır. Oyunu oynarken arka sokaklara girerseniz mafya savaşlarının yaşandığını görebilirsiniz. Arması bir akbabadır. Oyunun başlarında aynı Stracci ailesiyle olduğu gibi bu aileyle de pek bir kızışmamız olmuyor fakat sonradan karakterimiz Underboss veya Don olduğu zaman Stracci ve Cuneoyla pek çok silahlı çatışmaya giriyoruz.

Brooklyn[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu bölge Tattaglia Ailesi tarafından kontrol edilir. Don'u Philip Tattaglia'dır. Tattaglia Ailesi Corleone Ailesi'nin başdüşmanıdır. Ayrıca Tattaglia Ailesi, Corleone Ailesi'ne en büyük kötülüğü yapmıştır. Oyunda Corleone Ailesinin her işine karışırlar. Bu ailenin adamları sarı takımlar giyer. Arması sarı boğadır. Bu bölge New York'un sosyetik bölgesidir. Arabaları ve Köprüsüyle göz kamaştırıcıdır.

New Jersey[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu bölge Stracci Ailesi tarafından kontrol edilmektedir. Don'u Victor Stracci'dir. Bu ailenin adamları mavi takım elbise giyerler. Bu bölge işçi sınıfı halkın olduğu bir bölgedir. Sanayi tesisleri genellikle buradadır. Stracci Ailesi, Corleone Ailesi ile pek ilişkisi olmayan bir ailedir. Bunun için de oyunun başlarında bu bölgede Corleone Ailesi'nin mekânı yoktur. Arması bir attır. Bu aile çok acımasızdır. New Jersey sokaklarında gezerken silah seslerine çok sık rastlanabilir. Stracci Ailesi'nin adamları bir infaz yapıyor olabilir.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun diğer Sandbox oyun türlerinden çok farklıdır. Tamamen mafya üzerine kuruludur. Oyun iki dalda incelenebilir; görevler ve mekanlar. Görevler, filmdeki senaryoya bağlı olarak ilerler oyuncuya para ve saygınlık kazandırır. Mekanlar; bir ailenin haraç aldığı oteller, esnaf dükkanları (manav, kasap, çiçekçi vb.), bilardo salonu, bar, matbaa, kumarhane, genelev, restoran ve aileye ait kaçakçılık mekanlarıdır. Mekanların zorluk düzeyi $ işaretiyle gösterilir; 5 işaret aile evidir oldukça iyi korunur, 4 işaret hublardır örneğin Barzini Hub, 3 işaret kaçakçılık mekanlarıdır, 2 işaret otel vb., 1 işaret esnaf dükkanları. Bir mekanı ele geçirmek yani haraç almak istendiğinde oyuncunun iki seçeneği vardır ya mekanı koruyan aile adamları öldürülür, mekan sahibi dövülerek ikna edilir burada dikkat edilecek husus adamı fazla kızdırmamak yoksa saldırır ya da içeri girilir mekan sahibi parayla ikna edilir. Birinci seçenek daha iyidir ve daha çok tercih edilir. Ama bir ailenin adamları çok öldürülür ve zarar verilirse "Vendetta" yani o aile ile Trapani'nin ailesi arasındaki nefret artar, o aile Corleonelere "Mafya Savaşı" ilan eder. Savaşı bitirmek için ya o ailenin bir mekanının içine bomba atılır ya da "FBI-G Men" bulunur, rüşvet verilir (haritadaki köşeli rozet).

Silahlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyundaki silahlar seviyelere ayrılır her silahın üst leveli vardır, seviye arttıkça silahın mermi haznesi vuruş gücü artar,görünüşü değişir.3. seviye en son seviyedir ve oldukça pahalıdır. Oyunda en pahalı silah "Dillinger" olup 500,000$ satılmaktadır Tüm silahlar kara borsacıdan (black markets) satın alınabiliyor.

1.Tommy Gun (Thomson M16):Oyundaki tek makineli tüfektir, mermi haznesi çok geniştir fakat vuruş gücü azdır, çok seri ateş eder çatışmalarda büyük avantaj sağlar.3. leveli Dillingerdir ve 500.000 dolardır.

2.Long Barnel Shotgun: Pompalı tüfektir,2 mermilik haznesi vardır, yakın ateşlerde öldürücüdür. Uzaktan çatışmalarda pek işe yaramaz.3. leveli 450.000 dolardır.

3.38.Snub Nose: Oyundaki en basit tabancadır,bildiğimiz altıpatlardır. Düşük atış gücü vardır.

4.Pistol: 14'lük Baretta benzeridir.vuruş gücü orta düzeydedir, çatışmalarda işe yarar.

5.Magnum: Toplu tabancadır,vuruş gücü çok yüksektir en iyi tabancadır,çatışmalarda avantaj sağlar.3. leveli Pytondur.

6.Dinamit: İşyeri ve banka kasaları patlatmak ve el bombası şeklinde kullanılır. 5 metre civarında bütün düşmanlar ölür.

7.Bomba.En güçlü patlayıcıdır, mekanları patlatmakta kullanılır.

8.Molotof Kokteyli: Bildiğimiz molotof kokteylidir,attığınız düşman yanarak ölür.

9.Beyzbol Sopası, Demir Sopa, Polis Copu: Hepsinin vuruş gücü aynıdır yakın dövüşlerde kullanılır.

Rütbeler[değiştir | kaynağı değiştir]

1. Outsider: Aileden olmayanlar için kullanılır.

2. Assocatied: Ailenin tetikçilerini temsil eder.

3. Soldier: Ailenin tüm işlerinin yapan asıl elemanlarını tanımlar.

4. Capo: Şef de diyebileceğimiz bu rütbedekiler Don veya Underboss'tan aldığı emirleri soldier ve assocatied rütbelerindekilere iletir (yani bir aracı görevindedir). Bir Soldier ve Assocatied mangasına hükmeder. Görevleri ailelerinde kendilerine ait olan bölgeyi korumak ve Don'dan aldığı emirleri uygulamaktır.

5. Underboss: Don'un yardımcılığı da denebilcek rütbe. Genellikle Don'un oğulları bu görevi yapar.

6. Don: Bu rütbe ise ailenin liderini temsil eder. Tüm ailenin kontrolü elindedir. Bu rütbeye gelindiğinde görevler bitmiş olur.

7. Don Of New York City: Tüm New York'un yeraltı liderliğini temsil eden rütbe. Tüm New York'un yeraltı işleri ondan sorulur. En büyük rütbedir. Bu rütbeye ulaşmak için bütün mekanları ele geçirmek gerekir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]