Amerikan mafyası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
1963 yılına ait FBI raporunda ülke genelindeki mafya patronları.

Amerikan mafyası (American Mafia; ABD'de sadece "Mafia" olarak bilinir), İtalyan-Amerikan suç cemiyetidir. Sicilya mafyasına benzer bir şekilde Amerikan mafyasının resmî ismi yok ve gizli bir suç cemiyetidir. Üyeleri arasında Cosa Nostra (İtalyancada "bizim davamız/işimiz/şeyimiz") ismi ile tanınır. Ayrıca Amerikan basını, Mafya dahil olmak üzere ABD'deki tüm organize suç gruplarını tanımlamak için "National Crime Syndicate" ("Ulusal Suç Örgütü") ismini uydurmuştur. Özellikle Sicilya'dan gelen İtalyan göç dalgalarının ardından Mafya, 19. yüzyılın sonuna doğru New York'un Lower East Side mahallesinde ve ABD'nin doğu yakasındaki diğer bölgelerde ortaya çıktı. Kökenleri Sicilya mafyasına uzanır fakat ABD'de ayrı bir örgüttür. Napolili, Calabrialı ve diğer İtalyan suç örgütleri Sicilyalılar ile birleşerek Kuzey Amerika'nın çağdaş pan-İtalyan mafyasını oluşturdular. Günümüzde Amerikan mafyası; Sicilya mafyası ve Camorra, 'Ndrangheta ve Sacra Corona Unita gibi diğer İtalyan organize suç grupları ile bir sürü suç faaliyetinde işbirliğinde bulunur.

Mevcut durumda Mafya; New York metropol bölgesi, Philadelphia, Yeni İngiltere, Detroit ve Şikago'da etkin olması ile birlikte 20. yüzyıl boyunca ABD çapında Cosa Nostra ailelerini barından 26 kentin bulunmasının yanı sıra diğer kentlerde de yan kuruluşlar, gruplar ve yandaşlar var idi. Kitlesel olarak "Beş Aile" ismi ile bilinen beş ana New York şehri-merkezli Mafya ailesi vardır: Gambino, Lucchese, Genovese, Bonanno ve Colombo aileleri. Doruğunda Mafya, ABD'deki organize suça egemen idi. Eskiden Chicago, Detroit, Boston, Buffalo, Pittsburgh, Cleveland, Philadelphia, Providence, New Jersey ve New York şehrinin yanı sıra Kuzeydoğu Birleşik Devletler'in diğer kentlerinde ve Las Vegas, Tampa, New Orleans, Miami, Kansas City ve Omaha gibi ülke çapındaki kentlerdeki organize suçun çoğunun üzerine kontrolünü muhafaza ettirir idi. Her suç ailenin bağımsız bir şekilde çalışmasına rağmen en güçlü ailelerin önderlerinden oluşan "The Commission" organı vasıtası ile ulusal koordinasyon sağlanır.

Emniyet yetkilileri hâlen Mafya'yı ABD'nin en büyük organize suç grubu olarak nitelendirir. Günümüzde Mafya faaliyetlerinin çoğu Kuzeydoğu Birleşik Devletler ve Şikago'ya sınırlanır ve İtalyan kökenli olmayan sokak çeteleri ve diğer örgütlerin sayısının artışına rağmen Mafya buralardaki organize suçuna egemen olmaya devam etmektedir.