Vito Corleone

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Vito Andolini Corleone
240px-Brando as don corleone.jpg.png
"Marlon Brando "Don Vito Corleone"
Canlandıran Marlon Brando (53–63),
Robert De Niro (25–31),
Oreste Baldini (çocukluk)
Yaratan Mario Puzo
Genel bilgiler
Doğum Vito Andolini
1914
Ölüm 1955
Cinsiyeti Erkek
Mesleği Zeytin yağı ithalatçısı, Mafya babası
Takma adı Baba
Eşi Carmela Corleone
Çocukları Santino Corleone (1916-1948),
Fredo Corleone (1919-1959),
Michael Corleone (1920-1997),
Constanzia "Connie" Corleone (1923-),
Thomas "Tom" Hagen (evlatlık)
Dini Roman Katolik

Vito Corleone (Vito Andolini) Corleone Mafya Ailesi'nin kurucusu ve ilk donu. Filmde gençliğini Robert De Niro, yaşlılığını Marlon Brando canlandırmıştır. 1901 yılında Don Ciccio'nun babası, abisi ve annesini öldürmesinin ardından yakınları sayesinde Amerika Birleşik Devletleri'ne gönderilmiştir. Su çiçeği nedeniyle Ellis Adası'nda( New York City yakını)3 ay karantinada geçirmiştir. Genco Import adlı bir şirket kurmuş ve İtalya'dan zeytinyağı ithal etmiştir(ilerleyen yıllarda) . 4 çocuğu, Santino, Fredo, Michael, Connie, olmuştur. Carmela Corleone ile evlidir, öyle ki bu kadın ona dört evlat vermekle kalmamış en zor zamanlarında bile yanında olarak Vito'nun saygısını kazanmıştır. Bilinen gayrimeşru ilişkisi ve çocuğu yoktur. İş dünyasında ise aldığı mantıklı ve açıklanabilir kararları, zekası ve vakurluğuyla gizlediği gücü bilinir.

Don Vito Corleone karakteri mafya tarzı filmlerle bütünleşmiş bir karakterdir. Marlon Brando ve Robert De Niro(ikisi de Don Vito Corleone karakteri ile Oscar ödülü kazanmıştır. ) bu rolü o kadar iyi oynamışlardır ki belki de Baba filminin bu denli beğenilmesi filmdeki o gerçekçiliktendir. Sinema dünyasında kendine ait bir yeri olan Vito Corleone karakteri belki de mafya karakterleri arasında en çok bilinen ve beğenilenidir. Belki bundandır ki ünlü bir Vito Corleone repliği olan Ona reddedemeyeceği bir teklifte bulunacağım. sinema tarihinin en çok hatırlanan 2.inci repliği seçilmiştir.

Premiere dergisi Vito Corleone'yi tarihteki en büyük film karakteri seçerken,[1] Empire dergisi 53. en büyük film karakteri olarak seçti.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]