Jack Woltz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jack Woltz
YaratanMario Puzo
CanlandıranJohn Marley
Bilgileri
CinsiyetErkek
MeslekFilm yapımcısı
ÇocuklarChris Woltz

Jack Woltz, Mario Puzo'nun Baba adlı romanında yer alan bir kurgusal karakterdir. Ünlü bir yönetmendir.[1][2]

Vito Corleone'nin vaftiz oğlu Johnny Fontane bir filmde ondan kendisine çok uyan rolü istemiş, fakat Woltz sevdiği kızı elinden alan ve yaptığı yatırımları boşa çıkartan Johnny Fontane'den hoşlanmadığından rolü kendisine vermemiştir. Don Corleone bu konuda onu ikna etmesi için Tom Hagen'ı Woltz'un yanına göndermiştir. Woltz onu ilk başta Johnny'nin ona blöf yapmak için gönderdiği serserilerden biri sanmış, fakat bir süre sonra Corleone'nin adamı olduğunu öğrenmiştir. Tom Hagen'i evine davet etmiştir. Konu dönüp dolaşıp J. Fontane'e geldiği zaman Woltz, Tom'a bağırarak ona rol vermeyeceğini söylemiştir. Tom soğukkanlılıkla teşekkür ederek gitmiştir. Woltz sabah kalktığında yatağında kan görür ve yorganı kaldırdığında bir hafta önce 600.000 dolara aldığı ve çok sevdiği atının kafasının kesildiğini görür. Çok korkan Woltz bunu Corleone'nin yaptığını anlamıştır ve Johnny Fontane'yi filmde oynatmıştır.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Coppola, Francis Ford (20 Aralık 1974). "The Godfather: Part II". 21 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mayıs 2016. 
  2. ^ "Corleone Family Org Chart". 14 Haziran 2014. 17 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Şubat 2020. 
  3. ^ "The Michael Corleone Family". 17 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Haziran 2014.