Mary Corleone

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mary Corleone
Mary Corleone karakteri.jpeg
İlk görünüm Baba II
Son görünüm Baba III
Yaratan Mario Puzo
Canlandıran Sofia Coppola
Bilgileri
Cinsiyet Kadın
Doğum ve ölüm (d. 1953, - ö. 1980, ;)

Mary Corleone Mario Puzo'nun Baba isimli kitabından uyarlanan II. ve III. filmlerde yer alan kurgusal bir kişidir.

Baba III filminde Mary Corleone, Michael Corleone'nin kızı, rolü Sofia Coppola tarafından canlandırılmıştır.[1]

Baba II[değiştir | kaynağı değiştir]

Mary ilk olarak Baba II'de Michael ve Kay'nin küçük çocuğu olarak görünür. 1950'lerin sonlarında küçük bir çocuktur (yaklaşık 4 veya 5 yaşında). Kardeşi Anthony gibi, Mary'nin de filmde önemli bir rolü ya da hikayesi yoktur.

Baba III[değiştir | kaynağı değiştir]

Mary, 1979–80'de geçen Baba III'ün en önemli karakterlerinden biridir. Babasının favorisi, Corleone suç ailesinin şiddet dolu dünyasından korunaklı. Sonny Corleone'nin gayri meşru oğlu kuzeni Vincent Mancini'ye aşık olur. Aile Sicilya'da seyahat ederken Michael, Mary'ye romantizmi onaylamadığını söyler ve Vincent'ın "aile işine" artan ilgisinin hayatını tehlikeye attığına inanır. Mary'nin, 30 yıl önce kendisine yönelik bir bombayla öldürülen ilk karısı Apollonia ile aynı kaderi paylaşabileceğinden korkuyor.

Filmin sonlarına doğru Michael, Mary ile ilişkisini kesmesi şartıyla Vincent'ı halefi olarak adlandırır. Kardeşinin ilk konserinin ardından suikastçı Mosca, Michael'ı öldürmeye çalışır. Bir mermi Michael'ın omzunu sıyırır, ancak diğeri yanlışlıkla Mary'yi gövdesinden vurur ve onu ölümcül şekilde yaralar. Michael, Mary'nin ölümüyle mahvolur ve cesedini kucaklarken işkence içinde çığlık atar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The Godfather, Part III (1990)". nytimes.com. 25 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Haziran 2014.