Folignolu Angela

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Foligno'lu Angela sayfasından yönlendirildi)
Folignolu Angela
Selige Angela von Foligno.jpg
Mistik
Doğum 1248
Foligno, Umbria, İtalya Krallığı
Ölüm 4 Ocak 1309
Foligno, Umbria, İtalya Krallığı
Kutsayanlar Katolik Kilisesi
Kutsanma 11 Temmuz 1701
Aziz ilanı 9 Ekim 2013 Papa Franciscus tarafından
Türbe Aziz Francesco Kilisesi- Foligno - Umbria - İtalya
Yortu 4 Ocak

Folignolu Angela[1] (Foligno, İtalya 1248 - Foligno, İtalya 4 Ocak 1309), italyan, mistik ve yazar.

Bernard McGuin Angela’yı 13. yy’nın dört "kadın müjdeciler" 'inden biridir. Angela’nın önemini vurgulamak için, müjdeci ifadesini kullanır. Diğerler müjdeciler ise Anvers'li Hadewijch, Magdeburg'lu Mechtild ve Marguerite Porete’dir.[2]

Angela spiritüel bir öğretmendi bir çok öğrencisi vardı, onları oğlumlarım, kızlarım diye çağırırdı.

1701 de Papa XI. Klement tarafından kutsandı ve 2013 yılında Papa Franciscus tarafından aziz ilan edildi.[3] Her 4 Ocak’ta anılır.

Erken Yaşamı ve Dönüşümü [4][değiştir | kaynağı değiştir]

İtalya’nın Umbria bölgesinde yer alan Foligno’da varlıklı bir ailede doğdu. Evlendi ve birkaç çocuğu oldu. Angela dünyayı ve onun nimetlerini sevdiğini söyler. 40 yaş civarında Assisi’li Aziz Francesco’nın bir görünümünü gördüğü ve hayatının boşluğunu fark ettiği anlatılır. O andan itibaren daha yüksek bir mükemmelliğe adanmış bir hayat sürmeye başladı.

Angela yaşadığı birçok kayıptan dolayı acı çekmiş bir kadındı. Angela’nın annesi öldü. Annesinin ölümünden birkaç ay sonra kocası ve bütün çocukları öldü. Çok sevdiklerinin kaybetmesiyle kendini bütün sahip olduklarından arındırmaya ve tövbekar olarak yaşamaya başladı.

Angela muhtemelen 1291 yılında, Fransisken Üçüncü al Düzenli tarikatına katıldı. (Yani Assisi’li Aziz Francesco’nın yemin etmeyen kadın ve erkerklerden oluşan bir cemaate). Kendisini Arnoldo isimli Fransisken bir rahibin ruhsal yönetimi altına soktu. Onun ruhsal yönetiminde "itirafçı" olarak hizmet edecektir.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Angela’nın mistik esinlemeler aldığı ve bunları yazdırdığı söylenir. Bu anlatımlar iki eserden oluşan bir derlemede yer almaktadır.

  • Görünümler ve Yönergeler kitabı. Kitabı’nında Angela dönüşümünün hikâyesini kaydettirir. Kitap kendi öğretilerini, mektuplar, öğütler, maneviyatının özetlerini ve görünümleri şeklindedir.

Öğretilerinde birinde duada yükselen evreleri ayırır. Diz çökme gibi bedensel egzersizler, ruhun Tanrı’dan başka bir şey düşünmediği zihinsel dua ve ruhun Tanrı’nın merhametiyle götürüldüğü doğaüstü dua. Bu üç evre, kişiyi kendinin ve Tanrı’nın bilgisine götürür.

Görünümle ilgili olarak Angela Efkaristiya’da İsa’nın nasıl görebildiğini açıklar. Efkaristiya’nın gizemini zirvesiz bir dağ ve şefkatin bir gizemi olarak tanımlar (Yönergeler 67). Angela Tanrı’yı sonsuz bir derinlik olarak tanımlar. Tanrı ile karşılaşmak ‘ilahi sonsuzluğun derinliklerinde normalden daha fazla özümsemektir (Yönergeler 36). Tanrı onun için aynı derecede büyük bir sevgiyle dengelenen ezici bir gizemdir (Yönergeler 23)

  • Bildiri Kitabı (Memoriale). Bir kitap Umbria lehçesinde dikte ettirildiği, spiritüel ilerlemesinin bir anlatımıdır. Bildiri Kitabı, İsa Mesih’in sevgisini nasıl bulduğunu ve onun tarafından nasıl dönüştürüldüğünü ve Üçlü-Birliğin temaşaya götüren bir yolculuğun otuz adımını içerir.

Bildiri kitabında, İsa Angela’yı sever ve sevginin onu tanımladığı şekliyle ‘acı çeken Tanrı-adam’ olduğunu hisseder. İlk on dokuz adım, Mesih’in sevgisini bulmak için çektiği acılardaki kefareti ve arınma sürecini anlatır. İsa’nın sevgisi onun için İsa Mesih’in ıstırapları ve çarmıha gerilmesi ile görünümlerde kendini gösterir. Sonraki on bir adım, Üçlü-Birliğin ortasında duran zirveye ulaşmadan önce İsa Mesih’in haçın üzerinde terk edilmesinin korkunç karanlığını paylaştığı adımlardır.[5][6]

Miras[7][değiştir | kaynağı değiştir]

On yedinci yüzyılda, François de Sales, Alfonso de Liguori, Fénelon, Bossuet veya Jean Jacques Olier gibi birçok mistik ondan ilham kaynağı olarak bahseder.

On dokuzuncu ve yirminci yüzyılda roman yazarı Georges Bernanos, şair Georges Bataille ve Simone de Beauvoir, Julia Kristeva ve Luce Irigaray gibi feministler yazılarında ondan alıntı yapar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ McGuinn, Bernard (1998). The Flowering of Mysticism – Men and Women in the New Mysticism 1200-1350. The Crossing Publishing Company. ss. 141-151 Cilt 3. ISBN 978-0-8245-1743-4. 
  2. ^ McGuinn, Bernard. The Flowering of Mysticism – Men and Women in the New Mysticism 1200-1350. s. 142. 
  3. ^ "Vatican cardinal explains why Pope Francis canonized St. Angela of Foligno". www.catholicculture.org. 19 Mayıs 2001 tarihinde [www.catholicculture.org kaynağından] |url= değerini kontrol edin (yardım) arşivlendi. 
  4. ^ McColman, Carl (2016). Christina Mystics - 108 Seers, Saints, and Sages. Hampton Roads Publishing Company Inc. ss. 29-30. ISBN 978-1-57174-730-3. 
  5. ^ Bouyer, Louis (1968). History of Christian Spiritualilty – The Spirituality of the Middle Ages. Burns and Oates. s. 312 Cilt 2. 
  6. ^ King, Ursula (2001). Christian Mystics - Their lives ad Legacies throughout the Ages. HiddenSpring. s. 79. ISBN 1-58768-012-2. 
  7. ^ New Catholic Encylopedia - Second Edition. Thomson and Gale. 2003. ss. 411-413 Cilt 1. ISBN 0-7876-4005-0.