Thomas Kempis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Thomas Kempis
Kutlu
Doğum1380
Kempen, bugünkü Almanya
Ölüm25 Temmuz 1471
Zwolle, bugünkü Hollanda
Yortu25 Ağustos
Mezarı

Thomas Kempis (Thomas Hemerken, Thomas van Kempen veya Tomas de Kempis) (d. 1380, Kempen - ö. 25 Temmuz 1471, Zwolle), Rönesans dönemi katolik keşiş ve yazar.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kempen, Almanya'da 1380'de doğdu ve 1471 yılında Zwolle yakınlarında ölmüştür. Görünüşe göre kazaen diri diri gömülmüştür çünkü daha sonra tırnak içlerinde kıymıklar bulunmuştur.[1]

Thomas Kempis betimlemesi (sanatçı belirsiz)

1395 yılında Brethren Ortak Yaşam Kilisesi'nin yönetiminde olan Deventer'deki bir okula gönderilmiştir. Kısa sürede kopyalamadaki başarısı sayesinde kendine yetecek kadar para kazanmaya başlamıştır. Daha sonra Zwolle yakınlarındaki Augustinus tarikatına bağlı olan Aziz Agnes Dağı Manastırı'na, 1413 yılında rahipliğe kabul edilmiştir.

Kempis'e atfen saklanan röliker

Thomas'ın yaşamı, Papa'nın Rudolf van Diepholt'un Utrecht Psikoposluğu'na seçilmesine karşı çıkması nedeniyle kısa süre sarsılmıştır.[kaynak belirtilmeli]

Kendisi de bir mistiktir. Brethren Toplu Yaşam Kilisesi'nin kurucuları olan Geert Groote ve Florentius Radewijns'in takipçisidir.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İncil'i en az 4 kez kopyalamıştır. Bu kopyalardan biri 5 cilt halinde Darmstadt'ta sergilenmektedir.

Hayatını anlatan en güzel söz "Her şeyde huzur aradım ve bunu sadece kitaplarda buldum"dur.

Eserlerinin neredeyse tümü ibadetle ilgilidir. Risaleler, mektuplar, vaazlar ve azizlerin yaşamlarıyla ilgili yazmıştır. En ünlü eseri Mesih'e Benzemek‎ adlandıran kitaptır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Hıristiyanlık Tarihi. Yeni Yaşam Yayınları. 2004. s. 365. ISBN 975 8318 86 1.