Thomas Kempis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Thomas à Kempis
Zwolle Begraafplaats Bergklooster Monument Thomas a Kempis.jpg
Thomas a Kempis Schrijn.JPG
Thomas a kempis agnietenberg painting.jpg

Thomas Kempis, (Thomas Hemerken, Thomas van Kempen veya Tomas de Kempis) (d. 1380; ö. 25 Temmuz 1471) Rönesans dönemi katolik keşiş ve yazar.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kempen (en:Kempen, Germany), Almanya'da 1380'de doğdu ve 1471 yılında Zwolle yakınlarında ölmüştür. Görünüşe göre kazaen diri diri gömülmüştür çünkü daha sonra tırnak içlerinde kıymıklar bulunmuştur.

1395 yılında Brethren Ortak Yaşam Kilisesi'nin(en) yönetiminde olan Deventer'deki bir okula gönderilmiştir. Kısa sürede kopyalamadaki başarısı sayesinde kendine yetecek kadar para kazanmaya başlamıştır. Daha sonra Zwolle yakınlarındaki Augustinus tarikatına bağlı olan Aziz Agnes Dağı Manastırı'na(nl:Begraafplaats Bergklooster), 1413 yılında rahipliğe kabul edilmiştir.

Thomas'ın yaşamı, Papa'nın Rudolf van Diepholt'un Utrecht Psikoposluğu'na seçilmesine karşı çıkması nedeniyle kısa süre sarsılmıştır.[kaynak belirtilmeli]

Kendisi de bir mistiktir. Brethren Toplu Yaşam Kilisesi'nin kurucuları olan Geert Groote ve Florentius Radewijns'in takipçisidir.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İncil'i en az 4 kez kopyalamıştır. Bu kopyalardan biri 5 cilt halinde Darmstadt'ta sergilenmektedir.

Hayatını anlatan en güzel söz "Her şeyde huzur aradım ve bunu sadece kitaplarda buldum"dur.

Eserlerinin neredeyse tümü ibadetle ilgilidir. Risaleler, mektuplar, vaazlar ve azizlerin yaşamlarıyla ilgili yazmıştır.