Baba Vanga

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vangelia Pandeva Dimitrova
Doğum31 Ocak 1911(1911-01-31)
Ustrumca, Osmanlı Devleti (Günümüzdeki Kuzey Makedonya)
Ölüm11 Ağustos 1996 (85 yaşında)
Sofya, Bulgaristan
Ölüm sebebiMeme kanseri
MilliyetBulgar
Tanınma nedeniKâhinlik
DinYahudilik
Evlilik
Dimitar Gushterov
(e. 1942; ö. 1962)

Baba Vanga (Bulgarcaбаба Ванга) (31 Ocak 1911, Ustrumca, Osmanlı Devleti – 11 Ağustos 1996, Sofya, Bulgaristan), doğum ismi Vangelia Pandeva Dimitrova (BulgarcaВангелия Пандева Димитрова), evlendikten sonra bilinen ismi Vangelia Gushterova (BulgarcaВангелия Гущерова), kör bir Bulgar mistik, durugörü. Bulgaristan'da, Kozhuh dağlarında, Yer Rupite bölgesinde hayatının çoğunu geçiren bir bitki uzmanıydı.[1][2][3] Kendisinin, paranormal yeteneklere sahip olduğu iddia edilir. Zheni Kostadinova 1997'de milyonlarca insanın paranormal yeteneklere sahip olduğuna inandığını iddia etti.[4]

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Vanga 1911 yılında Pando ve Paraskeva Surchev çiftinin kızı olarak o zaman Osmanlı İmparatorluğu'na bağlı olan Ustrumca'da prematüre bir bebek olarak dünyaya geldi. Geleneklere bağlı kalınarak yaşayıp yaşamayacağı kesinleşene kadar Vanga'ya bir isim verilmedi. Vanga ilk ağladığı zaman bakıcısı sokağa çıkarak bir yabancıdan isim söylemesini istedi. Yabancı Andromaha ismini önerdi fakat bu isim Yunanca olduğu için kabul edilmedi. Başka bir yabancı yine Yunanca bir isim olan Vangelia ismini önerdi ve bu öneri kabul edildi.

Vanga çocukluk döneminde kahverengi gözleri ve sarı saçları ile sıradan bir çocuktu. Babası bir İç Makedon Devrimci Örgütü aktivisti idi. 1. Dünya Savaşı sırasında Bulgaristan Ordusu'na çağrıldı. Vanga'nın babası askerde iken annesi öldü. Bu durum Vanga'nın çocukluğunun büyük bir dönemini komşularının ve yakın aile dostlarının yanında geçirmesine neden oldu. Savaştan sonra Ustrumca Yugoslavya'ya bırakıldı ve Yugoslav otoriteler Vanga'nın babasını Bulgar yanlısı fikirlerinden dolayı tutukladılar ve ailenin tüm mülküne el koydular.

Vanga yaşıtlarından daha zeki bir çocuk olarak görülüyordu. Küçükken arkadaşlarıyla "iyileştirme" oyunları oynadığı söylenir.

Babası daha sonra başka bir kadınla evlendi ve Vanga bir üvey anneye sahip oldu.

Hayatında bir dönüm noktası bir kasırga (bu iddia o zamanlar meteorolojik kayıtlarda doğrulanmadı) oldu ve Vanga'yı 2 km uzağa fırlattı. Vanga sonradan çok korkmuş bir şekilde bulundu ve gözleri kum ve toz ile kaplıydı, bu yüzden şiddetli ağrıları nedeniyle gözleri açılamadı. Hiçbir iyileştirme çabaları sonuç vermedi. Az bir para ile sadece kısmi bir operasyon yapıldı, bu yüzden tekrar görebilmesi mümkün olmadı.

1925 yılında Vanga, Zemun kentinde körler okuluna götürüldü ve orada üç yıl geçirdi. Bu süre zarfında Braille okuması öğretildi, piyano çalmasının yanı sıra örme, yemek, ve temizlik işleri yaptı. Üvey annesinin ölümünden sonra küçük kardeşlerine bakmak için eve gitmek zorunda kaldı. Ailesi maddi olarak çok zayıftı ve bütün gün çalışmak zorunda kaldı.

Vanga önceki yıllarda oldukça sağlıklıydı, ancak 1939 yılında Plörezi'ye yakalandı. Doktorun görüşüne göre yakında ölecekti. Doktorun onu çok genç yaşta ölmesi ile ilgili yanlış görüşlerine rağmen, gerçekten hızlı ve kabul edilebilir derecede iyileşti.

II. Dünya Savaşı sırasında, Vanga'ya daha fazla inanan insan sayısı ile ziyaret çekti. Ziyaret edenlerin yakınlarının hayatta olup olmadığı hakkında bir ipucu almak umuduyla kendisine geliyorlardı. 8 Nisan 1942 tarihinde Bulgaristan Çarı III. Boris'te kendisini ziyaret etti. 10 Mayıs 1942 tarihinde Vanga, Dimitar Gushterov ile evlendi. Kısa bir süre önce evlenen Dimitar ve Vanga, Petriç'e taşındılar. Dimitar sonra Bulgar Ordusuna katıldı ve zamanında Bulgaristan tarafından ilhak edilen Yunanistan Makedonyası'na gitmek zorunda kaldı. Kocası 1947 yılında başka bir hastalık olan alkolizmin içine düştü ve sonunda 1 Nisan 1962 tarihinde öldü.

Vanga meme kanserinden 11 Ağustos 1996 tarihinde öldü. Cenazesine birçok devlet adamı dahil olmak üzere büyük kalabalıklar katıldı.

Vanga'nın vasiyetinin yerine getirilmesi için, Petriç'teki evi, müze haline getirilmiş ve 5 Mayıs 2008 tarihinde ziyaretçilerine kapılarını açmıştır. İkinci Dünya Savaşı'nın sonucundan Gandi'nin ölümüne, 11 Eylül saldırılarından Obama'nın ABD Başkanı olacağına kadar pek çok kehanette bulunduğu iddia edilmektedir.

Popüler kültürde[değiştir | kaynağı değiştir]

İngiliz gotik metal grubu Paradise Lost, altıncı albümleri One Second'ın kapak resmi için onun fotoğrafını kullandı.

İmajı Güneydoğu Avrupa'da (Balkanlar) ve Doğu Avrupa'da, özellikle Rusya'da popülerdir. Gizemli peygamberlikle ilgili Rus yayınları çoktur. "Vanga Büyük Ansiklopedisi", kendisine adanmış bir Rus çevrimiçi projesidir.[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ The Weiser Field Guide to the Paranormal: Abductions, Apparitions, ESP, Synchronicity, and More Unexplained Phenomena from Other Realms 3 Ağustos 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Judith Joyce, Weiser Books, 2011, 1609252985, pp. 21-25.
  2. ^ The History of Bulgaria, The Greenwood histories of the modern nations 7 Ağustos 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Frederick B. Chary, ABC-CLIO, 2011, 0313384460, pp. 145-146.
  3. ^ In Search of Destiny: The Universe and Man 8 Ağustos 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Robert A. Welcome, AuthorHouse, 2012, 147723747X, pp. 35-36.
  4. ^ Прoрoчeствaтa нa Вaнгa. Жeни Кoстaдинoвa, Издателство Труд, 954-528-074-3,Страници 696.
  5. ^ "The Great Encyclopedia of Vanga" 10 Temmuz 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Retrieved December 11, 2015.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]