Kuzey Kore ebedi lideri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Kuzey Kore Devlet Başkanlığı sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Juche Kore Ebedi Liderleri
주체조선의 영원한 수령
Emblem of North Korea.svg
Görevdeki
Kim Il-sung ve Kim Jong Il

30 Haziran 2016 beri
Resmî ikamet Kumsusan Güneş Sarayı (Dinlenme yeri)
Oluşum 28 Aralık 1972 (46 yıl önce) (1972-12-28) (Kuzey Kore Başkanı)
5 Eylül 1998 (1998-09-05) (Cumhuriyetin Ebedi Lideri)
11 Nisan 2012 (2012-04-11) (İşçi Partisinin Ebedi Genel Sekreteri)
13 Nisan 2012 (2012-04-13) (Ulusal Savunma Komisyonu Ebedi Başkanı)
Şu madde dizisinin bir parçasıdır:
Kuzey Kore
devlet yapısı

Kuzey Kore Ebedi Lideri (Korece: 주체조선의 영원한 수령), Kuzey Kore’nin ölen liderlerine ölüm sonrası unvanlar verilmesi uygulamasına atıfta bulunmaktadır. "Juche Kore'nin Ebedi Liderleri" ifadesi, 30 Haziran 2016'da değiştirildiği gibi Anayasaya giriş satırında ve ardından yapılacak revizyonlarda belirtildi.

(Orijinal sürümde) okur:

« Kore İşçi Partisi önderliğinde, Demokratik Halk Cumhuriyeti Kore Cumhuriyeti ve Koreli halk, büyük Yoldaş Kim İl-sung ve Kim Jong-il'i Juche Kore'nin ebedi liderleri olarak değerlendiriyor...[1] »

Makam tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

1994'ten önce Kuzey Kore Başkanlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı’nın görevi, 1972’de Kuzey Kore Anayasası’nda kuruldu. O zamana kadar, Kuzey Kore'nin fiili hükümdarı Kim Il-sung, Kore İşçi Partisi Genel Sekreteri ve Genel Sekreteri görevlerinde bulundu.

1972'de Başkanlık kuruldu ve 28 Aralık 1972'de Kuzey Kore yasama meclisi olan Yüksek Meclis tarafından Kim Il-sung seçildi. Kim, 1994 yılına kadar Başkanlık Bürosu'nu öldüğünde tuttu ve pozisyonu boş bırakıldı ve oğlu ve halefi Kim Jong-il unvanı verilmedi.

"Ebedi Başkan"[değiştir | kaynağı değiştir]

1998'deki revize edilmiş anayasa cumhurbaşkanlığını kaldırdı ve Kim Il-sung'u "Ebedi Başkan" ilan etti.

5 Eylül 1998 tarihinde değiştirilen Demokratik Halk Cumhuriyeti Kore Cumhuriyeti Anayasası'nın girişinde şöyle yazıyor:

« Kore İşçi Partisi önderliğinde, Demokratik Halk Cumhuriyeti Kore Cumhuriyeti ve Koreli halk, büyük lider Yoldaş Kim İl-sung'u cumhuriyetin ebedi Cumhurbaşkanı olarak değerlendiriyor...[2] »

Başkan, Kuzey Kore devletinin jüri başkanıydı, ancak yetkileri ülkenin devlet ideolojisinin Juche adlı “kutsal lideri” tarafından kullanıldı. Ashley J. Tellis ve Michael Wills'e göre, başlangıçtaki bu değişiklik, Kim Il-sung'u çevreleyen kişilik kültüne dayanan teokratik bir devlet olma özelliğini taşıyan eşsiz Kuzey Kore karakteristiğinin bir göstergesiydi. Ek olarak, Kuzey Kore, Kim Il-sung'un doğduğu yıl olan 1912'den kalma bir Juche takvimi kabul etti.[3]

2012 Anayasası bir kez daha Kim Il-sung'a “Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin Ebedi Başkanı” olarak bahsetti.[4]

"Ebedi Genel Sekreter/Ebedi Başkan"[değiştir | kaynağı değiştir]

Kim Jong-il'in ölümünden sonra, anayasa 2012'de değiştirildi ve onu Kore İşçi Partisi Ebedi Genel Sekreteri ve Ulusal Savunma Komisyonu Ebedi Başkanı ilan etti. Parti lideri unvanı "İlk Sekreter" olarak değiştirildi.

2016 yılında, Kim Il-sung ve Kim Jong-il'e verilen anayasa girişinde değişiklik yaparak "Juche Kore'nin Edebi liderleri" unvanı getirildi.

Kim Il-sung'un ölümünden sonra Kuzey Kore'de devlet başkanı rolü[değiştir | kaynağı değiştir]

Daha önce Başkan'a ait görev ve yetkiler üç yetkili arasında bölünmüştü: hükümet başkanı, Kuzey Kore Başbakanı; Meclis Başkanı, Yüksek Halk Meclis Başkanlığı Başkanı; ordunun başı, Ulusal Savunma Komisyonu Başkanı (2016'da Kuzey Kore Devlet İşleri Komisyonu'nun yerini aldı) ve Kore Halk Ordusu Yüksek Komutanı. Bu görevler şu anda hükümet başkanı Choe Ryong-hae devlet başkanı Kim Jae-ryong ve ordunun başkanı Kim Il-sung'un torunu Kim Jong-un'un elindedir.

İkinci Kim aynı zamanda Kore İşçi Partisi'nin başkanı ve ülke üzerinde mutlak kontrolü olan "Yüksek Lider" olarak anılıyor.

Yüksek Halk Meclis Başkanlığı Başkanı, genellikle bir devlet başkanına verilen temsili görevleri yerine getirir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kuzey Kore Anayasası (2012) Wikisource
  2. ^ Kuzey Kore Anayasası (1972) Wikisource
  3. ^ Ashley J. Tellis; Michael Wills (30 Eylül 2007). Domestic Political Change and Grand Strategy. NBR. s. 128. ISBN 978-0-9713938-8-2. Erişim tarihi: 9 Temmuz 2012. 
  4. ^ Socialist Constitution of the Democratic People's Republic of Korea, Preamble, 2012