Frankfurter Allgemeine Zeitung

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Frankfurter Allgemeine Zeitung
Frankfurter Allgemeine logo.svg
Tür Günlük gazete
Kuruluş tarihi 1 Kasım 1949
Siyasi görüşü Merkez sağ, liberal muhafazakâr
Dil Almanca
Genel merkez Frankfurt, Almanya
ISSN 0174-4909

Frankfurter Allgemeine Zeitung (Frankfurter Allgemeine. Zeitung für Deutschland şeklinde de kullanılır, kısaca F.A.Z. ya da FAZ şeklinde yazılır.) Almanca yayın yapan günlük ulusal bir gazete. 1 Kasım 1949 tarihinde Almanya'nın Frankfurt şehrinde yayın hayatına başlayan gazete, kâr amacı gütmeyen Fazit Vakfı'na ait Frankfurter Allgemeine Zeitung GmbH tarafından yayınlanmaktadır. Frankfurter Allgemeine Zeitung GmbH bir anonim ortaklıktır; yüzde 93,7 oranında Fazit Vakfı'na, geri kalan hisseler de gazetenin yayın yönetmenlerine aittir. Gazetenin tirajı, 1998'den bu yana yüzde 50 oranında azalmakla birlikte, günlük 200.000 adettir.[1]

Frankfurter Allgemeine Zeitung'un dünyanın dört bir yanında 90'dan fazla muhabiri bulunuyor ve bu muhabir ağı, dünyanın en büyük muhabir ağlarından biridir. Dünyanın önemli başkent ve metropollerinde gazetenin siyaset, ekonomi, kültür-sanat gibi farklı sayfalar için uzman muhabirleri vardır. Almanya'da FAZ'nin Frankfurt'ta merkez yazıhanesine ek olarak Berlin, Bonn, Dresden, Düsseldorf, Hamburg, Hannover, Kassel, Leipzig, Münih, Stuttgart ve Wiesbaden'de de şubeleri bulunmaktadır.

FAZ, kuruluş amacına odaklanabilmek niyetiyle kitap yayınevi Kösel-Verlag ve Deutsche Verlags-Anstalt'ı, bir diğer yayınevi Manesse Verlag ile birlikte 2005 yılında Random House yayın grubuna sattı. 2006 yılında da sanat kitapları yayınevi Prestel Verlag'ı sattı.

FAZ'in genel olarak liberal-muhafazakâr siyasî görüşü temsil eden bir mecra olarak kabul edilir.[2] Literaturkritik.at tarafından yapılan bir incelemeye göre, 2014 yılında FAZ'da 500 kelimeyi aşan 447 makale yayınlandı. Bu, gazetenin "kültür" alanında Alman basınının lideri konumunu teyit etmiş oldu.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Impressum | Informationsgemeinschaft zur Feststellung der Verbreitung von Werbeträgern e.V." www.ivw.eu. 17 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2020. 
  2. ^ "Santiago - Medien - Goethe-Institut". web.archive.org. 9 Şubat 2016. 9 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Kasım 2020. 
  3. ^ "Zum Status der Rezension im deutschen Feuilleton". 11 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Aralık 2020.