Kullanıcı mesaj:Menikure

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Hoş geldin Menikure![kaynağı değiştir]

Face-smile.svg İlk adımlar

Yardım ve Sıkça Sorulan Sorular sayfaları sana oldukça yardımcı olacaktır. Bu sayfalarda Vikipedi'de nasıl dolaşacağına, nasıl madde düzenleyeceğine ya da temel lisans politikasına dair açıklamalar bulabilirsin. Buraya katkıda bulunmak için teknik anlamda özel bir yeteneğe sahip olman gerekmez. Katkıda bulunurken cesur ol ve her zaman diğer kullanıcıların iyi niyetli olduğunu varsay!. Burası bir Wiki - katkıda bulunmak gerçekten kolay!

Face-angel.svg Yardım bulmak

Daha fazla bilgiyi Topluluk Portalı'nda bulabilirsin. Sorularını Yardım masası'nda, Köy çeşmesi'nde ya da IRC'deki #wikipedia-tr kanalında sorabilirsin. Çoğu kullanıcı yeni gelenlere yardım etmekten mutluluk duyacaktır. Bu kullanıcıların listesini Vikipedi:Yardım gönüllüleri sayfasında bulabilir, istediğin biriyle mesaj sayfası aracılığıyla iletişime geçebilirsin.

Face-wink.svg For non-Turkish speakers
Deutsch: Sprechen Sie kein Türkisch? Klicken Sie hier.
English: Don't speak Turkish? Click here.
español: ¿No hablas turco? Cliquea aquí.
français: Ne parlez vous pas turc? Cliquez ici.
日本語: トルコ語は難しいでしょうか。ここをクリックしてください。
русский: Не говорите по-турецки? Нажмите сюда.
Andere Sprachen   Other languages   Otros idiomas   Autres langues   他の言語   Другие языки
Face-glasses.svg İpuçları ve püf noktaları
 • Vikipedi beş temel taş üzerine kuruludur, katkıda bulunmadan önce okumanda oldukça yarar var.
 • Lütfen tartışma sayfalarında yazdıklarını, sonuna ~~~~ koyarak ya da değiştirme panelinin sol üst onuncu sekmesini Edycja-18.png
kullanarak imzalamayı unutma!.
 • Kullanıcı sayfana Babil kutularını koyman, diğer kullanıcıların senin hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalarını sağlar.
 • Telif hakkı ile korunan hiçbir eseri buraya eklememen gerektiğini unutma!
 • Yüklediğin resimleri sana ait olan bir galeride görebilirsin.
 • Vikipedi'nin bazı önemli politikaların özetlerini okuyarak Vikipedi'nin işleyişini öğrenmende yarar var.
MediaWiki logo without tagline.png Kardeş Projeler

VikiSözlük
Özgür Sözlük

VikiKitap
Özgür Kitaplar

VikiKaynak
Özgür Kütüphane

VikiSöz
Özdeyişler

Commons
Çoklu ortam paylaşım

Meta-Wiki
Viki Merkez

Vikihaber
Özgür Haberler

Vikitür
Biyolojik tür dizini

Vikiversite
Özgür Üniversite

Kumul 17:39, 9 Temmuz 2010 (UTC)

Tripoli (Yunanistan)‎[kaynağı değiştir]

Türkçe Vikide madde adları Türkçe kaynaklarındaki yaygın kullanımlara göre seçilir. Takabeg ileti 01:47, 27 Temmuz 2010 (UTC)

Tripoli(s) Yunanistan hakkındadaki Türkçe kaynaklarda Tripolis adı Tripoli adından daha çok geçiyor.[kaynağı değiştir]

Tripoli(s) Yunanistan hakkındadaki Türkçe kaynaklarda Tripolis adı Tripoli adından daha çok geçiyor.

Belirtiğiniz kriteri sayı olarak gösterdiniz, ama Türkçe'de kaynak olarak daha çok Tripolis diye geçiyor ve o kentin Yunanca, orijinal resmi adı ve halk arasındaki adı, Yunan kaynaklarında iki versiyon da geçiyor. İlginçtir ki resmi belediye sayfasında Tripolis olarak geçiyor.

Örneğin Google arama motorunda Tripolis Yunanistan yazınca 11,200 sonuç çıkıyor ama Tripoli Yunanistan diye yazınca 5,070 sonuç çıkıyor. Yahoo arama motorunda Tripolis Yunanistan yazınca 9,860 sonuç çıkıyor ama Tripoli Yunanistan diye yazınca 3,350 sonuç çıkıyor. Aynı şey bu adları tırnak içine sokunca veya şehir, şehri kent, kenti sözcükleri eklenince de aynı şey geçerli. Bu yüzden madde adı olarak Tripolis adı olarak konulması çok daha doğru olur.

Eğer halkın konuştuğu Yunanca versiyonu tüm Yunan adlarında kullanılsaydı (hem Türkçe'de ve başka dillerde), o zaman Akropolis değil Akropoli, Pergamon değil Pergamo vesaire kullanılırdı. Konunun biraz dışında: Bir de Türkçe'de Yunan kent adlarının Latince versiyonu nedense çok kullanılıyor. Örneğin Halikarnassos ya da Konstantinoupolis yerine Halikarnassus veya Konstantinopolis kullanılması gibi.

Menikure

1974'e kadar: Τρίπολις / Tripolis idi. Değil mi ? Ve günümüzde Tripoli. Takabeg ileti 04:54, 27 Temmuz 2010 (UTC)


Yunanistan da öyle, sırf Tripoli adı kullanılmasa da. Ama Türkçe kaynaklarda yaygın olarak ne kullanılıyorsa ki Tripolis adı çok daha yagın kullanılıyor. Üstelik belirtiğiniz kriteri Türkçe kaynaklara dayalı olarak sayı olarak gösterdiniz. Önce kent adının hem belirtiğiniz kritere göreAr konulması gerekteğini ama şimdi Yunanistan daha çok o kente ne deniliyorsa o ad kullanılmalı argümanıyla, önceki argümanınızla çelişiyorsunuz.

Menikure

Argüman değil kurallar var. Tek kural de değil. Modern adları da tercih edilir. Mesela bugünkü İstanbul şehri (tarihî olan değil) anlatan maddenin başlığı Konstantinopolis değil İstanbul, Stalingrad değil Volgograd gibi. Takabeg ileti 10:51, 27 Temmuz 2010 (UTC)

Sarantaporo Muharebesi[kaynağı değiştir]

en:Battle of Sarantaporo örneğini gösterip anlatacağım.

Bugünkü adı Sarantaporo'dur. Ancak tarihte yaşanmış bu muharebenin adı Battle of Sarantaporon daha yaygındır. Bu durumda madde başlığı Battle of Sarantaporon veya Battle of Sarandaporon olabilir (İngilizce Vikide). Bunun gibi Stalingrad Muharebesi olmalı ve Volgograd Muharebesi olamaz. Leningrad Kuşatması olmalı ve Sankt Petersburg Kuşatması olamaz. Bu muharebenin yani Sarantaporo Muharebesi'nin Türkçe adı nedir acaba ? Takabeg ileti 04:20, 28 Temmuz 2010 (UTC)

Rica[kaynağı değiştir]

Yunanistan'dan Kullanıcı:200.55.182.6 Kullanıcı mesaj:200.55.182.6 (I.P. numarası sabit) Vikipedi maddelerine vandalizm yapıyor. O özellikle sabah saatlerinde, Dünya'nın bu bölgesinde neredeyse herkes uyurken, harekete geçiyor. Vikipedi "polisi" olarak onu uyarabilirmisiniz? Sağ olun.

Menikure

Ayrı bir konu: Yunanistan'daki Yunan kent adları karmaşık bir konu (eğer Türkçe karşılığı yoksa), özellikle de o belirli kentlerin resmi web sayfalarında klasik adlarıyla geçmesinden dolayı, ama halk versiyonu daha yaygın olarak kullanılsa bile. Hele biz bu Yunan kent adlarının Latince versiyonları kullanırken, bu daha da karmaşık bir hal alyor. Eğer Osmalı döneminden bu kentlerin Türkçe karşılığı var ise, bence kullanılabilinir. Ama net değil. O yüzden bu konuya odaklanmayacağım.Bu imzasız yazı Menikure (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Öncelikle Vikipedi "polisi" değilim. Yine de gösterdiğiniz IP'li kullanıcıların katkılarına bakacağım. İngilizce Vikide sadece Türkün değil Bulgarın da ve Yunanın da kendilerine çekme faaliyetlerine tanık oldum. İyi çalışmalar. Takabeg ileti 20:14, 31 Temmuz 2010 (UTC)

İstanbul'daki sinagoglar[kaynağı değiştir]

Merhaba. Şöyle bir seçkin liste adayımız var. Maddeye göz atıp eksik ya da yanlış gördüğünüz konular hakkında yorum yaparsanız maddeyi daha fazla geliştirebiliriz sanırım :) Teşekkürler. İyi geceler. --Stambouliote ileti 21:47, 31 Ağustos 2010 (UTC)

İstanbul[kaynağı değiştir]

 • Merhaba İstanbul maddesinde İklim haritasını güncel hale getirdiğiniz için teşekkürler. 194 kaynağa ulaşmış oldu maddemiz. SM adaylığına koydum oylamaya katılabilirsiniz. Fakat eğer olursa Etimoloji kısmını İngilizce Vikipedi'den çevirebilir misiniz? Böylelikle 200 kaynağı da geçecektir. (Yalnız kırmızı bağlantı olursa onu da açmaya çalışırsanız sevinirim çünkü SM olamaz o zaman). İlginiz için teşekkürler. ¨E M P E R Y A N¨ ⇨⌨ 11:44, 19 Ocak 2011 (UTC)
 • Çevirileriniz için çok teşekkür ederim. Bir kaç inceleme sonucu internet bağlantısı olmasa da kaynaklar doğru. Yani pek sorun olmaz. İnternetten bulmaya çalışacağım kaynak fakat böyle de sorun olacağını düşünmüyorum. ¨E M P E R Y A N¨ »»ileti 10:38, 24 Ocak 2011 (UTC)

İngilizce Vikipedi'den ünlü Osmanlı ve Türk Yahudileri kişi maddelerini çevirmek ister misiniz?[kaynağı değiştir]

Merhaba,

İngilizce Vikipedi'den ünlü Osmanlı ve Türk Yahudileri kişi maddelerini çevirmek ister misiniz? Örneğin Osmanlı dönemindeki hahambaşıları ve Kamondo ailesi mensupları. Yahudilik ve ünlü Yahudiler hakkındaki katkılarınız çok zengin. Benim Yahudilik konuları hakkındaki katkılarım çok kısıtlı ve yapabildiğim katkılar daha çok (eğer kaynak bulabilirsem) kişilerle ve kurumlarla kısıtlı - ve maalesef yeterince zaman da ayıramıyorum. Yahudi olmama rağmen ve Yahudi adım da olmasına rağmen, dinle hiç bir ilgisi olmayan bir agnostik aileden geliyorum, ve çoğunlukla yurt dışında yaşadığım için Yahudi cemaatiyle hiç bir ilişkim de olmadı. Yahudi dini hakkındaki maddelere dokunmuyorum, çünkü bu konuda cahilim! Bu yüzden sadece ünlü Osmanlı ve Türk Yahudileri ve kurumları hakkında yeni maddeler yaratmak istiyorum, ama kayda değer ve daha doğrusu Vikipedi ölçülerine uygun kaynaklar bulamıyorum.

Saygılarımla Menikure

Selam Menikure, buradaki tek Yahudinin ben oldugunu zannediyodum :) ben de senin gibi yurt disinda yasiyorum ve semi-dindar bir ailenin ateist cocuguyum. Benim tek yapmaya calistigim tr viki'yi ingilizcedeki maddelerden tercume edip gelistirmek, bu yuzden kaynak sorunu cekmiyorum, nasilsa kaynaklar ingilizce versiyonlarinda verilmis ;) bu aralar buradaki kirmizi baglarla ugrasiyorum... biter bitmez istenilen maddeleri turkceye cevirebilirim. Istediginiz baslica maddeler varsa lutfen buraya listeleyin. Tesekurler -- Iggydarsamesaj 22:47, 3 Şubat 2011 (UTC)

Kamondo aile mensuplarının adlarını ve soyadlarını, sadece madde açabilmek için değil, aile ağacını da listelemek için hangi dilin versiyonunu kullanayım?[kaynağı değiştir]

Kamondo aile mensuplarının adlarını ve soyadlarını, sadece madde açabilmek için değil, aile ağacını da listelemek için hangi dilin versiyonunu kullanayım? Örneğin Türkiye'de yaşamış aile mesupları için Türkçeleştirilmiş versiyonlarını ve Fransa'ya yerleşmiş ve kont ünvanıyla soyadlarının önüne "de" eklenenler için Fransızcalaştırılmış versiyonlarını mı kullanayım? Bu konuda sizin öneriniz nedir?

 • (I) Abraham Salomon Camondo (Fransızcalaştırılmış) veya Abraham Salomon Kamondo (Türkçeleştirilmiş) İstek yapıldı Yapıldı
 • (M) Salomon Raphaël Camondo (Fransızcalaştırılmış) veya Salomon Rafael Kamondo (Türkçeleştirilmiş)
 • (M) Behor Abraham Camondo (Fransızcalaştırılmış) veya Abraham Behor Kamondo (Türkçeleştirilmiş)
 • (M) Isaac de Camondo (Fransızcalaştırılmış) veya İsak de Kamondo (Türkçeleştirilmiş)
 • (I) Nissim Camondo (Fransızcalaştırılmış) veya Nissim Kamondo ya da Nesim Kamondo (Türkçeleştirilmiş)
 • (I) Moïse de Camondo (Fransızcalaştırılmış) veya Mois de Kamondo (Türkçeleştirilmiş) İstek yapıldı Yapıldı
 • (M) Nissim de Camondo (Fransızcalaştırılmış) veya Nissim de Kamondo ya da Nesim de Kamondo (Türkçeleştirilmiş)
 • (I) Béatrice de Camondo (Fransızcalaştırılmış) veya Beatrice Kamondo (Türkçeleştirilmiş) İstek yapıldı Yapıldı

Sağolun Menikure

Şahsi fikrim şöyle: eğer nerede doğduğu biliniyorsa o ülkenin dili, yani TR'de doğanlarınki Türkçe, FR'da doğanlarınki Fransızca. Eğer doğdukları ülke bilinmiyorsa Türkçe. Bildiğim kadarıyla Tr Viki'de buna mahsus bir kural yok o yüzden bu benim görüşümdür. Siz benim dediğim gibi yaratırsanız, eğer yanlışsa bile biri illa ki düzeltecektir. Kolay gelsin. -- Iggydarsamesaj 21:16, 4 Şubat 2011 (UTC)
Çok teşekkür ederim. Ben de tam aynı anda aile fertlerinin listesini Kamondo Ailesi sayfasına ekledim. Menikure
Harika... O zaman şoyle yapalim; ben yukardaki listenin altindan basliyorum, sizinde vaktiniz varsa ustunden baslayabilirsiniz... boylece ikimizde yanlislikla ayni madde uzerinde calisip zaman kaybetmeyiz ;) -- Iggydarsamesaj 23:45, 4 Şubat 2011 (UTC)

Eyvah ben de savaş pilotu Nissim de Camondo üzerinde çalışmaya başladım. O zaman ilk aile ferdini tamamaladığınıza göre, Nissim de Camondo ile birlikte Abaraham Kamondo'dan sonraki ilk üç kişinin maddelerin ben hazırlayım. Üstelik her birimiz 4 kişinin maddelerini yaparsak adil olur. Menikure

OK... karismasin diye bas harflerimizi koydum.

Nissim de Camondo maddesine en:Nissim de Camondo maddesinde bulunan Image:Beatrice-NissimCamondo-1916.jpg fotoğrafını koymak istiyorum, ama Türkçe Vikipedi de gözükmüyor.[kaynağı değiştir]

Nissim de Camondo maddesine maddesinde bulunan Image:Beatrice-NissimCamondo-1916.jpg fotoğrafını koymak istiyorum, ama Türkçe Vikipedi de gözükmüyor. Gözükmemesinin nedeni ne olabilir? Ve gözükmesi için neler yapabilirim? Menikure

 • Resmin lisans sorunundan kaynaklaniyor. Aynisini Beatrice de Camondo maddesi icin de denemistim fakat resim telif haklarinda "this image might not be in the public domain outside the United States" diyor. Benim bildigim kadariyla tr lisans kanunlarina gore resmi cekenin olumunden 70 yil sonra kullanilabilir. Resim 1923'te cekilmis ama resmi ceken ne zaman olmus bilmiyorum. Bu durumu telif haklarindan anlayan bir kullaniciya sormak lazim ama o kimdir maalesef bilmiyorum. -- Iggydarsamesaj 17:51, 9 Şubat 2011 (UTC)

Balkanlar[kaynağı değiştir]

Merhaba. Kayıtsız bir kullanı Budapeşte yerine İstanbul'u koymuştu, ben ise iç bağlantı eklemiştim. Ancak Macaristan, özellikle kuzeyindeki Budapeşte, Balkanlar çoğrafyasında hiç geçmiyor. Diğer maddelere ve kaynaklara da bakınız. Asıl İstanbul'un Avrupa yakası, Balkan yarımadasının en doğu noktasındadır ki, önemli bir Balkan kenti olarak yer almalı. Ayrıca sadece Avrupa yakasındaki nüfusuyla Balkanların en büyük kenti. Nedense Balkan kenti gelince akla İstanbul ya hiç gelmiyor ya da çok nadiren geliyor. Saygılarımla, Menikure Mesaj 11:52, 26 Ağustos 2011 (UTC)

Merhabalar, öncelikle değişiklik incelemelerinde en zorlandığım yerin üst üste farklı kişiler tarafından yapılmış düzeltmeler olduğunu belirteyim. Kendi bilgilerimle Budapeşte'nin de orada olması gerektiğini düşünmüş ve çıkarılıp, İstanbul'un konulmasını reddetmiştim. Çıkarılmadan eklense kabul ederdim. Uyarınızla gördüm ki Macaristan bu coğrafyada değil. Düzeltmeniz için teşekkürler; iyi günler. --SayginerV-posta 12:40, 26 Ağustos 2011 (UTC)

Buluşmaya davetlisiniz![kaynağı değiştir]

Sevgili Menikure,

Jimmy Wales, yarın bir konferans için İstanbul'da olacak ve konferanstan sonra vaktinin bir kısmında Türkiye'deki Vikipedistler ile buluşmayı planlıyor.

Sizin de buluşmaya katılımınız bizim için önemli. Konu ile ilgili gelişmeleri köy çeşmesinden takip edebilirsiniz.

Güvenlik tedbirleri gereği görüşmeye katılacak kişilerin isimlerinin önceden belirlenip bildirilmesi gerekiyor.

İsminizin listeye eklenmesi için en kısa sürede bana e-posta veya mesaj atmanız gerekli.

İletişim ve ulaşım konusunda herhangi bir sorun yaşarsanız bana e-posta gönderebilir veya mesaj sayfamdan bana yazabilirsiniz.


Önemli: Ayrıca bir telefon numarası belirtmeniz yarınki iletişim için kolaylık sağlayacaktır ve önemlidir. E-postanıza yanıt olarak kendi telefon numaramı size ileteceğim.


Görüşmenin tarihi ve saati:

5 Ekim 2011 Çarşamba - 16:00, Lütfen belirtilen saatten daha önce alanda bulunmaya özen gösteriniz görüşmenin kısa sürmesi planlanıyor

Görüşmenin yapılacağı yer:

İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı, Harbiye, İstanbul


Bu mesaj, İstanbul'da yaşadığını belirten Vikipedistlere, bilgilendirme amacıyla gönderilmiştir.

Yarın görüşmek ümidiyle... Nazif İLBEK 19:55, 4 Ekim 2011 (UTC)

Buluşmaya davetlisiniz![kaynağı değiştir]

Sevgili Menikure,

Vikipedistleri biraraya getirmek ve başta Vikipedi olmak üzere Türkçe Wikimedia projelerini tanıtmak amacıyla bir buluşma yapılması planlıyor.

Sizin de buluşmada aramızda olmanız bizleri memnun edecektir. Konu ile ilgili tüm gelişmeler için lütfen proje sayfasını takip ediniz.


Buluşmanın tarihi ve saati:

26 Kasım 2011 Cumartesi - 15:00

Buluşmanın yapılacağı yer:

Taksim, Beyoğlu, İstanbul, Katılımcı sayısına göre organizasyon mekanı belirlenecektir.


Buluşmada sizi de görebilmek ümidiyle...

en:Nissim de Camondo

Botlar tarafından otomatikman konulan yanlış kategori(ler) sorunu.[kaynağı değiştir]

1934 Trakya Olayları maddesinde Kullanıcı:ElphiBot otomatikman yanlış kategoriyi koyuyor.

But bot yanlış algılıyor ve yanlış kategoriyi ("Kategori:Yahudi asıllı Türkler") koyuyor.

Bu konuda ElphiBot adlı kullanıcıyla yazışmak ve bu sorunu belirtmek isterim, fakat bu kullanıcın mesaj sayfası tamamıyla Arapça.

Bu sadece bir maddeyle ilgili değil. Sorun, Türkçe bilmeyen yabancı botlar, anlamadıkları bir dilde yanlış kategoriler eklerlerse, bu büyük bir karmaşaya yol açacak.

Bu konuda sizin bir öneriniz var mı?

Saygılarımla

Menikure (Mesaj) 14:54, 16 Nisan 2012 (UTC)

Merhaba. Köy çeşmesindeki ilginize bölümünde bir tartışma başlatmıştım kısa bir süre önce bu botun yetkisini nasıl geri alırız gibisinden. Ben de bu botun hatalar yaptığını biliyorum. İngilizce Vikiyi mutlak doğru olarak kabul ediyor ve oradakileri buraya kopyalıyor mantık süzgecinden geçir(e)meden. Köy çeşmesinde fikir belirtebilirsiniz siz de.--RapsarEfendim? 15:02, 16 Nisan 2012 (UTC)

Kategori:Türkiye Yahudileri[kaynağı değiştir]

selam, bu kategorinin içini boşaltma nedeninizi öğrenebilir miyim? --kibele 05:56, 21 Kasım 2012 (UTC)

 • Alt kategorilerinden de anlaşılabileceği üzere bu kategoride din ile ilgili bir bağlantı bulunmamaktadır. Kaldı ki "Türkiye Müslümanları", "Türkiye Hıristiyanları" benzeri kalıplarda kategoriler halihazırda yok. 'Genel kategori' zannedersem Türkiye'de Yahudilik olmalı. Kategorinin kullanımına dair açıklama var. Benzer açıklamaya sahip kategoriler Türkçe dışındaki Vikipedilerde de bulunmaktadır. Dilerseniz bir örneğine bakabilirsiniz. İyi çalışmalar. --esc2003 (mesaj) 20:08, 23 Kasım 2012 (UTC)
Merhaba. Çalışmalarınızı takdir ediyorum. Ama ister istemez bir karmaşa söz konusu.
Bir Yahudi olarak, belirtmek isterim ki, sadece Yahudiler "etno-dinsel" olarak sınıflandırılıyor. Öbür halklar dine dayalı olmayan evrensel ve geleneksel şekilde etnisiteye göre sınıflandırılıyor. Örneğin Ermenileri örnek gösterdiniz ki, onlar, hemen hemen her halk gibi, etnisiteye/diline göre sınıflandırılıyor. Bu yüzden o tür sınıflandırma (daha) net ve basit.
Fakat Yahudiler "etno-dinsel" olarak sınflandırıldığı için, sınıflandırma öyle net ve basit olmuyor.
"Kategori:Yahudi asıllı Türkler" ile "Kategori:Türkiye Yahudileri" arasında ister istemez karmaşaya neden oluyor. Sorun kesinlikle bu iki kategori değil, kişilerin hangi "kritere" uymaları ve hangi kategoriye ait olmaları. Yahudi asıllı kişilerin bu iki kategoriye dağıtılması, karmaşayı çözmüş değil. Bunun nedeni birçok Yahudi kökenli kişilerin maddelerinde ciddi şekilde kaynak eksikliğinin olması.
Örneğin kaynak eksikliği olunca, bu kişilerin Yahudi asıllı olmaları dışında, Yahudi dinine mensup olup olmadıklarını yüzde yüz bilemeyiz (hahamlar ve hazanlar dışında). Birçok kişinin adı ve soyadı Yahudi kökenli (İbranice/Sefarad/Aşkenaz vesaire) olmayabiliyor. Bir de Türk vatandaşı olup olmadıkları veya çift vatandaş oldukları da kesin olmuyor.
Ermenilerle ilgili örneği anlıyorum: Ermeni cemaatine mensup olanlar ile köken olarak Ermeni asıllı olanlar. Aynı şeyi doğru olarak, Türk Yahudileri için de uyguladınız. Yanlış anlamayın, "Kategori:Türkiye Yahudileri"'in kullanılmasında hiçbir bir sorun yok. Eğer aksi ispat edilmezse ve kaynak da varsa, bu kişiler o kategoride sınıflandırılmalı. (İki gün önce bu kategoriden "Kategori:Yahudi asıllı Türkler"'e aktarmayı, Yahudi kökenli kişilerin maddelerinde kaynak eksikliği yüzünden yapmıştım.)
Ancak benim önerim, Yahudi dininden çıkan kişiler, köken olarak kısmen Yahudi olan kişiler, ve Türkiye'den başka ülkelere göç eden ve Türk vatandaşlığından da çıkmış olan kişiler için sadece "Kategori:Yahudi asıllı Türkler"'in kullanılmasını.
Sizin bu konuda önerilerinz var mı?
Saygılarımla
Menikure Mesaj 02:09, 24 Kasım 2012 (UTC)
"Müslüman asıllı Türkler diye mi söyleyeceğiz" gibi argümanlarla karşımıza gelenler oluyor bazen. Karışıklığa yol açabilen adlandırma aslına bakarsanız bu. Ancak bazı kişiler bilmiyor ve yanlış anlıyor diye bir önlem almamız söz konusu olmamalı. Hepsini Türkiye Yahudilerine taşımak gibi yanlış bir harekete girişmemeliyiz. Kaynak eksikliği demişsiniz ancak mesela Can Bonomo ailesinin 500 yıldır İzmir'de yaşadığını belirtmişti. Ona Türkiye Yahudisi diyebiliriz. Ancak siz bu kişiyi de taşımıştınız. Belki dikkatsizlik eseri yaptınız, olabilir. Kategorinin kalmasında sakınca bulunmuyor. Çünkü gerekli açıklama yer alıyor. Saygılar. esc2003 (mesaj) 06:36, 24 Kasım 2012 (UTC)

Taşıma[kaynağı değiştir]

Merhaba. Anvers maddelerindeki değişikliklerinizi geri aldım. Bu tür işlemler için tartışma sayfasında konuyu konuşmak gerekir. Antwerp İngilizcede kullanılan biçim. Nasıl ki Viyana için İngilizcede Vienna deniyor, burası için de o kullanım mevcut (anladığım kadarıyla). Diğer değişikliklerinizi de geri alabilir misiniz?--RapsarEfendim? 14:26, 11 Ağustos 2013 (UTC)

Selam. Evet konuyu tartışmadan (bunu aklıma bile getirmedim) ve katkı sayfama bakma zahmetine bile bulunmadan değişiklikleri yaptım. Yunanistan'ın Tripoli(s) kenti için de aynı şekilde yaptığım ad değişkiliğini bu yüzden (halı olarak) geri almışsınız. Bunu şimdi keşfettim. Sizden bu yüzden özür diliyorum. Diğer değişiklikleri de geri alıyorum. Eski sunuma geri getirirken, gözümden bir şey kaçmışsa, siz de ayrıca kontrol edebilirmisiniz?

Saygılar. Menikure Mesaj 14:45, 11 Ağustos 2013 (UTC)

Estağfurullah. Bu kadar anlayışlı olmanıza da şaşırmadığımı söyleyemeyeceğim :) Herhangi bir sorunuz olduğunda mesaj atabilirsiniz, iyi günler.--RapsarEfendim? 14:48, 11 Ağustos 2013 (UTC)
Tekrar Merhaba. Yaptığım tüm değişiklikleri geri aldım. Ama eğer bir şey gözümden kaçmışsa, siz yine de bir kontrol edin. Tripoli(s) ve Anvers/Antwerp için yaptığım değişiklikleri Türkçe'deki (ve ayrıca internet'deki) yaygın kullanımına göre yapmıştım. Örneğin Antwerp (Türkçe'de "w" harfi olmamasına rağmen - bu da ayrı bir sorun) ve Tripolis, Türkçe'de daha yaygın kullanılıyor. Ama belirttiğiniz gibi bunları tartışmak gerek. İyi çalışmalar. Menikure Mesaj 15:08, 11 Ağustos 2013 (UTC)
Yaptıysanız sorun yoktur, kontrole gerek yok şimdi :) İnternet yerine kitap aramalarına bakmak daha iyi olacaktır bu tip konularda, çünkü gerek Vikipedi'nin gerekse İngilizcenin etkisiyle kullanımlar değişiklik gösterebiliyor. Bunun yanında sadece sonuç sayılarına bakmak değil de güvenilir kaynakları incelemek gerekiyor. Şu ve şu aramalar demek istediğim. İyi günler.--RapsarEfendim? 15:12, 11 Ağustos 2013 (UTC)

Azerler ve Babür[kaynağı değiştir]

Azerler sayfasında yanlış bir kısaltma olan Türkmenceyi Türkmen Türkçesine çevirme ve Babür İmparatorluğu'nun tartışmasız bir şekilde Türk-Moğol değil sadece Türk kökenli olduğu halde bunu yazma gibi değişiklikler niye geri alınıyor acaba? 95.5.30.157 17:47, 15 Eylül 2013 (UTC)

Kullanıcı:Mishukdero hakkında uyarı[kaynağı değiştir]

Selam. Aslen Ermenice Vikipedi'de faal olan Kullanıcı:Mishukdero'yu izlemeye almanızı öneririm çünkü siyasi içerikli ve daha doğrusu vandalizm amacıyla değişklikler yapma eğilimi ve geçmişi var. Örneğin Azerice Vikipedi'de maddelere vandalizm amacıyla değişiklikler yaptığından, Azeri Vikipedi denetçilerini haberdar ettikten sonra, Azerice Vikipedi'de bloke edildi.

Saygılar. Menikure Mesaj 17:18, 26 Eylül 2013 (UTC)

Selamlar. Bilgim var, merak etmeyin. İyi günler.--RapsarEfendim? 17:50, 26 Eylül 2013 (UTC)

İcevan maddesi ve genel olarak kent (maddelerin) tarihi geçmişi ve kent adlarının etimolojileri[kaynağı değiştir]

Selam. İcevan kenti 1990 yılına kadar Azerilerin yoğun olarak yaşadığ bir kent olmakla beraber, tarihi adı 1919 yılına kadar Karvansaray idi. Vikipedi'de kent maddelerin (ve kent adlarının etimolojileri de dahil) tarihi geçmişi koşulsuz ama objektif olmakla beraber konulur ve bu gözardı edilmemeli. Önceki kullanıcı hiç bir gerekçe göstermeden kasıtlı olarak Azerice adları sildi. Lütfen geri koyun.

Saygılar. Menikure Mesaj 19:54, 26 Eylül 2013 (UTC)

Selamlar. Eski adları girişte, parantez içinde vermiyoruz. İstanbul maddesine bakınız mesela, Konstantinopolis falan yazmaz. Eski adları, madde içerisindeki tarihçe veya etimoloji başlıklarında vermek yerinde olacaktır. Ancak bu adlar tarihsel bir ad değilse ve sadece Azerilerin kullandığı bir adsa buna yer verilmemeli.--RapsarEfendim? 19:00, 26 Eylül 2013 (UTC)

Ankara[kaynağı değiştir]

Merhaba. Kızılcahamam, Şereflikoçhisar, Beypazarı, Çamlıdere, Evren, Güdül, Haymana, Nallıhan ve Polatlı gibi ilçeler zaten Ankara'ya bağlı değil mi ? Madde tüm Ankara'yı ve ilçelerini anlatıyor.. Açıklayabilir misiniz?--Ömer Berkaymesaj 15:12, 10 Ekim 2014 (UTC)

Merhaba. Burada büyük bir sorun var: Ankara ilindeki tüm ilçeler Ankara Büyükşehir sınırları içine dahil edilmedi. Örneğin Kızılcahamam, Şereflikoçhisar, Beypazarı, Çamlıdere, Evren, Güdül, Haymana, Nallıhan ve Polatlı yeni Ankara Büyükşehir sınırları içine dahil edilmedi. Fakat bu iller de Ankara maddesine dahil edildiğinden tüm bu madde dolaysıyla sulandırılmış oldu. Bu yüzden Ankara (Büyükşehir) maddesi derhal gözden geçirilmeli ve Büyükşehir'e ait olmayan ilçeler oradan ayıklanmalı ve dondurulmuş Ankara canlandırılıp oraya aktarılmalı. Böyle bir ayıklama tabii ki zaman alacak ve kolay olmayacak. Saygılarımla Menikure Mesaj 15:20, 10 Ekim 2014 (UTC)
Açıklaman için teşekkürler. Fakat madde zaten yakın zamanda Ankara (il) maddesi silinerek Ankara maddesiyle birleştirildi. Ve yanlış bilmiyorsam artık Ankara (il) ve Ankara gibi tanımlamalar kaldıırldı. Yani madde Ankara büyükşehir belediyesi ve tüm ilçeleri kapsamaktadır. Bu yüzden değişikliğiniz geri alınacaktır.--Ömer Berkaymesaj 15:28, 10 Ekim 2014 (UTC)
TeKrar Merhaba. Eğer Kocaeli gibi, Ankara'nın tüm ilçeleri Büyükşehir sınırları içine dahil edilseydi, sorun olmazdı. Acaba Ankara maddesini donduran Kullanıcı:Superyetkin'e başvursam, bu maddeyi tekrar canlandırması için? Çünkü olduğu gibi kaldığı sürece bu karmakarışık bir sorun olarak kalmaya devem edecektir. Saygılarımla Menikure Mesaj 15:56, 10 Ekim 2014 (UTC)
Evet sizin fikrinizde değerli ve haklı olabileceğiniz taraflarda var fakat vikipedide madde kalabalığı olmaması ve insanların veya diğer vikilerdeki insanların Ankara maddesi hakkında bilgi edinmek istediğinde kafası karışmaması ve daha farklı şeylerin olmaması için böyle olması daha uygun görülmüş. Ama siz Superyetkinede başvurabilirsiniz. Bunu sormak sizin hakkınız. İyi vikiler. --Ömer Berkaymesaj 16:04, 10 Ekim 2014 (UTC)

Merhaba. Konuyla ilgili tartışmaya şuradan ulaşabilirsiniz. Farklı görüşler için ilgili tartışma sayfasında da çağrıda bulunulabilir. İyi vikiler. --Superyetkinileti 17:16, 10 Ekim 2014 (UTC)


"Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, İzmir, Kayseri, Konya, Mersin, Sakarya ve Samsun büyükşehir belediyelerinin sınırları il mülki sınırlarıdır. (3) Birinci ve ikinci fıkrada sayılan illere bağlı ilçelerin mülki sınırları içerisinde yer alan köy ve belde belediyelerinin tüzel kişiliği kaldırılmış, köyler mahalle olarak, belediyeler ise belde ismiyle tek mahalle olarak bağlı bulundukları ilçenin belediyesine katılmıştır."

Sorun Anakara'daki tüm bu ilçelerin idari yapısının değiştirilmesi değil; Kızılcahamam, Şereflikoçhisar, Beypazarı, Çamlıdere, Evren, Güdül, Haymana, Nallıhan ve Polatlı ilçelerinin yeni Büyükşehir sınırları içine hukuken dahil edilmemeleridir. Sorun da burada yatıyor. Eğer Kocaeli gibi, Ankara'nın tüm ilçeleri Büyükşehir sınırları içine dahil edilseydi, hiç bir sorun olmazdı. Fakat bu iller de Ankara maddesine dahil edildiğinden tüm bu madde dolaysıyla sulandırılmış oldu. Karışıklık da bu yüzden. Bu yüzden Ankara (Büyükşehir) maddesi derhal gözden geçirilmeli ve Büyükşehir'e ait olmayan ilçeler oradan ayıklanmalı ve dondurulmuş Ankara canlandırılıp oraya aktarılmalı. Böyle bir ayıklama tabii ki zaman alacak ve kolay olmayacak. Çünkü olduğu gibi kaldığı sürece bu karmakarışık bir sorun olarak kalmaya devam edecektir. Ayrıca Ankara ili'nin büyük yüzölçümü, mesafeler ve değişik iklim şekilleri ve yıllık yağışları da önemli unsurlar. Saygılarımla Menikure Mesaj 18:10, 10 Ekim 2014 (UTC)

Rica etsem ikinci fıkrayı tekrar okur musunuz? Orada büyükşehir belediyelerinin sınırları il mülki sınırlarıdır diyor. Bu da demek oluyor ki Ankara'nın tamamı büyükşehir sınırları içinde ve Ankara ile Kocaeli'nin bir farkı yok. Tek fark Kocaeli 2004'te bu hâlini aldı, Ankara ise 2012'de çıkarılan kanunla.--B.S.R.F. 💬 18:28, 10 Ekim 2014 (UTC)

Semih Lütfü[kaynağı değiştir]

selamlar, Tartışma:Semih Lütfi sayfasında tartışmaya katılır mısınız? --Başak (mesaj) 07:54, 25 Kasım 2015 (UTC)

Şikayet[kaynağı değiştir]

VP:Ş#Kullanıcı:Eldarion Yetkilerini kötüye kullanan bir hizmetli hakkında şikayette bulundum görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim.--Kadirmesaj sayfam 14:24, 11 Ocak 2016 (UTC)

Azerice Vikipedi'deki aynı Kullanıcı:Menikure'den mesaj ve istek.[kaynağı değiştir]

Merhaba.

Ben Azerice Vikipedi'deki aynı Kullanıcı:Menikure'yim. Aslen Türkçe Vikipedi'de arada sırada faaliyetteyim.

Evet, kullanıcı Samral'a karşı haşin ve gaddar bir üslup kullanıp, onu tehdit etmekle hata ettim. Ama lütfen Samral'ın yaptıklarına da göz yummayın, çünkü maalesef Samral bu konularda kişisel veya ideolojik nedenlerden dolayı yapıcı değişiklikler yapmıyor. Samral'ın koyduğu yanlış bilgileri, yapıcı bir şekilde eski ve doğru haline getirdim, ve bu sırada üç geri dönüş kuralını da ihlal etmiş oldum. Fakat Samral'ın da ısrarla kasten (kendi koyduğu resmi kaynakçalarla da çakışan) yalan yanlış bilgi koyması ve üç geri dönüş kuralını da ihlal etmesine karşın, ona herhangi bir uyarı yapılmadı, ki yapılmalı.

Ben Azerice Vikipedi'deki karara saygı duyuyorum ve blok bitene kadar Azerice Vikipedi'de (IP olarak da) düzenleme yapmayacağım. Bloklanma süresine itiraz etmiyorum ve kendim için bir şey talep etmiyorum, ancak vandalizm yapmış ve yapmaya devam eden karşı tarafa da bir uyarı veya işlem yapılmalı. Bu adil olur.

Konu hakkında: Azerbaycan İslam Partisi tescili Yüksek Mahkeme tarafından 1995 yılında iptal edildi. Yüksek Mahkeme kararı iptal edilmemiştir ve bu gün de parti yasağı yasal yürürlüktedir. Ve sonuçta resmi devlet kaydı olmayan ve tarih olmuş bu parti seçimlerde yoktur ve dolayısıyla adayları ve genel başkanı da yoktur. 1995 yılından beri yasak olan partinin faaliyetleri yasadışı ve "başkanı" sadece fiili ve hapiste.

Örneğin az:Azərbaycan İslam Partiyası maddesinde, yanlış olduğu halde partiyi hukuken faal gösterip genel seçimlere ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine halen katılıyormuş gibi gösteriyor ki bu kendi koyduğu resmi kaynakçalarla da çakışıyor. Aynı şey az:Mövsüm Səmədov maddesi için de geçerli. Onu da tarih olmuş bir partinin "genel başkanı" olarak gösteriyor ki, Azerbaycan İslam Partisi tescili Yüksek Mahkeme tarafından 1995 yılında iptal edildikten sonra parti sona ermiş durumundadır ve devamlılığı yoktur. Ayrıca (Türkiye'de kapatılmış Kürt partilerin aksine) siyasi bir varisi de yoktur. Lütfen bu maddeleri ayrıntılı olarak kontrol edin ve düzeltin.

Samral'ın az:Azərbaycan siyasi partiyalarının siyahısı ve az:Şablon:Azərbaycanın siyasi partiyaları maddelerinde koyduğu yanlış bilgileri diğer idareciler fark edip geri aldı, fakat az:Azərbaycan İslam Partiyası ve az:Mövsüm Səmədov maddelerinde de koyduğu yanlış bilgileri geri alın.

Yöneticilerin gelecekte konulacak yalan yanlış ve kaynakçalarla da çakışan bilgilere dikkat etmelerini ve eski haline döndürmelerini diliyorum. Bu konuda sizi Türkçe Vikipedi'de haberdar etmeye devam edeceğim. Bana mesaj verirseniz sevinirim.

Saygılarımla Menikure Mesaj 10:12, 21 Mart 2016 (UTC)

Salam həmkar. Gec cavab yazdığım üçün üzürlü sayın. Siz narahat olmayın ricanız diqqətimdədir: siz bloklanmağını istəmişdiz, düşünürəm ki, yaxın 10-15 gündə bu məsələ həllini tapacaq.--Sabuhi from Baku (mesaj) 07:39, 25 Mart 2016 (UTC)

Share your experience and feedback as a Wikimedian in this global survey[kaynağı değiştir]

 1. ^ This survey is primarily meant to get feedback on the Wikimedia Foundation's current work, not long-term strategy.
 2. ^ Legal stuff: No purchase necessary. Must be the age of majority to participate. Sponsored by the Wikimedia Foundation located at 149 New Montgomery, San Francisco, CA, USA, 94105. Ends January 31, 2017. Void where prohibited. Click here for contest rules.

Your feedback matters: Final reminder to take the global Wikimedia survey[kaynağı değiştir]

Görüş[kaynağı değiştir]

İyi günler.

Azerbaycan maddesinde yeni konulan harita ayrılıkçı "Dağlık Karabağ Cumhuriyeti" gösteriyor. Ben şahsen Dağlık Karabağ'nın ayrı olarak gösterilmesinin taraftarı değilim. Siz Azerbaycan maddesinin tartışma sayfasında iki kere bu haritanın konulmasına karşı görüşlerinizi belirtmişsiniz. Ancak bir Azeri olarak sizin bu konuda tekrar görüşünüzü ve tavsiyenizi alabilir miyim? Sizce harita bu haliyle kalmalı mı, yoksa eski haline geri getirilmeli mi? Diğer Vikipedilerdeki Azerbaycan maddelerinde (dört, beş Azerbaycan maddesi hariç) kutudaki Azerbaycan haritasında ayrılıkçı "Dağlık Karabağ Cumhuriyeti" gösterilmiyor. Gerçi Vikipedilerde Ermeni kullanıcılar arada sırada bu haritayı koyup empoze ediyorlar.

İyi çalışmalar. --Menikure (mesaj) 12:10, 4 Mart 2017 (UTC)

Siz kimsiz bilmirəm. Ancaq məni bezdirmisiz. Gah Azərbaycanca Vikippediyada baş beynimi xarab edirsiz ki, güya mən AİP və Mövsüm Səmədov məqalələrində düz etmirəm. Oradakı haqsız iddialarınıza, böhtanlarınıza görə bloklandız. Sonra yeni istifadəçi səhifəsi açıb oxşar iddiaları edirsiz. İndi gəlmisiz trvikidə məni yeni bir müzakirəyə çəkirsiz. Nə istəyirsiz məndən?--samral mesaj 12:16, 4 Mart 2017 (UTC)
Nə istəyirsizsə, onu da edin. Məndən uzaq dayanın.--samral mesaj 06:25, 6 Mart 2017 (UTC)