Kullanıcı mesaj:Emperyan/Belgelik/2012/2

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Özet[kaynağı değiştir]

Merhaba Emperyan, en:Template:EditOptions şablonunu Vikipedi'ye aktarmanın Yardım:Değişiklik özeti/Çeviri sayfası için yararlı olacağını düşündüm. Burada bir deneme yaptım. İngilizce Vikipedi'ye ek olarak özet kutucuğundaki yazıyı değiştirilebilir yaptım, sence nasıl olmuş? --BilalOkmsmesaj 13:30, 3 Nisan 2012 (UTC)

 • Merhaba :) Evet harika olmuş. Değişkenleri (parametre) de Türkçe yapınca tam olacaktır. İsterseniz ben düzeltmeleri yapayım? :) Emperyan-ileti 09:55, 4 Nisan 2012 (UTC)
  • Düzeltmeleri yaptım. Yayına alabiliriz artık; ancak ben bir isim bulamadım :) --BilalOkmsmesaj 11:55, 4 Nisan 2012 (UTC)
 • Ellerinize sağlık! "DüzenlemeSeçenekleri" diyelim de çok anlamsız olur :) Emperyan-ileti 15:34, 4 Nisan 2012 (UTC)
  • Öncelikle teşekkür ederim. "DüzenlemeAyarları" da olabilir belki... Ama çok uzun oldu sanki :D --BilalOkms[o.O] 15:37, 4 Nisan 2012 (UTC)
 • "Seçenek" ya da "ayar" anlam veremiyor o şablona :) Sadece "Düzenleme" diyelim mi? Ya da "Düzenleme işlevleri". Ne dersiniz? :) Emperyan-ileti 15:41, 4 Nisan 2012 (UTC)
  • "Düzenleme işlevleri" iyi gibi. --BilalOkms[o.O] 15:43, 4 Nisan 2012 (UTC)
 • O zaman "Düzenleme işlevleri" adında açalım şablonu. Daha iyi bir öneri gelirse değişiklik yapılacaktır. Tekrar ellerinize sağlık! :) Emperyan-ileti 15:46, 4 Nisan 2012 (UTC)
 • Tamamdır. Teşekkürler! :) Yardım:Değişiklik özeti/Çeviri sayfasında da çevirilere devam edelim isterseniz. Bitsin de güncelleyelim sayfayı :) Emperyan-ileti 16:27, 4 Nisan 2012 (UTC)

Değişiklik özeti[kaynağı değiştir]

 • Değişiklik özeti zorunluluğunun denemesine başlamadan önce MediaWiki:Missingsummary gibi hatırlatıcılar hazırlamalıyız. Bir deneme yapalım mı? Emperyan-ileti 18:02, 9 Nisan 2012 (UTC)
"Hatırlatma: Lütfen sayfayı kaydetmeden önce, yaptığınız değişiklikleri özetleyen nitelikte uygun bir değişiklik özeti giriniz. Aksi takdirde sayfada yaptığınız değişiklikler görünür olmayacaktır." nasıl?--RapsarEfendim? 08:02, 10 Nisan 2012 (UTC)
Yukarıdaki değişiklik özeti girilmediği zaman verilecek bir hatırlatma. Aşağıdaki de sayfayı kaydet tuşuna basmadan önce yapılacak bir bilgilendirme:

Emperyan-ileti 10:22, 10 Nisan 2012 (UTC)

Özeti kısa yazmak nereden çıktı? :) Ek olarak ünlem olmasa da olur, korkutmanın bir alemi yok gibi geliyor bana.--RapsarEfendim? 10:24, 10 Nisan 2012 (UTC)
 • Tamam yukarıdaki gibi olsun :) Emperyan-ileti 10:57, 10 Nisan 2012 (UTC)
Resim olmasa ne olur? Bir amacı yok yani.--RapsarEfendim? 11:13, 10 Nisan 2012 (UTC)
 • O zaman kimse "gereksiz" (!) diye okumuyor. Ben bile "Lütfen dikkat! Sayfayı kaydet butonuna basarak, katkılarınızı Creative Commons Atıf/Benzer-Paylaşım ve/veya GÖBL altında lisanslamayı kabul ediyorsunuz..." diye geçen kısmı şimdi okudum :) Resim oku burayı diyor. Okuyucuda bu da ne şimdi diyor. Resimlerin renkli olması daha tercih ediliyor bir de :) Emperyan-ileti 11:25, 10 Nisan 2012 (UTC)
Almanca Vikipedide özet yazmadan bir değişiklik yapar mısın? Öyle bir şey yapabiliriz dikkat çekmesi için.--RapsarEfendim? 16:18, 12 Nisan 2012 (UTC)
Allah Allah? Değişiklik özeti kısmı kırmızı bir çerçeve alınıyor ve üstte özet girilmediğini belirten bir yazı çıkıyor. Resim yok.--RapsarEfendim? 18:50, 12 Nisan 2012 (UTC)

Osmanlı[kaynağı değiştir]

""Biz Osmanlı torunlarıyız." en basit örnek. Oradaki "Osmanlı" sözcüğü kişileri tanımladığı da ortada" Bu sözü söyleyebilmek için Osmanlı adının kişileri tanımlayan bir ad olması gerekmiyor. "Biz İstanbul gençleriyiz" buna örnek. Bir medeniyete mensup olmak vurgulanıyor. esc2003 (mesaj) 04:46, 18 Nisan 2012 (UTC)

Böyle bir şeyler buldum :)[kaynağı değiştir]

Olur öyle bazen :P --Khutuckmsj 08:39, 20 Nisan 2012 (UTC)

Çalışma var şablonu[kaynağı değiştir]

O şablonu ben koymamıştım ki:) MEOGLOBAL (mesaj) 19:49, 26 Nisan 2012 (UTC)

Article requests[kaynağı değiştir]

Hi! Do you do article requests in Turkish? Thanks WhisperToMe (mesaj) 16:51, 28 Nisan 2012 (UTC)

Merhaba[kaynağı değiştir]

Merhaba emperyan uzun süredir değişiklik yapamıyorum..umarım sorun olmuyordur.kendine iyi bak.. Cerenakın (mesaj) 19:31, 28 Nisan 2012 (UTC)

 • Bir sorun olmaz :) Kafana göre takıl işte :) امپريان-ileti 10:18, 29 Nisan 2012 (UTC)

Vikipedi:Hoş geldiniz için[kaynağı değiştir]

Yalnız Emperyan, bunları olduğu gibi çevirmenin pek de iyi bir fikir olduğunu düşünmüyorum. Yani yeni bir kullanıcının bilmesi gerektiği kadar, kısa ve öz, ilgi çekici bir biçimde sunulmalı, bu da sadece en görünür olan sayfayı düzenlemekle olmuyor. Bağlantı verdiği çok sayıda sayfanın Türkçe karşılığı yok ("Article wizard" gibi), olanlar da oldukça uzun ve gereksiz detaylar içeriyor. "Sayfa nasıl yazılır"ın basit bir kurs gibi olması amaçlanmış; ama amacını aşmış, fazla bilgi içeriyor. Yardım:Sayfa nasıl yazılır (bağlar) sayfasında tarihlerden bahsedilmesine ne gerek var mesela? Bu nedenle aynı format üzerine oturtarak, belki oradan esinlenerek, Vikipedi:Kısaca telif hakkı gibi kendimiz bir şeyler yapmalıyız, ancak o zaman bu tür sayfalar yararlı olur diye düşünüyorum. --seksen 13:33, 1 Mayıs 2012 (UTC)

Mesele şu Emperyan: Kendini yeni bir kullanıcının yerine koy. Buraya sırf bilgi eklemek için geliyorsun, binbir tane kural olduğunu öğrendiğinde ne hissedersin? Bir anda bütün biçem kurallarını önlerine sermek - ki bağlantı verdiğinde istesen de istemesen de bakacaktır - onları sersemletmekten, korkutmaktan, soğutmaktan başka bir işe yaramaz. Vikipedi:Hızlı rehber sayfasındakileri bilmesi yetmez mi ilk olarak? Daha kullanıcının burada kalıcı olup olmayacağını bilmiyoruz, kural yağmuruna tutarsan birkaç değişiklik yapar, gözü korkar ve bırakır. İnsanlar burayı rahatlayabileceği, zevk alacağı rahat bir yer olarak görmeli, kurallarla dolu zor bir yer olarak değil. --seksen 14:23, 1 Mayıs 2012 (UTC)
Yok canım, niye olsun :) Ama pek yardımcı olamayacağım maalesef, tartışmayla olan meşguliyetim dışında daha kafamda {{yardımedin}} şablonuyla kurmaya çalıştığım sistemin çalışması için gerekli olan {{yardım edildi}} şablonunu açma işi var ve bunun dışında da Titanik'e devam etmek istiyorum. --seksen 14:36, 1 Mayıs 2012 (UTC)

Encyclopedia of Life[kaynağı değiştir]

 • "Yaşam Ansiklopedisi" adını "Encyclopedia of Life" yapmanız yanlış olduğunu düşünüyorum. Ya da şimdilik doğru ileride Türkçe kısmı açılınca yanlış olacak. Çünkü orası da Vikipedi gibi adın yerelleştirilmesine karışmıyor. Bu yüzden sitenin adı "Yaşam Ansiklopedisi"dir. Onun dışında çeviriler devam ediyor. Bitince Türkçe kısmı açılacak inşallah :) امپريان-ileti 11:53, 2 Mayıs 2012 (UTC)
Merhaba. Şu an Türkçe versiyonu olmadığı ve Türkçe bir adı olmadığına göre şirket (web sitesi) ismidir, orijinal halinde kalmalıdır, bence. Türkçesi açılır ve bu isim kullanılırsa, o zaman taşıma yapılır zaten. İyi günler.--RapsarEfendim? 12:25, 2 Mayıs 2012 (UTC)

Özet?[kaynağı değiştir]

Köy çeşmesinde kaldı öyle :) İnanır mısın çok şaşırdım. Nasıl oldu da bir tartışma yarıda kaldı ki? ;) Kimin ne dediği, neyi savunduğu açık olarak ortaya koyulsa güzel olacak. Ek olarak önizleme zorunluluğu kaldırıldı anonimler için.--RapsarEfendim? 20:36, 3 Mayıs 2012 (UTC)
 • Ön izleme zorunluluğunun kaldırılması iyi olmuş evet :) Tartışma da herkes "Madde (Ana)", "Dosya" ve "Şablon" alanlarında özet zorunluluğu getirilmesinde hemfikirdi. Bir deneme yapılması için tekrardan gündeme getirelim... امپريان-ileti 20:41, 3 Mayıs 2012 (UTC)
Herkes hemfikir değildi işte :) Yorumları bir gözden geçirebilirsen farkedeceksindir. Deneme sürüşü iyi olacaktır, en azından elimizde veri olur ve ona göre değerlendirme yaparız.--RapsarEfendim? 20:53, 3 Mayıs 2012 (UTC)

Emin Maluf (2)[kaynağı değiştir]

Maddenin adını değiştirmeniz güzel olmuş... Emin Maluf biçiminde okunması gerektiğini belirttikçe, siliyorlardı! Kendi adıma teşekkür ederim. Saygılar Böri (mesaj) 11:37, 17 Mayıs 2012 (UTC)

 • Rica ederim. Şuradan "Amin Maalouf" --> "Emin Maluf" şeklinde düzenlemeler yaptım. Amin maddesine kadar. Ondan sonrasını size bırakıyorum. Fazla duramıyorum artık. Sınav yaklaştı ne de olsa... :) İyi günler... امپريان-ileti 21:36, 17 Mayıs 2012 (UTC)

2M TV[kaynağı değiştir]

 • Merhaba İC. 2M TV maddesini onaylamışsın ancak gözünden bir şey kaçmış: Bot çeviri. Okuduğun zaman anlarsın. Slovakya ile ilgili araştırma yaparken rastladım buna. İlgilenecek zamanım yok. O yüzden sadece sana iletmek istedim. Teşekkürler. امپريان-ileti 22:06, 1 Haziran 2012 (UTC)
Merhaba Emperyan, bilgilendirme için teşekkürler. 2M TV maddesini aslında önce 25 Aralık 2011'de Akhileus şu sürümünü onaylamış. Ben ise onayladığım yeri gün gibi hatırlıyorum. Kullanıcı burada sadece logo eklemişti ve ben logonun AK ve telif bilgisinin resme girilip girilmediğine bakmıştım. Doğruluğu gördükten sonra logo eklenmesini onaylamıştım. Sen söyledikten sonra onayları kaldırdım ve tüm maddeyi yeniden İngilizce sürümüne göre düzelttim. Fakat kaynak sorunu var. Bazı kaynaksız bilgileri ise eklemedim. Bakındığım bir yer olduğundan dolayı, çokta fazla araştırmaya da giremedim. Bilgin olsun istedim. Kolay gelsin...--inc.еle. vposta 06:35, 2 Haziran 2012 (UTC)

Hoş geldiniz şablonu[kaynağı değiştir]

Merhaba Emperyan. Köy çeşmesinde gördüğüm kadarıyla şablon mesajlara karşı bir tutum vardı, Hoş geldiniz mesajının da şablon halinde olmaması gerektiğini söyleyenler vardı. Şimdi değiştirmişsin mesajı, ama yerine çok daha sıkı bir şablon getirmişsin :) Bu biraz tuhaf olmuyor mu? --Berm@nyaİleti 12:36, 10 Haziran 2012 (UTC)

Tamamdır :) SBS nasıldı? --Berm@nyaİleti 12:49, 10 Haziran 2012 (UTC)

Wikimedia Türkiye[kaynağı değiştir]

Hadi oradan, iskele babası! :)

Teşekkür ederim mesajın ve dileklerin için. Wikimedia Türkiye konusunda da durduğun kabahat, anlat anlatabildiğin kadar.

Vito Genovese 00:29, 13 Haziran 2012 (UTC)

+[kaynağı değiştir]

Merhaba Emperyan. Zaman bulduğunda fikrini belirtebilir misin? İyi çalışmalar. --Vitruvian 01:08, 13 Haziran 2012 (UTC)

 • Tamam belirttim. Ana sayfa konusunu ve günün sözü konusunu da daha sonra dile getirmekte fayda var. امپريان-ileti 12:01, 13 Haziran 2012 (UTC)

Merhaba. Senin çalışma sayfasıyla ilgili (teknik terim girin)ini izinsiz olarak alıntıladım. Umarım telif hakkı ihlalinden dolayı şikayet edilmem :) İyi çalışmalar... --seksen 15:48, 14 Haziran 2012 (UTC)

Uzunca veya madde alan adında doğrudan gerçekleştirmek istemediğim çalışmalar için bir sayfa. N harfinin neyi temsil ettiğini ben de bir bilsem... :) --seksen 18:39, 14 Haziran 2012 (UTC)

Tembelce Atakan Can'a yazdığım mesajdan alıntılıyorum: "Suriye olayları ile ilgili tartışma sayfasında bir yorumda bulundum. Bizim duyduklarımıza, resimlere bakıp, kendi yorumumuzla "e ama bu iç savaş değil de nedir" diyerek madde adını değiştiremeyiz. Kaynaklara bakmak gerek, medyanın size ulaşan haberlerinin de manipüle edilmiş, abartılmış olabileceğini unutmayın. Dünya medyası, uluslararası toplum, daha da önemlisi uzmanlar tarafından kabul edilmiş bir iç savaş yok ortada. Ama ayaklanma tabiri de kullanılmıyor artık, bu nedenle bir taşıma önerisinde bulundum." --seksen 21:30, 15 Haziran 2012 (UTC)

sanat portalı[kaynağı değiştir]

şimdilik pek bir katkı yapmıyorum emperyan, ama daha sonra belki düşünebilirim. Kolay gelsin. --Boyalikus (mesaj) 21:13, 15 Haziran 2012 (UTC)

Tartışma[kaynağı değiştir]

Merhaba Emperyan! Suriye'de olanlar bir iç savaşmı, ayaklanmamı? lütfen fikrini paylaş.

~--~AtakanCanileti 08:41, 16 Haziran 2012 (UTC)

İslami metinlerde Yahudiler[kaynağı değiştir]

 • Merhaba İgi! Şuraya bir el atalım mı? Düzenli değil. Ayet yorumlarında bilinen alimlerinkinden yararlanmakta fayda olacak. Ayet meali olarak ise şuradan yararlanalım. Anlam olarak fark yok ama Diyaneti almak daha mantıklıdır. Kaynak güvenilirliği derdi olmaması açısından en bilindiğe gidelim biz :) امپريان-ileti 21:37, 17 Haziran 2012 (UTC)
  • Selam Emperyan, uzun suredir konusamiyorduk, umarim iyisindir. Ben bazı yazim ve gorsel degisikliklerde duzletmeler yaptim. Vaktin olursa kaynak duzeltme kismini da sana birakiyorum musadenle. Kolay gelsin -- Iggydarsamesaj 17:28, 18 Haziran 2012 (UTC)
 • Kaynakları halletmeye çalışırım. Yardıma ihtiyacım olursa danışırım sana tekrardan. Çok iyiyim umarım sen de öylesindir. Eeee Amerika'da havalar nasıl? Tatil havası geldi mi? :) امپريان-ileti 08:20, 19 Haziran 2012 (UTC)
  • Sorun degil, ne zaman ihtiyacin olursa ben burdayim. Tatil havasi geldi de geciyor bile; haftaya iki haftaligina tatile cikiyorum :) o yuzden bir sure (sorun olursa) cevap veremiyebilirim, ama illaki geri dondugumde veririm. Kolay gelsin -- Iggydarsamesaj 17:09, 19 Haziran 2012 (UTC)

GK[kaynağı değiştir]

Selamlar. Buradan ve kullanıcının katkılarından "anladığım kadarıyla" bu uygulamaya geçilmiş bile. Ne düşünüyorsun?--RapsarEfendim? 11:17, 20 Haziran 2012 (UTC)

 • O hak mevcut bir hak zaten. "autoreview" hakkı sayesinde kullanıcının incelenmiş sayfalarda yapmış olduğu değişiklikler otomatik olarak incelenmiş kabul edilir. :) امپريان-ileti 11:35, 20 Haziran 2012 (UTC)
Allah Allah? Biz niye daha önce uygulamasını, konu hakkında bilgileri falan göremedik? Yahut ben göremedim?--RapsarEfendim? 11:37, 20 Haziran 2012 (UTC)
 • Orasını bilemem ama sürüm kontrolü ile geldiği belli. Onun dışında gereksiz bir bilgi ve şimdi fark edilen bir şey :) "Kişinin kendi değişikliklerinin otomatikman denetlendi olarak işaretlenmiş olması (autopatrol)" eklenecek sadece. O da sürüm kontrolünün olmadığı ad alanlarında -madde, dosya ve şablon dışındakiler- yapılan değişiklikler otomatik olarak onaylayacak/denetleyecek. امپريان-ileti 11:41, 20 Haziran 2012 (UTC)
İşte bilmem demekle olmuyor o :) Bir yerlerde, bir şeylerin yazması lazım ki bilelim. Tekrar ediyorum, "en başta" öneride, politikamızda, sistemimizde böyle bir şey "göremedim" (yoktu diyemiyorum, olabilir ama göremedim). Bu yoksa eğer, topluluğun bu konu hakkında ne bir onayı ne de bilgisi vardır demektir. Öyle değil mi? Bu durumda topluluk düşüncesi olmadan bir şeyler gerçekleşmiştir. Öyle değil mi? Ha varsa böyle bir durum, yazılıysa bir yerde özür dilerim herkesten. Ek olarak bir kullanıcının değişiklikleri tamamsa, sıkıntı yoksa bu kişiye biz editörlüğe uygundur demiyor muyuz? E diyoruz, arşivler orada. E sıkıntı yoksa, neden editör değil de GK oluyor? Editör olmasında sıkıntı varsa, nasıl GK oluyor öte yandan? Hadi bakalım, istediğin sorudan başlayabilirsin :)--RapsarEfendim? 11:46, 20 Haziran 2012 (UTC)
 • Herkes editör olmak istemiyor ki! Dediğim gibi diğer vikilerden gelenler ve Türkçeyi bilmeyenler nasıl ulaşacak başvuru sayfasına? Editör olmak istemeyen başvuru yapmaz kimseyi de düşünmez "ay editörleri zorlaştırıyorum" diye de demezler. Onun dışında bu şekilde kullanıcı çok var. Yani editörlük yapma seviyesine gelememiş ama yaptığı değişiklikler yazım düzeltmeleri... امپريان-ileti 12:15, 20 Haziran 2012 (UTC)
  Ayrıca OKEK grubu görüldüğü gibi FlaggedRevs eklentisinin uygulamaya sokulması ile devreye girdi. Yani tamamen eklenti içinde olduğu için onun kaldırılması için tekrar Bugzilla'ya başvurulması gerekliydi. Ya da açılması için. Yeni bir kullanıcı grubunun açılması için de topluluk onayı istiyorlar. Dolayısıyla kimseden habersiz yapılmış bir şey yok. امپريان-ileti 12:20, 20 Haziran 2012 (UTC)
Bu dediğim çok çok nadir olur, tek devamlı örnek olan Kullanıcı:Brühl de zaten editörlük başvurusu yapıp, yetkiyi kapmıştı. %1 bile olmayacak bir ihtimali konuşuyoruz burada. Hala soruma cevap vermedim. Yukarıda dediğim kullanıcıya verilen yetkiler, şu ana kadar hiçbir kullanıcıya verilmemiş ve herhangi bir yerde böyle bir yetki olduğuna/verilebileceğine dair bir bilgi yer almamaktadır. Bu kullanıcı grubunun oluşturulması, şu anda köy çeşmesinde konuşulmakta. Önceden olsa, neden köy çeşmesinde konuşuyor? Önceden yoksa, nasıl bu kullanıcı bu yetkiye sahip olabiliyor?--RapsarEfendim? 12:58, 20 Haziran 2012 (UTC)
 • Yetkiyi kim vermiş ona sormak gerekli ancak bu grubun hakkı zaten var. Ad değişikliği ve bir tane hak verilecek. O da sürüm kontrolü dışındaki ad alanlarında (tartışmai mediawiki..) değişiklik yaparsa onay alması. Onun dışında bir şey yok. %1 olasılık bile olsa düşünmek gerekli. Sizin deyiminizle "0 mı büyük 1 mi?" :) امپريان-ileti 13:14, 20 Haziran 2012 (UTC)
Yetkiyi Vito verdi. Dediğim gibi ben göremedim böyle bir yazı. Köy çeşmesinde bunu belirttim, Vito'nun gözünden kaçtı yahut uzun bir cevap yazdığından ben arada bulamadım cevabını :) Buraya (Türkçe Vikiye), hatta Türkçeye hakim olmayan yabancı kullanıcılara direk onay vermek de soru işareti (Basra Körfezi'nin geçmişini inceleyebilirsin mesela).--RapsarEfendim? 13:17, 20 Haziran 2012 (UTC)
 • Her gelene verilmesi söylenmedi gerekli görülenlere verilmesi yeterlidir. امپريان-ileti 13:26, 20 Haziran 2012 (UTC)
Elbette olursa her gelene verilmeyecek. Demek istediğim şuydu. Geçmişi incelersen o kullanıcı Basra adını Pers/Fars olarak değiştiriyordu. Ama Türkçede bu kullanım yaygın değil. Yani Türkçe Vikipedi/Türkçe kurallarına hakim olmadığından bu değişikliği yapıyordu. Kendi dillerinde uygun olabilir, oranın Vikisinde uygun olabilir ama burada değil. Bir yabancu kullanıcı 100 değişiklik yapsa (mesela bu arkadaş), dosya adı değiştirme falan yapsa mesela, bir hizmetli bu katkıları görünce bu yetkiyi direk verir normal olarak. Çünkü yeni kurallarımız bu işlemi mümkün kılar. Ancak bu şahsın Türkçe Vikipedi'ye veya Türkçeye hakim olduğu yorumu çıkamaz buradan. Güvenilir olan bu kullanıcı, artık Basra örneğindeki gibi değişiklikler yapmaya hazırdır (olabilir, yaşanabilir bunlar). İngilizce Vikiden kategorileri buraya uygulayan bir bot vardı, daha başvurusunda karşı çıkmıştım. Arşivleri karıştırabilirsin. Birkaç hafta sonra ne oldu? Bot kontrolden çıktı, yaptığı yüzlerce hatanın sonrasında engeli aldı. Gibi gibi...--RapsarEfendim? 13:35, 20 Haziran 2012 (UTC)
 • Kullanıcı üzerinde gördüğünüz hataları bir hizmetli de rahatlıkla görecektir. Ayrıca neden köy çeşmesine geçmiyoruz? :) امپريان-ileti 16:20, 20 Haziran 2012 (UTC)

Öneri[kaynağı değiştir]

Bir itiraz gelirse o zaman bir değerlendirme süreci geçirmek, yani süreci bir nevi geriye işletmek pek pratik gelmedi bana açıkçası. O açıdan, temel olarak seçilme usulü konusunda bir itiraz da gelmediği için öneri metnindeki uygulama iyi gibi görünüyor bana.

Vito Genovese 12:00, 21 Haziran 2012 (UTC)


Ben çok konuştum :) Bu yanlış anlaşılmayı düzeltmek için böyle bir şey olmadığını bir de sen vurgula istersen.

Vito Genovese 17:38, 21 Haziran 2012 (UTC)


Tam olarak neyi destekleyip neyi desteklediğini apaçık yazarak belirt görüşünü, hallolur o zaman. Bu, temel olarak bir oylamadan ziyade topluluk teatisidir temelinde. Grup kullanılsın'a destek tam, seçim olsun'a destek azsa; destek alan yönleriyle kabul görür teklif.

Vito Genovese 11:34, 22 Haziran 2012 (UTC)

SAS'taki yorumunuz hakkında[kaynağı değiştir]

Şurada bir konuşma geçti. Sözlerinizi biraz daha açabilir misiniz? Teşekkürler.. esc2003 (mesaj) 12:17, 23 Haziran 2012 (UTC)

Alacakaranlık (seri)[kaynağı değiştir]

 • Alacakaranlık (seri) maddesine eklemeler yaptım :). Yalnız ben de kitap serisi bulunmamakta (arkadaşları sömürdüm bu konuda Face-smile.svg). Siz de bulunuyorsa Şunun gibi bir fotoğraf çekebilir misiniz? Türkçe kitaplar daha iyi durur maddede :) امپريان-ileti 11:39, 23 Haziran 2012 (UTC)
Merhaba. Ben de arkadaştan sömürenlerdenim, üzgünüm. Yardımcı olamayacağım. İyi çalışmalar. Merve (mesaj) 15:37, 23 Haziran 2012 (UTC)
Bende var, çeker koyarım bir ara.--RapsarEfendim? 15:40, 23 Haziran 2012 (UTC)
İyi olur :) Siz en iyisi bana gönderin onu ;) امپريان-ileti 20:32, 23 Haziran 2012 (UTC)
Kitaplar kardeşin odasında, o da yattı :) Yarın çekerim dördünün resmini, yüklerim Commons'a.--RapsarEfendim? 20:44, 23 Haziran 2012 (UTC)
Oldu sanırım? Bir de şöyle var ama isimler gözükmüyor bunda da. İkisini de kamuya bağışlıyorum, istenildiği şekilde kullanılabilir :) Kolay gelsin.--RapsarEfendim? 08:52, 26 Haziran 2012 (UTC)
Şu daha güzel :) Ancak Commons'a nasıl yükleyeceğiz? :D امپريان-ileti 08:57, 26 Haziran 2012 (UTC)
Yükle direk ben çektim diye. Bir sıkıntı olmaz sanırım?--RapsarEfendim? 09:00, 26 Haziran 2012 (UTC)
Tamam, yükledim. :) امپريان-ileti 09:18, 26 Haziran 2012 (UTC)

Öneriler[kaynağı değiştir]

1. OKEK: Yazar Editör: Süzer (aslinda bazilari icin Çizer ya da Siler de denebilir :-)

2. OKEK: Editör (simdiki) Editör: Kontrolör

Niye buraya yazdim? Cünkü tartismada adim gecti, ben katilmam.

Öte yandan, 2-3 maddeyi düzeltecek vakit de burada gecti...

Selamlar. --E4024 (mesaj) 22:17, 23 Haziran 2012 (UTC)

 • Adları anlamış değilim ama OKEK için öneriniz ise "Beyaz Liste" iyi geliyor bana :) Bu adları karıştıracaktır insanlar :) Ama köy çeşmesine yine de yazın derim :) Sizi kırması kimse. Benim de adım geçti. Vito'nun da :) امپريان-ileti 09:56, 24 Haziran 2012 (UTC)

Merak[kaynağı değiştir]

 • Merhaba Citrat! Kullanıcı sayfanda Lütfen internette bulunmasi zor olan, özellikle yerel, bilgilere öncelik gösterelim. Büyüklerimizden kalan, yazılı bulunması zor olan değer ve tanımları girmemiz bu bilgilerin en azından referans olarak yaşamasını sağlayacaktır. yazıyor. Merak ettim acaba bulunması zor olan yerel bilgiler ne gibi bilgiler olabilir? Köy, kişi gibi mi? امپريان-ileti 18:08, 25 Haziran 2012 (UTC)
Bu benim sayfama yazdigim ilk yazi herhalde. Genelde kastettigim bilgiler lokal kultur, gelenek ve folklor oluyor. Ne yazikki tum kulturel gecmisimiz duzenli bir sekilde kayitli degil. Bu koy de olabilir yore de. Kisilerin ve bu tur bilgilerin kayda degerliligini belirlemek oldukca zor ve tartismali konular. Ancak bu tur tartismalari da yararli buluyorum. Citrat (mesaj) 19:50, 25 Haziran 2012 (UTC)

Bir inceleme[kaynağı değiştir]

 • Merhaba Vikiçizer! Şurayı inceler misin? Konuya pek hakim değilim. Dosyanın da kaynak sıkıntısı olabilir. Güvenilirliği nasıl, nedir? Uzun lafın kısası ben bir şey anlamıyorum (sen de kabul edersen) sana bırakıyorum işi :) امپريان-ileti 07:55, 26 Haziran 2012 (UTC)
  • Merhaba Emperyan, baktım dosyaya. Osmanlıca bilen bir kullanıcı lazım ki, haritanın alt ortasındaki mührü okuyabilsin. Bu tip yüklemelerde bazı sorunlar olabiliyor; harita doğru olsa ve lisansı düzgün olsa bile bu haritanın nereden commonsa geldiğinin ortaya konulması gerek. Yani "dedemden kaldı, dedem şudur, oradan taradım, yükledim", "filan kütüphaneden/arşivden buldum, taradım", "filan kitaptan taradım, yükledim" vs. gibi. Yoksa nereden bileceğiz, nasıl teyit edeceğiz gerçekten bu haritanın 1893 tarihli o harita olduğunu, üzerinde tahrifat olup olmadığını vs. Böyle bir kaynak bilgisine ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Yükleyici internetten almışsa bir linkle aldığı yeri gösterecek, bu kaynak uyduruk bir site vs. olmayacak. Kitaptan almışsa, kitabı, sayfasını, ISBN'sini ekleyecek. Arşivden/kütüphaneden almışsa buranın yerini, sıra kodunu, arşiv çıkış kaydını vs. dosya bilgisine ekleyecek. Dedemden kaldı diyorsa, OTRS işini bir zahmet halledecek. Ama hizmetlilere bile bunları izah etmekte zorlandığımdan pek dosya/kaynak işlerine bakmıyorum. Özel koleksiyonumdan yüklüyorum diyen rahatça istediği şeyi yükleyebiliyor. Nedir, nasıldır, kaynağı? vs. deyince kötü oluyoruz. Hele commons daha kötü durumda bence bu açıdan. Umarım yardımcı olabiliyorumdur. Kolay gelsin...Vikiçizer (mesaj) 11:09, 26 Haziran 2012 (UTC)

Çeviri[kaynağı değiştir]

Aa, siz dururken ne haddime Emperyan bey. Siz değil misiniz enfes bir şekilde arkamdan vikicücelik eden. Siz çeviriniz, bu sefer ben cücelik edeyim :)

Vito Genovese 16:32, 2 Temmuz 2012 (UTC)


Hahayt, elastik seni! :)

Vito Genovese 20:53, 2 Temmuz 2012 (UTC)


Cart kabakaat :)

1 ay beklemek lazım onlar için en az. Oldu bittiye getirilecek konular değil. Önemine göre süre vermek lazım. VikiSevgi'yi 10 gün dolunca; diğerleri (fikir birliği varsa) 1 ay sonunda.

Misal şimdi VP:HS'de büyük bir revizyon tartışıyor olsak; ona da en az bir 3 ay vermek lazım. Herkes her gün giremiyor vikiye.

Vito Genovese 21:06, 2 Temmuz 2012 (UTC)

Haydi iş birliğine![kaynağı değiştir]

İş birliği projesi çağrısı!


Wikipediye kolektif katkı
İş birliği projesine katılın!

Bu haftanın konusu: Her Vikipedi'de olması gereken 10.000 madde listelerinden Kişiler ve Ölçüm listelerindeki yeni maddelerin açılması


İş birliği projesini büyütmeyi hedefliyoruz. Yeni İBP ile kullanıcılar daha kolay bir şekilde katkıda bulunabilecek, kazanan Vikipedi olacak!

İBP yeni kullanıcılar için en iyi tecrübe kazanma yerlerinden biridir. Çekinmeyin, bir taraftan kolektif çalışma sayesinde tecrübenizi artırıp diğer taraftan wikipedinin gelişmesine katkıda bulunun!

Haydi, 02.07.2012 günü başlayan projeye katılarak hemen siz de birlikte başarma heyecanına ortak olun!  

 


Bundan sonraki haftalar için mesaj almak istemiyorsanız lütfen bu sayfada bildirin.

Sargon (mesaj) 05:42, 25 Haziran 2012 (UTC)