2M TV

Vikipedi, özgür ansiklopedi
2M TV logosu

2M TV Fas'ta yayın yapan devlet televizyonu kanalıdır. 4 Mart 1989 yılında Fas'ın büyük ekonomi şirketlerinden ONA Konglomerat tarafından kurulmuş, günümüzde Fas devleti tarafından satın alınmıştır.[1]

2M televizyon kanalı Arapça, Fransızca ve Berberi dillerinde yayın yapmaktadır. Tüm Fas genelinde dijital sinyaller ile yayın yapmasının yanı sıra, Dijital uydular Globecast, Nilesat ve Arabsat'tan da yayın yapmaktadır. 2M televizyon kanalı, 2007 yılında 2M Monde tarafından yeniden markalaştırılmış ve günümüzde dünya çapında her yerden erişilebilir durumda bulunmaktadır.

Amacı ve kuruluş[değiştir | kaynağı değiştir]

2M Fas'ta görsel ve işitsel yayın rekabetinin artması ve çeşitliliğin teşvik edilmesi amacıyla ikinci ulusal televizyon kanalı olarak kurulmuştur. 4 Mart 1989 tarihinde resmen programlarına başlamıştır. Bu tarihlerde kablo tv kanalı üzerinden şifresiz yayın yapıyordu. Yayın hayatının yedinci yılında kanal ana hissedarı ONA grubuna bağlı SOREAD mali nedenlerden dolayı televizyon kanalının yönetiminden çekildi. Fas devleti, %68'lik bir katılımla 2M kanalını devraldı.[2]

İçerik[değiştir | kaynağı değiştir]

2M özellikle tartışmalı tabu konularında yaptığı tartışma programlarında, ifade özgürlüğüne verdiği önemden dolayı Fas'ta bir sembol haline gelerek itibar kazanmış ve üne kavuşmuştur. Kanal ayrıca düzenli bir şekilde haberler, filmler, spor ve müzik yayını yapmaktadır.

Rakamlarla 2M[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Personel : %30'u yönetici ve dahil olmak üzere 500 kişi
  • Kapsam : Nüfusun %80'i
  • Sermaye : 302.371.500 Fas dirhemi

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Societe Nationale d'Investissement : Etats Financiers Sociaux" (PDF). Cdvm.gov.ma. 31 Aralık 2012. 25 Aralık 2013 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mart 2016. 
  2. ^ "Moroccan TV airs makeup tips for women to hide spousal abuse". 28 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]