Koruköy, Milas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Koru Mahallesi
Ülke  Türkiye
İl Muğla
İlçe Milas
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Nüfus
 (2014)
 • Toplam 1.672
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0252
Posta kodu 48240

Koru Köyü, Muğla ilinin Milas ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin adının nereden geldiği hakkında bilgi yoktur. Ancak, I.Dünya Savaşı öncesinde bağımsız bir sancak haline gelen Menteşe sancağı döneminde yine Milas Kazası ve Güllük Nahiyesine bağlı çok eski bir yerleşim yeri olduğu anlaşılır. Önceleri az bir nüfusun ikâmet ettiği Koru Mahallesi'nin toplam nüfusu, zamanla Yatağan, Mumcular gibi çeşitli çevre ilçeler ile Aydın, Denizli gibi illerden almış olduğu göçlerle birlikte yukarı ivme kazanmıştır. Mahallenin, tam olarak Muğla - Bodrum karayolu güzergahının üzerinde bulunması eski zamanda tarım ve ormancılık işleriyle geçimini sağlayan köy halkına ticari bir kolaylık sağladığı ve bu yüzden mahalle nüfusunda bir artış olduğu tahmin edilmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede çeşitli kültürler ve gelenekler birbirleriyle harmanlanmıştır. Mahalle nüfusunun çok büyük bir kısmını Yörük, Tahtacı ve Roman toplulukları oluşturur. Mahallede, vatandaşlara ibadethane olarak hizmet etmek üzere Cami bulunmaktadır. Ayrıca yine Alevilik mezhebini benimseyen Türkmenler'in inanç gereklerini yerine getirmeleri için yapılmış Cemevi bulunmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Muğla iline 79 km, Milas ilçesine 10 km uzaklıktadır. Çok önceleri bataklık üzerine kurulu bu mahallenin, yerleşimle birlikte toprakları işlenmiş ve tarıma elverişli hale gelmiştir. Mahalle, karşılıklı cephelerde orta büyüklükte dağlarla çevrilidir. Doğudan Ağaçlıhöyük ve çevre köylerle, Güneyden Ekinambarı mahallesi, Kuzeyden Milas ilçesi ile çevrilidir. Koru, Ekinambarı Mahallesinden sonra, Tükiye'nin pist genişliği olarak en büyük sayılı havalimanları arasına giren Milas-Bodrum Havaalanı'na en yakın mahalledir. Muğla - Bodrum taşıt yolu üzerinde yer alır ve Ege Bölgesi'ndeki çoğu yerleşim bölgesinde olduğu gibi burada da karayolu, beldenin içinden geçer.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Kışlar genellikle ılık ve yağışlı geçerken, yazlar sıcak ve kurak geçer. Ortalama kış sıcaklığı 10-15 derece, yaz sıcaklığı 25-30 derecedir. Rakımının düşüklüğü nedeniyle çok nadiren dolu, çiğ, tipi ve kar görülür. Kışları, Ege Denizi'nden gelen serin hava akımı etkisinde kalır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2014 1672
2008 1606
2007 1574
2000 1485
1997 1442
1921 167
1915 174
I. Dünya Savaşı Öncesi 173

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Koru'da bir Mısır Tarlası

Halk, geçimini ağırlıklı olarak tarım ve hayvancılıktan karşılarken, bunun yanı sıra küçük ölçekte esnaflık, nakliyecilik gibi faaliyetlerle ticari hayatlarını sürdürmektedirler. Köyün hemen dışında konuşlandırılan Milas-Bodrum Havalimanı ve Milas II.Bölge Sanayi Sitesi de mahalle ekonomisine olumlu katkılar yapmaktadırlar.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahalle Okulunda, Ailelerin de Katıldığı bir Seminer.jpg

Koru Mahallesi'nde, bir tane iyi donanımlı Ortaöğretim okulu hizmet vermektedir. Okul, İnşaat sektöründe yer alan iş adamı Yüksel Çağlar'ın adıyla faaliyet göstermektedir ve çevre mahallelerden gelen öğrenciler ile birlikte artan öğrenci sayısıyla önemli bir eğitim merkezi rolü üstlenmiştir. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Haftanın belirli günleri ve saatlerinde, planlı şekilde hizmet veren bir Sağlıkevi bulunmaktadır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Mahallede ulaşımı sağlayan yol asfalt olup, çevre düzenlemesi dönem dönem yapılanmaktadır. Mahalle, altyapı hizmetleri bakımından daha çok gelişmeye ihtiyacı varken, özellikle 2000'li yılların başından itibaren idari hizmetteki olumlu artış dikkat çekmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]