Karahayıt, Milas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Karahayıt
Ülke  Türkiye
İl Muğla
İlçe Milas
Coğrafi bölge Ege
Yüzölçümü
 • Toplam 13.000 km² (5.000 mil²)
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 459
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0252
Posta kodu 48200

Karahayıt, Muğla ilinin Milas ilçesine bağlı bir mahalledir.

Çevresi çam ormanları ile kaplıdır, aynı zamanda Bafa Gölü'ne kuşbakışı manzarası vardır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy, yaklaşık 250 yıl önce çevrede yaşayan çobanlar tarafından yerleşke haline getirilmiştir. Eskiden köy civarında oldukça fazla hayıt bulunurmuş. Mahallenin de ismini bu hayıtlardan aldığı biliniyor. Söylentilere göre, köye ilk yerleşen çobanlar, bazı hayıtların siyah olması nedeniyle bu bölgeye Karahayıt Köyü adını vermişlerdir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Muğla iline 104 km, Milas ilçesine 35 km uzaklıktadır. Karahayit mahallesi Milas Söke karayolu güzergahında olup Bafa Beldesi'nden 7 km kuzeyde yer almaktadır. Aynı zamanda Karahayıt mahallesinin mahallesi olan Yeni Okul Mahalleside Asar dağının eteğinde yer almaktadir. Karahayıt mahallesinin etrafı beşparmak dağları ile çevrilidir.mahallenin çok güzel manzarası vardıreköy turistik açıdan çok güzel bir mahalle Özellikle de doğa turizmi bakımından.bir tarafta beşparmak dağları bir tarafta Bafa gölü manzarası. Ayrıca organik zeytin ve zeytinyagı ,harika çam balıve çam ormanları turistlerin ilgisini çekmektedir. Köy milas,bodrum,didim ve söke ilçelerine yakın olduğu için çevre ilçelerle bağı devam etmektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 459
1997 460

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığave arıcılığa dayalıdır. Köy halkının geçimi tarımcılık, hayvancılık ve arıcılıktır, bunların başını zeytin yağı üreticiliği çeker

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır 1.2.3.sınıflar mahallede öğrenim görmekte olup fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. sağlık evi vardır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. Mahallenin 7000 metre karelik köy içi yolunun 4250 metre karesi parke döşemesi olup diğer kalan kısmı asfalt kaplamadır.yeni okul mahallesinde de her türlü altyapı yeniden yapılmıştır. Bu mahallede elektrik,su ve yol tekrar dan yapılmıştır.yeniokul mahallesinde tarım özellikle sebze üretimi yaygındır.hayvancılık ta var. Bal üretimi zeytin ve zeytinyağı üretimi mükemmel düzeydedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]