Çomakdağkızılağaç, Milas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çomakdağkızılağaç
Ülke  Türkiye
İl Muğla
İlçe Milas
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 932
Zaman dilimi [[UTCUTC+03.00]] (UDAZD)
İl alan kodu 0252
Posta kodu 48200

Çomakdağkızılağaç, Muğla ilinin Milas ilçesine bağlı bir mahalledir.

Çomakdağ mahallesi (veya evvelce iki mahallenin birleşmesinden oluştuğu için tam ismi Çomakdağ-Kızılağaç mahallesi) İzmir-Milas yolu üzerinde, Köşkköy mahallesinden sonra gelen Tuğla Fabrikası'nın hemen yanından sola ayrılan yoldan Beşparmak dağlarına tırmanılarak yol Kafaca mahallesine kadar asfalt, sonrasında stabilizedir ve yol üzerinde, Epçe mahallesi'nde sola yukarı ayrılan yönde Çomakdağ-Kızılağaç mahallesi yer almaktadır) varılan ve dağlara sırtını dayamış küçük (300 haneli) bir yerleşim merkezidir. Tarihi evleri ve başta ipek böceği dokumacılığı olmak üzere geleneksel sanatları bütün canlılığıyla yaşatan bir mahalledir.

Mahallenin özelliği, dünle bugünü ustaca kaynaştıran bir mimari üslup taşıyan Çomakdağ evleridir. Bu evlerin her biri bir sanat eseridir. Taştan yapılmış evlerde bacalar estetik görünüşleriyle ilgi çekmektedir. Yöreye özgü kayrak taşından yapılan baca tepelerinde yarım ay ya da kartal başı şeklinde figürler görülebilmektedir. Antik yapılardaki akroterlerden esinlenmiş bu tarz bacalara başka bir yerde rastlanmamaktadır. Evlerin dış görünüşleri kadar içleri de oldukça renkli ve etkileyicidir. Tavan süslemeleri ve kapılar ahşap oyma sanatının örnekleriyle doludur.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Çomakdağın köklerin Vikinglere uzandığı rivayet edilmektedir..

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Kadınlar günümüzde bile hâlâ gündelik yaşamda geleneksel kıyafetleri (üç etek, göynek, uzun çatal don, öncek ve süslü baş) giymekte ve başlarına doğal çiçekleri takmaktadırlar.[1]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Muğla iline 83 km, Milas ilçesine 14 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 932
1997 930

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır fakat sayı yetersizliği nedeniyle 4-8 sınıf lar için taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur ancak sağlık evi vardır ve ebe görev yapmaktadır.. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Özdemir, Melda (2012), Muğla ili Milas ilçesi Çomakdağ mahallesi geleneksel kadın kıyafeti. Millî Folklor, 2012, yıl 24, sayı 95, sayfa: 345-355

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]