Dereköy, Milas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Dereköy
—  Mahalle  —
Muğla
Muğla
Ülke  Türkiye
İl Muğla
İlçe Milas
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Nüfus (2012)[1] [2]
 - Toplam 312
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0252
İl plaka kodu 48
Posta kodu 48200
İnternet sitesi: [3]

Dereköy, Muğla ilinin Milas ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin adı su çıkan denilen mevkiden çıkıp içinden geçen dereden gelmiştir. Oldukça eski bir tarihi vardır. Köy yakınlarında arkeolojik alanlara rastlanılması bunun en önemli kanıtıdır, özellikle Asarardı (cavurevi) denilen mevkide arkeolojik buluntular kazıya gerek kalmaksızın görülebilmektedir. Köy merkezindeki dev bir çınar ağacı da (en az 300 yıllık) mahallenin köklü tarihinin en önemli şahitlerindendir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy tipik bir Ege bölgesi mahallesidir. Dolayısıyla gelenek ve görenekleri diğer Ege köy ve kasabalarıyla benzerlik gösterir. Özellikle düğün, cenaze, mevlid vb. törenler hala önemini korumakta ve tarihle bağını yaşatmaktadır. Yemekleri genellikle sebze ağırlıklıdır. Et yemekleri ve hamur işleri çok fazla tercih edilmez. Ancak yolunuz Dereköye düşerse mutlaka sac böreği ve ot kavurmasının tadına bakınız.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Muğla il merkezine 102 km, Milas ilçesine 35 km ve Ören Kasabasına 15 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, EGE iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2012 312
2007 400
2000 371
1997 377

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi daha çok tarıma dayalıdır. Hayvancılık faaliyetleri (arıcılık dışında) fazla bir yer tutmaz. Arazinin yapısı tarımı da güçleştirmektedir. En önemli tarımsal faaliyetler zeytin yetiştiriciliği ve arıcılıktır. Mahallede bir tane zeytin yağı fabrikası bulunmaktadır. Kıraç yerlerde tahıl sulak yerlerde ise narenciye ekimi yapılır. Tahıl ve mısır ekimi köylünün kendi ihtiyacını karşılamaktan öteye gitmez. Mahallenin arıcıları Muğla'ya has çam balı üretirler. Mahallede üretilen zeytinyağı ise tamamen doğal (organik) zeytinyağıdır ancak köylüler bu konuda yeterli bilince sahip olmadıklarından yağlarını organik ürün olarak değerlendirememektedir. Köy, civarın en sulak arazilerinden birine sahiptir. Ancak yakınlarda bulunan Yeniköy Termik santraline soğutma suyunun bu mahalleden götürülmesi, mahallenin hem tarımsal geleceğini hem de doğal güzelliğini tehdit eder hale gelmiştir. Oysaki mahallenin su götürülmeden önceki doğal güzellikleri kartpostalları bile kıskandıracak güzellikteydi.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır. Ayrıca taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]