Alaçam, Milas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Alaçam
Ülke  Türkiye
İl Muğla
İlçe Milas
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Yüzölçümü
 • Toplam 1.380 km² (530 mil²)
Rakım 260 m (850 ft)
Nüfus
 (2010)
 • Toplam 397
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0252
Posta kodu 48200

Alaçam, Muğla ilinin Milas ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy adını dört tarafındaki çam ağacı topluluklarından almıştır. Fakat Kargıcak mevkii civarlarında eski yaşam kalıntıları olduğu hala görülebilir. Eski kaya mezarları hala günümüzde sağlam olarak durmaktadır. Ama bu kaya mezarlara yol yoktur bu nedenle ulaşım sağlanamamaktadır. Mahallenin geçmişinden kalan Manastır da vardır.Mahallenin kuzeydoğusunda antik çağdan kalma harabeler vardır ve birkaç mezar odası vardır ancak bu odalar ve harabeler defineciler tarafından tahrip edilmiştir.Bu bölgede hiçbir arkeolojik çalışma yürütülmediğinden kaderine terk edilmiş vaziyettedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenek ve görenekleri Milas'ın çoğu mahallesiyle aynıdır. Mahallenin düğünlerinin en önemli özelliği yemekleridir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Muğla iline 67, Milas ilçesine 25 km uzaklıktadır. Toprağı zeytin ve tarım bakımından çok elverişlidir.Bir turizm beldesi olan Ören'e ise çok yakındır.Kuzeyinde Manastır dağları güneyinde Karacahisar, Söğütçük, Kuzyaka köyleri,Batısında ve doğusundada çam ormanları bulunmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Sıcaklığı Milas ilçesiyle hemen hemen aynıdır.Kışın ılık ve yağmurlu yazın ise bunaltıcı sıcaklar vardır

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2010 397
2007 415
2000 449
1997 450

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Mahallede tütün ve zeytincilik birinci sıradadır. Son yıllarda devletin tütüncülükle ilgili politikası yüzünden artık tütüncülük yok denecek kadar azdır. Mahallede ipek dokumacılığı, kilim ve semer yapılmaktaydı ama şimdilerde semercilik kalmamıştır.Bodrum ilçe sınırına yakın ve Gökçeler mahallesindeki turistik bölgeye yakın olduğundan dolayı turizm potansiyeli vardır ancak bu fırsat kullanılmamaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, 1930'lu yıllardan bu yana ilkokul vardır fakat şu anda mahallenin gayriresmî müzesi olarak kullanılmakdır içinde etkinlikler düzenlenmektedir, mahalledeki çocuklar Ağaçlıhöyük mahallesine taşımalı sistemle gitmektedir. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı yoktur. Sağlık evi son yıllarda muhtar tarafından depo olarak kullanılmıştır. Doktoru ve hemşiresi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik, telefon ve internet vardır. Mahallenin iki camisi olup, camilerden biri ibadete açık ve imamı vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]