Gökçeler, Milas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gökçeler
Ülke  Türkiye
İl Muğla
İlçe Milas
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 406
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0252
Posta kodu 48200

Gökçeler, Muğla ilinin Milas ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Seferberlik sırasında Muğla Yılanlı yaylasından göç edenler ile başka yerlerden gelen yörük kökenli vatandaşlar vardır. Ayrıca rumlar bu yerlerde yaşamış ki eskiden rum evlerine rastlanırdı. Hatta yaşlılar rumlarla birlikte yaşandığını söyler. Gökçe,Yoran, Karabulut soyadları fazladır. Atatürk zamanında rumların boşalttığı alanlara Menteşe beyleri sülalesi yerleşmiş. Doğusunda Manasır dağı, kuzeyinde Ağaçlıhöyük mahallesi bulunur mahallenin tam ortasından Hamzabey Çayı akmaktadır. Bu dere üzerinde eskiden 14 adet un değirmeni vardı.Gökçeler mahallesi önceleri Ağaçlıhöyük mahallesinin mahallesiydi. Genel olarak mahallesimüz yemyeşil, sulak, ormanlık ve en önemlisi sıcak kanlı insanları ile görülmeye değer.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Muğla iline 84 km, Milas ilçesine 15 km uzaklıktadır. Mahallenin 3 km. doğusunda uyku vadisi olarak bilinen, bir kanyon içinde, eski tarihi bir su değirmeninin de bulunduğu bir mesire yeri vardır. Kanyon içinde irili ufaklı 40 kadar mağara bulunmaktadır. Bunların en büyük olani "Incirli in" diye de anılan "Gökçeler Mağarası"dır. Mağaraya mesire yerinden 1 km.lik bir yürüyüşle ulaşılır. Uzunluğu 345 m.dir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 285
2000 406
1997 406

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, Gökçeler ilköğretim okulu bulunmaktadır ve aynı zamanda taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]