Alatepe, Milas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Alatepe
Ülke  Türkiye
İl Muğla
İlçe Milas
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 362
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0252
Posta kodu 48200

Alatepe, Muğla ilinin Milas ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ilk adı ALAKİLİSE dir. Bu isim, Mahallenin hemen güneyindeki kiliseden (Bu gün itibarıyla kilisenin temeli bile yoktur) gelmektedir. Bu kilisedeki resimlerin kırmızı olması halk arasında AL şeklinde söylenmesi ve KİLİSE ile birleşmesi ile AL-KİLİSE... ALAKİLİSE olarak isimlendirilmiştir. 50'li yıllardan sonra Türkiye genelinde değiştirilen köy isimleriyle birlikte, mahallenin adı ALATEPE olmuştur. Mahallenin hemen kuzey yönünde, kuş uçumu 2–3 km aşağısında 4000-5000 Cal. Linyit Kömürü çıkartılır.

Yine mahallenin batı yönünde, yaklaşın 2,5 Km mesafede bulunan KOCATEPE den yılın her ayı yamaç paraşütü yapılabilir. Yılın her günü burada piknik de yapılır ki... Muhteşem GÖKOVA ve ÖREN ayaklarınızın altındadır.Seyrine doyum olmaz...

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenek, görenek ve yemekleri, Batı Anadolu köylerinden çok farklı değildir. Yemekler tamamen zeytin yağlıdır. Ülkemizin sevinçleri, kederleri mahallede de aynen paylaşılır; Yoksulluğun verdiği, umutsuzlık gibi..

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Muğla iline 53 km, Milas ilçesine 54 km uzaklıktadır. Marmaris'ten çıkıp, bodruma gitmek istadiğinizde, hiç Muğla'yı, Yatağan'ı Milas'ı görmeden, Gökova - Alatepe- Ören- Karaova hattından Bodrum'a ulaşabilirsiniz. ya da tersi.. Ama bilin, bu yolculuk sizin için mükemmel bir tecrübe ve doğa turu olacaktır. Hele bir de Kocatepe'ye (Paraşüttepe'ye) uğrayacak zamanınız varsa..

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 362
1997 361

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi; tarım ve hayvancılığa dayanmakla birlikte; Mahallede üretilen salamura zeytin ve zeytin yağının kalitesi en üst seviyededir. köyde üretilen zeytin ve zeytin yağının herhangi bir tescili olmayıp, herhangi bir merkezde de satılmamaktadır. Ürünlerimize, mahallesi ziyaret ettiğinizde ulaşabilirsiniz.

Mahallede sulu tarım yapılamamaktadır; Çünkü sulama suyumuz yoktur.

Mahallenin belirli yerlerine kurulan İncir Bahçelerinde dünyanın en kaliteli incirleri yetişmektedir. Bu incirleri, Ağustos ayında sahibiyle bahçeye gidip alabilirsiniz.

Toparlarsak; Hiçbir ürünümüz pazara çıkarılmaz, satışlarımız mahallesimüzü ziyaret eden kişilere yapılmaktadır.

Mahallede işsizlik %0 ayakındır. Herkes düşük bir ücretle de olsa biryerlerde sosyal güvenlik kapsamında çalışır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, bünyesinde ana sınıfı bulunan ve ilköğretimin ilk 3 yılını kapsayan ilköğretim okulu mevcuttur.ilköğretimin diğer sınıfları, Ören'e taşınmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır. Kanalizasyon şebekesi veya arıtma yoktur. Ancak sağlam foseptik düzeni mevcuttur. Mahallede PTT acentesi vardır. Köy; Ören 2 nolu aile hekimli bölgesi içerisinde olup, sağlık evi mevcuttur. Köy yolu, ağır tonajlı arabaların linyit kömürü taşıması nedeniyle zaman zaman bozulmakta ancak ilgililer tarafından yapılmaktadır. Mahallenin İnternet ve telefon altyapısı tam olup, tüm şebekeler kapsama alanı içerisindedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]