Alatepe, Milas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Alatepe
Ülke  Türkiye
İl Muğla
İlçe Milas
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 362
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0252
Posta kodu 48200

Alatepe, Muğla ilinin Milas ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ilk adı ALAKİLİSE dir. Bu isim, Mahallenin hemen güneyindeki kiliseden (Bu gün itibarıyla kilisenin temeli bile yoktur) gelmektedir. Bu kilisedeki resimlerin kırmızı olması halk arasında AL şeklinde söylenmesi ve KİLİSE ile birleşmesi ile AL-KİLİSE... ALAKİLİSE olarak isimlendirilmiştir. 50'li yıllardan sonra Türkiye genelinde değiştirilen köy isimleriyle birlikte, mahallenin adı ALATEPE olmuştur. Mahallenin hemen kuzey yönünde, kuş uçumu 2–3 km aşağısında 4000-5000 Cal. Linyit Kömürü çıkartılır.

Yine mahallenin batı yönünde, yaklaşın 2,5 Km mesafede bulunan KOCATEPE den yılın her ayı yamaç paraşütü yapılabilir. Yılın her günü burada piknik de yapılır ki... Muhteşem GÖKOVA ve ÖREN ayaklarınızın altındadır.Seyrine doyum olmaz...

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Muğla iline 53 km, Milas ilçesine 54 km uzaklıktadır. Marmaris'ten çıkıp, bodruma gitmek istadiğinizde, hiç Muğla'yı, Yatağan'ı Milas'ı görmeden, Gökova - Alatepe- Ören- Karaova hattından Bodrum'a ulaşabilirsiniz. ya da tersi.. Ama bilin, bu yolculuk sizin için mükemmel bir tecrübe ve doğa turu olacaktır. Hele bir de Kocatepe'ye (Paraşüttepe'ye) uğrayacak zamanınız varsa..

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 362
1997 361

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]