Pınarcık, Milas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Pınarcık
Pınarcık'tan bir görünüm
Ülke  Türkiye
İl Muğla
İlçe Milas
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 843
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0252
Posta kodu 48200

Pınarcık, Muğla ilinin Milas ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin adı mahallenin girişinde bulunan Pinar ağacından gelmektedir mahallenin eski adı etli mersin anlamında oln Mersinet kelimesinden gelir. Mahallenin 300 yıl önce kurulduğu Köy çeşmesinden anlaşılmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy kültürü Akdeniz/Ege Türkmen-Yörük kültüründen gelir. Sakinler son derece misafirperver ve aydın insanlardır.Köy ilkokulu 1924'te yapılmıştır.Mahallenin ilkokulundan mezun olmuş olan birçok üniversite mezunu öğretmen,subay,mühendis,doktor,hemşire Türkiye'nin değişik illerinde görev yapmaktadırlar. Köy yemekleri Akdeniz mutfağındandır. Nefis sebze yemekleri vardır. Mahallenin 4 km uzağında bulunan Bafa gölünde yetişen Kefal,Yılan balığı,Dalyan Çuprası çok lezzetlidir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy, İzmir - Bodrum karayolu üzerinde olup Muğla iline 102 km, Milas ilçesine 33 km ,Muğla-Aydın il sınırında bulunan son mahalledir. Bafa Gölü kenarında balık lokantalarının bulunduğu Canlıbalık mevkiine de yalnızca 4 km uzaklıktadır. Dağları Kızıl çam ormanları ,bayırlar da zeytin ağaçları ile kaplı olup çok temiz havası vardır.

Mahallenin 2 km kuzeyinde Çayır mevkiinde sınırlı sulu tarım yapılır. Çayır mevkii Bafa gölünün dibindedir.Çayır mevkinin karşısında 1350 m yüksekliğinde Beşparmak dağları bulunur.Dağcılık açısından görülmeye değer bir yerdir.

Mahallenin güneyinde Ege Denizi ile mahallenin arasında bir set gibi duran 1080 metre rakımlı ILBIRA dağları bulunur bu dağlar çok gür Kızıl Çam ormanları ile kaplıdır. Bu dağlarda Adaçayı,Defne Kekik,yabani çilek ve diğer endemik bitkilerde yetişir. Özellikle Mart-Mayıs aylarında doğa yürüyüşleri için ideal parkurlara sahip olup görülmeye değerdir. Ilbıra tepesi zirvesine çıkıldığında bütün Ege denizi çok rahat görülmektedir.Manzara inanılmaz güzeldir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 843
1997 844

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Zeytincilik ve arıcılık mahallenin temel geçim kaynağıdır. Mahallede Eylül-Kasım ayları arasında üretilmiş % 100 doğal çam balı bulmak mümkündür. Ayrıca % 100 doğal sızma zeytin yağı ve dilimlenmiş limon ve zeytin yağı içinde olgunlaştırılmış Yağlı Dilme Zeytin,geleneksel defne kokulu Zeytinyağı köy sabunu da üretilir mahallede. Bu ürünler köy kahvelerinin önlerinde kurulan tezgâhlarda satılır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.internet vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]