Kafaca, Milas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kafaca
Ülke  Türkiye
İl Muğla
İlçe Milas
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 801
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0252
Posta kodu 48200

Kafaca, Muğla ilinin Milas ilçesine bağlı güzel bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Milas’a 12 km. uzaklıkta, Kafaca mahallesinin bulunduğu yerdeki kalıntıların Olympos’a ait olduğu sanılmaktadır. W.M.Ramsay, Olympos’un Milas yakınında olduğunu belirtirse de yeri konusunda net bir söz söyleyememektedir. George Bean ve Aşkıdil Akarca ise kentin Kafaca mahallesi yakınında olduğunu ileri sürerler. Mylas çevresinde olduğu gibi Kafaca mahallesinde de yeterli bir araştırma yapılmadığından bu kent ile ilgili yeterli bilgiye ulaşamıyoruz. Bununla beraber bulunan bazı yazıtlarda Olympos isminin okunması konuya biraz açıklık getirmektedir. Delos Deniz Birliğine vergi ödeyenlerin listesinde “Ylimos” adı da geçmektedir. Bu da muhtemelen Olympos’un değiştirilmiş şekli olabilir. Olympos ismi” Güneş Tanrısının Halkı” anlamında Luwi dilinden gelip Hellenceye uydurulmuş bir sözcüktür. Olympos M.Ö. II.yy.da Nylasa’nın egemenliğini kabul etmek zorunda kalmıştır. Artemis ile Apollon’un bu kentte saygı gördüğü biliniyorsa da bu tanrılarla ilgili tapınak kalıntılarına da rastlanamamıştır. Yalnız köy çevresinde bazı mimari parçalar varsa da bunlar yeterli bir bilgi vermekten çok uzaktır. Milas Müzesi’nde bulunan bazı yazıtlar kent ile ilgili önemli belgelerdir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Muğla iline 81 km, Milas ilçesine 12 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Kafaca mahallesinin iklimi akdeniz iklimidir.Bu nedenle kışlar ılık ve yağışlı yazlar sıcak ve kurak gecmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 788
2000 801
1997 790

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Sera ve bahçe tarımı yaygındır. Ayrıca hayvancılık yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede sekiz yıllık temel eğitim veren bir taşıma merkezli ilköğretim okulu vardır. Okulda yaklaşık olarak 400 öğrenci öğrenim görmekte ve 1 müdür, 1 müdür yardımcısı ve 20 öğretmen görev yapmaktadır.

Mahallede ayrıca bir adet sağlık ocağı (1 doktor, 4 hemşire ve 1 sağlık memuru) ,kız Kuran kursu ve[1] iki adet cami bulunmaktadır.

Camilerimizde lojman bulunmakta olup kullanıma elverişlidir.Görevlilerimiz Osman ÜNAL ve Mehmet AYDIN mahallesimüzde hizmet vermektedirler.[2]

_

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ osman ünal
  2. ^ Osman ünal