Ağaçlıhüyük, Milas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ağaçlıhüyük
Mahallenin bağlı olduğu Muğla'nın Türkiye'deki konumu
Mahallenin bağlı olduğu Milas'ın Muğla'daki konumu
Lua hatası 390 satırında Modül:Konum_haritası: Boylam için herhangi bir değer sağlandı.
Ülke  Türkiye
İl Muğla
İlçe Milas
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 1.052
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0252
Posta kodu 48200

Ağaçlıhüyük, Muğla'nın Milas ilçesine bağlı bir mahalledir.

Ağaçlıhüyük, Milas ilçesinin güneyinde, Milas-Bodrum karayolunun 5. km'sinden sola sapılarak 6 km içeride, asfalt bir yolla ulaşılan bir yerleşim merkezidir. Bugün Uyku Vadisi olarak bilinen mesire yerine giderken içinden geçilen ilk mahalledir. Bir sonraki ise Gökçeler'dir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağaçlıhüyük nüfusu hızla azalmaktadır. Genç nüfus, mahallede iş imkânlarının kısıtlı olması dolayısıyla çevre illere, ilçelere göç etmektedir. Mahalle nüfusu günümüzde 1000'e düşmüştür. İkametgaha dayalı son nüfus sayımında nüfus 1009 olarak belirlenmiştir. 1980'li yılların başında 2000 olan nüfus, göç nedeniyle hızla azalmıştır. Günümüzde Ağaçlıhüyüklü olarak bilinen ve mahalle nüfusundan daha kalabalık bir nüfus İzmir'dedir. Ayrıca Milas'ta, Aydın'da, Bodrum'da, komşu il ve ilçelerde de hatırı sayılır sayıda mahalleli yaşamaktadır.

Ağaçlıhüyük mahallesi 6 mahalleden oluşmaktadır. Mahalle adları şöyledir:

Yeni Mahalle
Yukarı Mahalle
Erek Mahallesi
Tütünlük Mahallesi
Pangallar Mahallesi
Hacıhüseyinler Mahallesi

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahalle, Menteşe Beyliği'nin merkeziydi.[kaynak belirtilmeli]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. Mahalle, ilk kurulduğu yıllarda mahallenin eteklerinde kurulduğu tepe, tamamen ardıç ve meşe (yöresel dilde pınar) ağaçlarıyla kaplı olduğundan mahalleye "ağaçlı mezar" anlamında "Ağaçlıhüyük" denmiştir.
  2. Mahallenin eteğinde kurulduğu tepenin zirvesinde bir yatır (mezar) vardır. Bu mezarın etrafı halen birinci maddede sözü edilen ağaçlarla çevrilidir. Etrafı ağaçlarla çevrili olan bu mezar(lar) dan ötürü "Ağaçlıhüyük" denmiştir. "Mezar" sözcüğü ölümü çağrıştırmasına rağmen yaşamın bir gerçeği olarak her an karşımıza çıkabilmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Tüm Ege'de olduğu gibi yemek konusunda ot yemekleri çok meşhurdur. Bunların birkaçı:

  1. Gaba gavurması
  2. Börek (dılanlı, soğanlı, sarımsaklı, bilumum mevsim otlarının konulduğu için tamamen yöreseldir.)
  3. Hardal sallaması, börülce salatası, yaprak sarması, badılcan-biber dolması
  4. Keşkek
  5. Acı biber yoğurtlaması

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Muğla iline 74 km, Milas ilçesine 11 km ve uyku vadisine 5 km uzaklıktadır.Milas-Bodrum Havalimanına 8 kmdir.Güllük Beldesine 12 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 1009
2000 1052
1997 1202

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarla bitkileri olarak, hububat, mısır ve pamuk yetiştirilmektedir. 2009 yılı içinde mahalleye süt tankı konularak süt toplama merkezi kurulmuştur. Ayrıca pazarda en çok aranan kavun çeşidi olarak "Ağaçlıhüyük kavunu" tadı, kokusu ve fiyatıyla kendine özgü bir marka haline gelmiştir.

Mahallede geniş zeytin alanları vardır. Yetiştirilen zeytin çeşidi genel de yerli cins olarak da adlandırılan Memecik cinsidir. Son yıllarda yaygın olarak Gemlik cinsi zeytin de dikilmiştir. Mahallede bir kontinü zeytinyağı fabrikası da vardır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin içme suyu şebekesi vardır. Ancak kendi olanaklarıyla 250/300 metrekanallizazyonu vardır

PTT şubesi yoktur.

Sağlık ocağı yoktur. Ama sağlık evi vardır. kadrolu hemşiresi vardır. Haftada 2 gün aile hekimi gelmektedir ve hastalarımıza yardımcı olmaktadır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalttır.

Mahallede elektrik ve çok aboneli telefon santrali vardır. (252) alan koduna ait "539" ile başlayan telefonlara ait santral Ağaçlıhüyük'te kuruludur. 2007 yılından beri de internet erişimi vardır.

Mahallenin santralinden hizmet alan Baharlı, Bahçeköy ve Çamovalı'ya ADSL sinyali mesafe yüzünden ulaşamamaktadır. 2009 Yılı Haziran ayında Bahçeköy'e harici santral yapılarak ADSL hizmeti verilmeye başlanmıştır. Diğer mahallelere de sıra gelecektir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]