Bozalan, Milas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bozalan
Ülke  Türkiye
İl Muğla
İlçe Milas
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 443
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0252
Posta kodu 48200

Bozalan, Muğla ilinin Milas ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ismi bölgede hüküm sürmüş olan; KODAPA UYGARLIĞI'ndan türetilmiştir. Köy, tahrip edilmiş ve arkeoğolojik açıdan ihmal edilmiş olmasına rağmen değerli antik kalıntılara ev sahipliği yapmaktadır. Bu kalıntılar taplanırsa büyük bir uygarlığın burada yüzyıllar boyunca konukluk ettiğini öğrenmek mümkün olabilecektir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Bozalan, halıcılığı ile ünlü bir mahalledir. Kök boya renk ve desenleri önemlidir. BOZALAN HALISI; ünü ülke sınırlarının dışına çıkmış, oldukça önemli bir lokal el sanatı örneğidir ve halen orijinalliğini kaybetmeden günümüze kadar gelen teknik, hammadde ve motiflerle, tamamen el sanatı olarak üretilmektedir. Bu alanda İlçe Milas Kaymakamlığı ve Köy Muhtarlığı tarafından tescil ettirilerek halı üretimi ve halıcılık bir merkez etrafında toplanmıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Muğla iline 122, Milas ilçesine 53 km uzaklıktadır. Bozalan, dağ ve oman mahallesidir. Köy bir orman mahallesi olup oldukça yoğun kızılçam, zeytin, keçiboynuzu (harnup), sakız (çetirmek), pınar ve yöreye özgü daha birçok çeşitli bitkisel popülasyona ev sahiliği yapmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 443
1997 442

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa ve halıcılığa dayalıdır. Köy, halıcılığı ile ünlü olduğu kadar zeytin ve zeytin yağı, bal ve arı ürünleri, kekik, defne, elma çayı (lokal adıyla 'elmakekik') ile de adından söz ettirir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede,ilköğretim okulu vardır ayrıca taşımalı eğitimden de yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik, sabit telefon ve internet vardır.

Mahalleye ulaşım Milas-Ören üzerinden ve Bodrum-Mumcular üzerinden sağlanmaktadır. Eskiden mahallenin yolu şu an trafiğe kapalı olan ve kullanılmayan taş döşemeli Geren (Çelen) mevkiine çıkan yol iken, o yıllarda muhtarlık görevini yürüten M.Halil YILMAZ' ın katkı ve çabalarıyla bugünkü güzergahına kavuşmuştur. Köy yolu asfalt olup; şu an bakım gerektirmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]