Karşıyaka, Milas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Karşıyaka
Ülke  Türkiye
İl Muğla
İlçe Milas
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 263
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0252
Posta kodu 48200

Karşıyaka, Muğla ilinin Milas ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Aslında daha önceleri karşıyaka ile derince köyleri tek bir köydü.köy ortaköy,kışlacık ve karşıyaka mahallelerinden oluşmaktaydı.1950 li yıllarda muhtarlık çekişmelerinden(küçük hafız ve değirmenci ahmet arasında) dolayı karşıyaka adıyla ayrı bir köy olarak ortaya çıktı. adının karşıyaka olması:köy diğer iki mahalleye(ortaköy,Kışlacık)göre yamaçta olmasından dolayı karşıyaka adının verildiği.bir diğer iddia da karşıyaka diğer iki mahalleden ortadan geçen bir çayla bölünmüş olmasından.karşıda kalmış olmasındanda dolayı bu adın verildiği varsayılmaktadır. mahallenin tarihçesinin dört-beş yüzyıla dayandığı tahmin edilmektedir.mahallede geçen yüzyılın başında rumlarında oturduğu,kurtuluş savaşının kazanılmasından sonra rumların mahallesi terkettiği. evlerini yerli halka bıraktığı bilinmektedir. mahallede şimdi bulunmayan camii den ve eski çeşmelerden anladığımız kadarıyla mahallenin 1800 lü yıllarda çok canlı ve hareketli olduğunu anlamaktayız.ayrıca mahallenin sokaklarındaki yolların bugüne kadar bile bozulmadan gelebilen döşemelerle kaplı olmasının bir zamanlar mahallenin ne kadar zengin ve gelişmiş olduğunu bir kezdaha anlıyoruz. 1970 yıllara kadar sağlam olarak gelebilen fakat şimdi bulunmayan üç su kuyusu da bu iddialarımızı doğrulamaktadır.(yusuf özçetin)

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.mahallenin gerçektende kendine özgü yemekleri yok gibidir.daha ziyade sebze ve ot yemekleri meşhurdur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Muğla iline 87 km, Milas ilçesine 18 km uzaklıktadır. köy dağların eteğinde kurulmuştur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 263
1997 262

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte mahallenin tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. 1999-2004=mehmet OKKALI

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]