Kolezyum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kolezyum'un önden görünümü.
Kolezyum'un içten görünümü
Kolezyum damgalı para

İtalya'nın başkenti Roma'da bulunan Flavianus Amfitiyatro olarak da bilinen Kolezyum bir arenadır.

Usta bir komutan olan Vespasianus tarafından MS 72 yılında yapımına başlandı ve MS 80 yılında Titus döneminde tamamlandı. Daha sonraki değişiklikler Domitian hükümdarlığı zamanında yapılmıştır.

Kolezyum'un içi

[1] İmparatorlar burada Roma halkını eğlendirmek için ve biraz da kendi eğlenceleri için gladyatör dövüşleri düzenlerdi. Bunlardan başka pek çok halk gösterileri, taklit deniz savaşları, hayvan avcılığı, infazlar, meşhur savaşların yeniden canlandırılması, klasik mitolojiye dayanan dramalar olurdu. Kolezyum daha sonra barınma yeri, iş dükkânları, dini kışlalar, istiham, taş ocağı, Hıristiyan türbesi olarak çeşitli amaçlarla kullanıldı. Asıl adı Arena iken, sonradan, girişteki heykelin adını aldı. 7 Temmuz 2007 tarihinde, Dünyanın Yeni Yedi Harikası'ndan biri seçildi.

Günümüzde depremden dolayı harap vaziyette olmasına ve taşlarının çalınmasına rağmen Kolezyum, Roma İmparatorluğu'nun uzun zamandan beri ikonik sembolü olarak görülür. Bugün modern Roma'nın en çok turist çeken yerlerinden biridir.

Ayrıca Roma Katolik Kilisesi ile yakın bağlantıya sahiptir. Paskalya öncesi Cuma günü Papa amfitiyatroda fener alayı düzenler.

Kolezyum, Paris Bordone

Kolezyum'un resmi de İtalya'da basılan 5 sent/euro bozuk parasının arkasına basılmıştır.

İsim[değiştir | kaynağı değiştir]

Kolezyum'un orijinal adı Amphitheatrum Flavium idi. Sık sık Flavium Amphitheater olarak da adlandırılırdı. Yapı Flavium Hanedanlığı döneminde yapıldığından, orijinal ismi bu uygarlığın adından gelir.[2]

Kolezyum'un kuş bakışı görünümü

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • [1] bbc.co.uk
  • [2] history for kids (Çocuklar için tarih)
  • [3] crystalinks
  • [4] Seven Wonders on the World (Dünyanın yedi harikası)

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Roth, Leland M. (1993). Understanding Architecture: Its Elements, History and Meaning, First, Boulder, Co: Westview Press. ISBN 0-06-430158-3.
  2. ^ .The Flavium Dynasty(69-96)

Koordinatlar: 41°53′24.61″K 12°29′32.17″D / 41.8901694°K 12.4922694°D / 41.8901694; 12.4922694