İmparatorluk Forumları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Günümüzdeki kalıntılar üstüne oturtulmuş İmparatorluk Forumları haritası.

İmparatorluk Forumları (İtalyanca Fori Imperiali, Latince Fora Imperatorum) Roma'da MÖ. 43 ile MS. 113 tarihleri arasındaki bir buçuk yüzyıl içinde inşa edilmiş, halka açık meydanlardır. Bu forumlar Roma İmparatorluğu'nun merkezinde sayılmaktadır.

İmparatorluk forumları, diğer Roma Forumları ile birlikte olmasa da birbirlerine yakın inşa edilmişlerdir. Jül Sezar Roma'da bu bölgede inşaatı başlatmış, Forum ve Comitium'u (politika için kullanılan başka bir tür forum) yeniden düzenlemiştir. Bu forumlar, antik Roma İmparatorluğu'nun siyaset, din ve ekonomi merkezleridirler.

20. Yüzyıl içinde Mussolini İmparatorluk Forumlarını Antik Roma'nın eski ihtişamını tekrar canlandırma amacıyla restore ettirmiştir. Fakat bu restorasyon sırasında bölgenin ortasından geçen Via dei Fori Imperiali caddesini de yaptırmıştır; iddialara göre bunun nedeni ofisinden Kolezyum'u görmek isteyişidir. Yapılan cadde ve trafik, oluşturduğu sarsıntı ve kirlilik sebebiyle etrafındaki değerli anıtlara zarar vermektedir. Yolun kaldırılması için teklifler sunulmuş fakat hiçbiri işleme alınmamıştır.

Sezar Forumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezar Forumu ve Venus Genetrix tapınağı

Jül Sezar kendi adını taşıyan büyük bir forum inşaatına karar verdi. Sezar Forumu'nun inşaatı muhtemelen onun döneminde tamamlanmamış olsa da M.Ö. 46 yılında açıldı. İnşaatın daha sonra Augustus tarafından tamamlandığı düşünülmektedir.

Augustus Forumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Augustus forumu ve Mars Ultor tapınağı.

Augustus ve Marcus Antonius, M.Ö. 42'de Philippi Savaşında Brütüs ve Cassius'un ordusunu yenerek Sezar'ın ölümünün intikamını aldıktan sonra, Augustus Mars Ultor ("İntikamcı Mars") Tapınağı'nı yaptırmaya yemin etti. Tamamlanmamış forumun açılışı 40 yıllık inşaattan sonra, milattan sonra 2 yılında yapıldı. Böylece ikinci büyük meydan olan Augustus Forumu bölgeye eklenmiş oldu.  

Barış Tapınağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Forma Urbis haritası'nın önceden asılı bulunduğu duvar

Vespasian Forumu olarak da bilinen Barış Tapınağı, milattan sonra 75 yılında İmparator Vespasian döneminde yapıldı. Augustus Forumu, Sezar Forumu ve via dell'Argileto (it) (Roma Forumu ile Kolezyum tarafında, Velian tepesindeki Subura'yı bağlayan cadde)den ayrıdır. Bu binanın gerçek bir forum gibi toplumsal işlevinin bulunmadığı söylenmektedir. Bu nedenle bu bina sadece geç İmparatorluk dönemine kadar barış tapınağı (Templum Pacis) olarak anılmıştır.

Nerva Forumu, ya da Geçiş Forumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Nerva Forumu'nun ön kısmında yer alan Minerva tapınağının kalıntıları

Domitian Barış Tapınağı, Sezar Forumu ve Augustus Forumunu birleştirme ve bölge dışında kalan boş alanı düzenleme amacıyla yeni bir Forum inşa etmeye karar verdi.

Domitian'ın ölümü sebebiyle, forumun açılışı, adını da aldığı  halefi Nerva tarafından yapılmıştır. Nerva Forumu via dell'Argileto gibi geçiş yolu olarak kullanılması sebebiyle Geçiş Forumu olarak da adlandırılmaktadır.

Trajan Forumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Trajan Forumu ve Trajan Pazarı'nın görünen kısmı. 

Bu proje Trajan tarafından Trajan Forumu'nun 112 ve 113 yılları arasında inşa edilmesiyle devam etti. Bu inşaat, Roma'nın askeri başarılarının kutlaması için, Daçya'nın fethi ile elde edilen savaş gelirleri ile yapıldı.