Sant'Angelo Kalesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sant'Angelo Kalesi
Castel Sant'Angelo
Roma
TipAnıt mezar
Yapı bilgisi
Halka açık mı?Evet
Bugünkü durumuEtkin
Yapı tarihçesi
İnşa135-139
Kullanım tarihiMüze

Sant'Angelo Kalesi ya da Hadrianus Mozolesi (İtalyanca telaffuz: [kaˈstɛl sanˈtandʒelo]), İtalya'nın başkenti Roma'daki Adriano Parkı'nda yer alan silindirik bir yapıdır. Roma İmparatoru Hadrianus tarafından kendisi ve ailesi için anıt mezar olarak inşa ettirilen bina daha sonra papalık kalesi olarak kullanılmıştır. Tiber Nehri kıyısında bulunan, bir zamanlar Roma'nın en yüksek binası olan yapı günümüzde müze olarak faaliyet göstermektedir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

135 yılında mozole olarak inşasına başlanan yapı Hadrianus'un ölümünden sonra 139'da Antoninus Pius tarafından tamamlanmıştır.[1] Hadrianus'un külleri, karısı Vibia Sabina ve ilk oğlu Lucius Aelius'la birlikte buraya gömüldü. Bugünkü adını 590 senesinde alan yapı 14. yüzyılda papalık kalesi gibi kullanılmıştır.

Binanın içeriğinin ve süslemelerinin çoğu, 401 yılında askeri kaleye dönüştürülmesinden ve daha sonra Honorius tarafından Aurelianus Surları'na dahil edilmesinden sonra kaybolmuştur. Yine, 410 yılında I. Alarik'in Roma'yı ele geçirmesinden sonra Vizigotlar ve 537'de Gotlar tarafından yapılan yağmalama esnasında birçok orijinal bronz ve taş heykeller zarar gördü.

Bina 14. yüzyıldan itibaren Papalık Devleti tarafından kale ve hapishane olarak kullanılmıştır. Papa III. Nikolas, güvenliği sağlamak amacıyla kaleyi Aziz Petrus Bazilikası'na Passetto di Borgo adındaki bir koridor vasıtasıyla birleştirmiştir. 1527'de Roma'nın yağmalanması sırasında Papa VII. Clement buraya sığınmıştır.[2] Sonraki yıllarda X. Leo'nun emriyle, Raffaello da Montelupo yapıya bir şapel ilave etmiş, yine Montelupo tarafından yapılan Mikâil heykeli 1536'da yılında eklenmiştir. Lakin, 1753'te Flaman heykeltıraş Peter Anton von Verschaffelt tarafından hazırlanan bronz bir heykeli ile değiştirildi.

Kale, 1906 yılından itibaren Museo Nazionale di Castel Sant'Angelo'ya (Sant'Angelo Kalesi Ulusal Müzesi) ev sahipliği yapmaktadır.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Edward Gibbon (1826). The history of the decline and fall of the Roman Empire. 6. New York. s. 369. 26 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Haziran 2018. 
  2. ^ "Castel Sant'Angelo". Activitaly. 14 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Haziran 2018. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]