Ara Pacis

Koordinatlar: 41°54′23″K 12°28′32″D / 41.90639°K 12.47556°D / 41.90639; 12.47556
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ara Pacis

Ara Pacis Augustae (Latince, "Görkemli Barışın Sunağı"; bilinen adı Ara Pacis), Roma tanrıçası olarak tahayyül edilen Barış'a adanmış sunak. Sunak, Roma İmparatoru Augustus tarafından (ya da onun için) sipariş edilmiş ve MÖ 30 Ocak 9 tarihinde Augustus'un Galya ve Hispania'daki zaferlerinin ardından tesis edilen barışı kutlamak için Roma Senatosu tarafından kutsanmıştır.[1] MÖ 4 Temmuz 13 tarihinde hizmete girmiştir. Sunak, Roma İmparatorluğu'nun baskın askeri güç olmasıyla elde ettiği Pax Romana'nın sağladığı barış ve refahtan duyulan memnuniyeti resmetmek için yapılmıştır.

Sunak[değiştir | kaynağı değiştir]

Ara Pacis'ten bir sahne

Ara Pacis, geleneksel Roma dindarlığının bir tasviri olarak İmparator ve ailesinin tanrılara kurbanlar sunarken resmedildiği, çok ayrıntılı ve ince bir ustalıkla yontulmuş kabartmalarla süslü ve bütünüyle ışık saçan beyaz mermerden yapılmış bir sunaktı. Çeşitli figürler kurban edilmek üzere büyükbaş hayvanlar vermektedirler. Bazı figürler toga'larını bir başlık gibi başlarına çekmişlerdir ve bu hareket onların resmi görevlerinin rahip olduğunu sembolize eder. Diğerleri ise zafer'i simgeleyen defne yaprağından taç giyerler. Erkekler, kadınlar ve çocukların hepsi tanrışara yaklaşmaktadırlar.

Sunak, Roma heykeltıraşlığının baş yapıtlarından birisi olarak kabul edilir; Geçit resmindeki figürler her ne kadar Yunan heykellerinde görülenler kadar idealize edilmemiş olsalar da portreler fark edilebilinir bir biçimde bireyseldir.

Orijinal parçalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ara Pacis bugünkü haliyle orijinal yerinde bulunan ve Roma'da muhafaza edilebilmiş parçaların ve aralarında Paris'teki Louvre Müzesi'nin de bulunduğu yabancı müzelerde bulunan parçaların alçı röprodüksiyonlarının bir kombinasyonudur.[2]

Muhafaza[değiştir | kaynağı değiştir]

Altar, orijinal olarak Tiber Nehri'nin Campus Martius olarak adlandırılan ve yüzyıllar içinde yaklaşık dört metre alüvyon tabakası altına gömülen taşma düzlüklerinden birisinde konuşluydu. İlk heykel parçaları 16. yüzyılda bulunmuştu ve 1938 yılına gelindiğinde Antik Roma "temalı parkı" yaratma girişimi nedeniyle Benito Mussolini tarafından Sunak için (Sunağın yerini değiştirerek) Augustus Mozelesi ile birlikte bir muhafaza binası yaptırıldı.[1]

Günümüzde ise yine Mussolini'nin binasının olduğu yerde planı Amerikalı mimar Richard Meier tarafından yapılmış olan yeni bir muhafaza yapısı vardır.[1] Yeni bina 2006 yılında açılmıştır ve bazı tartışmalara neden olmuştur.[1].Sonuç New York Times tarafından başarısızlık olarak tanımlanmıştır[3] ve görevdeki belediye başkanı Walter Veltroni'nin muhalifi (eğer seçilirse) yapıyı yıkacağını beyan etmiştir.[4] Veltroni, her halükarda, yapıyı korumuş ve 2007 Haziran başlarında geleneksel 45. Valentino Garavani sergisi için dizayn ettirerek kullanmıştır.[5][6]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d Charlotte Crow, The Ara Pacis, History Today, Cilt 56, Baskı 6, Sayfa 5, Haziran 2006.
  2. ^ "Ara Pacis'den parçalar, Louvre Müzesi". 30 Eylül 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Temmuz 2007. 
  3. ^ Nicolai Ouroussoff,Antik Roma'da Modernizmin kehaneti, Sayfa=E.1, Yayıncı=New York Times, Tarih= 25 Eylül 2006
  4. ^ Rachel Sanderson & Don Mills, Modern binalar Roma zevkini canlandırıyor, Sayfa A.19, National Post, 22 Nisan 2006, (İngilizce)
  5. ^ [1]
  6. ^ [2] 12 Kasım 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]