Komodo (ada)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Komodo (EndonezyacaPulau Komodo) Endonezya Cumhuriyeti'ni oluşturan 17.508 adadan biridir. Ada, adını adadan alan, dünyadaki en büyük kertenkele olan Komodo ejderinin yaşam alanı olarak özellikle dikkat çekicidir. Komodo Adası, 390 kilometrekarelik bir yüz ölçüme sahiptir.

Komodo, Küçük Sunda adalar zincirinin bir parçasıdır ve Komodo Ulusal Parkı'nın bir parçasını oluşturur. Ayrıca ada, dalış için popüler bir konumdur. İdari olarak, Doğu Nusa Tenggara Endonezya'nın bir parçasıdır.

Yerlileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Komodo'nun yerli halkı 1980'den beri yok olmuştur.[1] İki binin üzerinde insan nüfusuna sahiptir. Ada halkı, adaya sürgün edilen ve Sulawesi'den Bugis ile karışan eski hükümlülerin torunlarıdır. Ada halkı yoğun olarak İslam'a inanmaktadır, bunun yanında adada Hristiyan ve Hindu toplulukları da bulunmaktadır.

Ekoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Hayvanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünyanın, yaşayan, en büyük kertenkelesi olan "Komodo Ejderi" adını adadan alıyor. Komoda adasında yaşayan, bir çeşit monitör kertenkelesi (Varanus) olan, "Komodo Ejderi"; buranın yanı sıra, çevre ada ve batı Flores'ın bir parçasında yaşamaktadır. Cava geyiği, her ne kadar yerli olmasa da adada yaşar. Diğer hayvanlar arasında manda, Endonezya yaban domuzu, misk kedileri, kakadu ve makaklar bulunur.,

Pembe Plaj[değiştir | kaynağı değiştir]

Komodo, Dünya'da yalnızca 7 tane bulunan "pembe plaj" lardan 1 tanesine sahiptir. Kumun pembe görünmesinin nedeni ise Foraminifer parçalarından oluşan kırmızı kum ile beyaz kumun bir karışımından oluşmasıdır.

2020 Turizme Kapanması[değiştir | kaynağı değiştir]

Nisan 2019 tarihinde, Endonezya yetkili makamları, hayvan kaçakçılığına dair duydukları endişeden ötürü adayı belirli bir süre için turizme kapatma kararını masaya taşmışlardır.[2] Temmuz 2019'da yetkililer, adanın, 2020 başında kapatılacağını doğrulamışlardır.

Nusa Tenggara Timur eyaleti valisi olan Viktor Laiskodat, canlı koruma programını desteklemek amacıyla, 100 milyar Rp (114,9 milyon ₺) bütçe sağlayacağını açıkladı.[3]

Olası gelir kaybından endişe eden, Komodo Adası'nda yaşayan köylüler, yabancı turistlerden pahalı bir giriş ücreti alınmasını önerdi.[4]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Media, Kompas Cyber (28 Ocak 2013). "Penduduk Hidup Bersama Komodo". KOMPAS.com (Endonezyaca). 14 Mart 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Haziran 2022. 
  2. ^ "Komodo considers tourist ban to help boost dragon numbers". the Guardian (İngilizce). 4 Nisan 2019. 4 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Haziran 2022. 
  3. ^ Post, The Jakarta. "Komodo Island to be closed in 2020: Agency". The Jakarta Post (İngilizce). 18 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Haziran 2022. 
  4. ^ "The fight for Dragon Island". BBC News. 22 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Haziran 2022.