Tierradentro

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tierradentro Ulusal Arkeoloji Parkı
UNESCO Dünya Mirası
Konum Kolombiya
KriterKültürel: iii
Referans743
Tescil1995 (19. oturum)
BölgeLatin Amerika ve Karayipler

Tierradentro, Kolombiya'nın Cauca Departmanı'ndaki Inza belediyesinin yetki alanındaki ulusal bir arkeolojik parktır. Park, departman başkenti Popayán'a 100 km uzaklıktadır.

Alan, çok sayıdaki arkeolojik bölgede gerçekleştirilmiş birkaç kazıda bulunmuş olan Kolomb öncesi hypogeası ile bilinmektedir. Bunlardan bazıları: Alto del Aguacate (Avokado Tepesi), Alto de San Andrés, Alto de Segovia, Alto del Duende ve El Tablón'dur.

Tipik hypogeum, batı yönünde, sarmal bir merdiven ve yüzeyden genellikle 5 ila 8 metre aşağıda, her biri bir ceset içeren daha az sayıda hazne bulunan bir ana odaya yönelmiş bir girişe sahiptir. Duvarlar, kırmızı, siyah ve beyaz geometrik, antropomorfik ve zoomorfik desenlerle boyanmıştır. Hipogealar korunan alanlar haline getirilmeden önce, bazı heykeller ve seramik ve kumaş kalıntıları mezar soygunlarından dolayı kaçırıldığı için az görülür.

Park hem Kolombiyalı hem de yabancı turistlerin yoğunluğu nedeniyle yerel ekonomiye önemli gelir üretmektedir. Bu siteler 1995 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.[1] Site, Dünya Anıtlar Fonu'nun 2012 Dünya Anıtlar İzleme listesinde En Tehlikede Olan 100 Site listesinde yer aldı.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 24 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2017. 
  2. ^ World Monuments Fund: World Monuments Watch 1996-2012 10 Ağustos 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. – 13 Şubat 2013 tarihinde erişildi.