Tierradentro

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Tierradentro Ulusal Arkeoloji Parkı*
UNESCO Dünya Mirası
Tombs in Tierra Dentro.jpg
Resmî adı Tierradentro Ulusal Arkeoloji Parkı
Ülke  Kolombiya
Tür Kültürel
Kriter iii
Referans 743
Bölge** Latin Amerika ve Karayipler
Tescil bilgisi
Tescil 1995 (19. Oturum)

Tierradentro, Kolombiya'nın Cauca Departmanı'ndaki Inza belediyesinin yetki alanındaki ulusal bir arkeolojik parktır. Park, departman başkenti Popayán'a 100 km uzaklıktadır.

Alan, çok sayıdaki arkeolojik bölgede gerçekleştirilmiş birkaç kazıda bulunmuş olan Kolomb öncesi hypogeası ile bilinmektedir. Bunlardan bazıları: Alto del Aguacate (Avokado Tepesi), Alto de San Andrés, Alto de Segovia, Alto del Duende ve El Tablón'dur.

Tipik hypogeum, batı yönünde, sarmal bir merdiven ve yüzeyden genellikle 5 ila 8 metre aşağıda, her biri bir ceset içeren daha az sayıda hazne bulunan bir ana odaya yönelmiş bir girişe sahiptir. Duvarlar, kırmızı, siyah ve beyaz geometrik, antropomorfik ve zoomorfik desenlerle boyanmıştır. Hipogealar korunan alanlar haline getirilmeden önce, bazı heykeller ve seramik ve kumaş kalıntıları mezar soygunlarından dolayı kaçırıldığı için az görülür.

Park hem Kolombiyalı hem de yabancı turistlerin yoğunluğu nedeniyle yerel ekonomiye önemli gelir üretmektedir. Bu siteler 1995 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.[1] Site, Dünya Anıtlar Fonu'nun 2012 Dünya Anıtlar İzleme listesinde En Tehlikede Olan 100 Site listesinde yer aldı.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]