Hoover Barajı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Hoover Barajı
Hoover Dam and Arizona Spillway, 1983.jpg
Yer Clark County, Nevada / Mohave County, Arizona, ABD
Amaç Enerji ve Sulama
Nehir Colorado Nehri
Gövde dolgu tipi Beton Kemer
Yükseklik 221
Göl hacmi 2,48 hm3
Göl alanı 640[1] km2

Hoover Barajı, Arizona ve Nevada eyalet sınırında bulunan kendi kendine çalışabilme kabiliyetine sahip beton-kemer barajdır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

20. yüzyılın ilk yıllarından beri, Black kanyon ve hemen yanındaki Boulder kanyon'un etrafındaki bölge, hidroelektrik ve sulama amaçlı kullanılabilecek suyun kontrolünü sağlayabilecek bir baraj için yeterli bir potansiyele sahip olup olmadığı araştırılmaktaydı. 1928 yılında, ABD Kongresi'nin projeyi onaylaması üzerine, en iyi fiyat teklifini veren Six Companies adlı konsorsiyum ihaleyi kazanmış ve Hoover barajı inşaatına başlamıştır.

Kolorado Nehrinin Black kanyon bölgesinde inşa edilmiştir. İnşaatı 1931 ile 1936 yılları arasında süren baraj, ABD başkanı Franklin Roosevelt tarafından 30 Eylül 1935 tarihinde hizmete sunulmuştur. Barajın inşası, binlerce işçinin çalışmasına ve yüzün üzerinde işçinin ise hayatına mâlolmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Frequently Asked Questions: Lake Mead". Bureau of Reclamation. 29 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Temmuz 2010. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]