Hotin Kalesi

Koordinatlar: 48°31′19″K 26°29′54″D / 48.52194°K 26.49833°D / 48.52194; 26.49833
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hotin Kalesi
Хотинська фортеця
Dnistrovski, Çernivtsi Oblastı
Hotin Kalesi'nin giriş kapısı
Koordinatlar48°31′19″K 26°29′54″D / 48.52194°K 26.49833°D / 48.52194; 26.49833
TipKale
Yapı bilgisi
Web sitesihttps://khotynska-fortecya.cv.ua/index-en
Yapı tarihçesi
İnşaKale

Hotin Kalesi (Ukraynaca; Хотинська фортеця,Lehçe; twierdza w Chocimiu,Türkçe; Hotin Kalesi, Romence;Cetatea Hotinului) Ukrayna'nın güneybatısındaki Çernivtsi Oblastı'nda (eyalet) yer alan Hotin'de bulunan ve Dinyester Nehri'nin sağ kıyısında yer alan bir sur kompleksidir. 1940 yılında Ukrayna ve Moldova arasında bölünmüş olan tarihi kuzey Besarabya bölgesinin topraklarında yer almaktadır. Kale aynı zamanda bir başka ünlü savunma yapısı olan Kamyanets-Podilski'deki Eski Kamaniçe Kalesi'nin de yakınında yer almaktadır. Hotin kalesinin inşaatına 1375 yılında başlandı ve 1380'lerde ve 1460'larda Moldavyalı prensler, İyi İskender ve III. Ştefan'ın yönetimi altında büyük iyileştirmeler yapıldı.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Rus kalesi olarak[değiştir | kaynağı değiştir]

Hotin Kalesi'nin başlangıcı, 10. yüzyılda Prens I. Vladimir Sviatoslavovych tarafından bugünkü Bukovina topraklarını kontrolüne aldıktan sonra güneybatı Kiev Knezliği'nin sınır tahkimatlarından biri olarak bir tahkimat inşa edilmesine kadar uzanıyor. Sonunda bir kale olarak düzenlenen tahkimat yapıları İskandinavya ve Kiev'i Ponyzia (ovalar), Podillia, Ceneviz ve Karadeniz'deki Yunan kolonilerine bağlamaktaydı. Ayrıca Moldavya ve Eflak üzerinden geçen dönemin ünlü ticaret yollarından olan Varanglılardan Yunanlılara giden yol üzerinde bulunuyordu.[1]

Tahkimat, Dinyester'in yüksek sağ kıyısı ve vadi tarafından oluşturulan kayalık bir bölgede bulunuyordu. İlk başta ahşap duvarları ve koruyucu unsurları olan devasa bir toprak yığınından ibaretti. Nehrin karşısındaki Hotin yerleşimini korumak için tasarlandı. İlk taş yapı oldukça küçüktü ve tam olarak bugün kuzey kulesinin bulunduğu yerde bulunuyordu. Yüzyıllar boyunca bu kale birçok yeniden inşa ve genişletme sürecinden geçmiş ve daha sonra onu yeniden inşa edecek olan yeni fatihler tarafından hasar görmüştür.

11. yüzyılın sonlarında Hotin kalesi Terebovlia beyliğine aitti. 1140'larda kale Halych Prensliği'nin bir parçası oldu ve 1199'da Galiçya-Volhinya Krallığı'nın bir parçası oldu.[2]

Yeniden yapılanma ve tahkimat[değiştir | kaynağı değiştir]

Kalenin duvarlarının panoramik görünümü

1250-64'te Galiçyalı Daniel ve oğlu Lev kaleyi yeniden inşa etti. Yarım metre taş duvar kalınlığını artırdılar ve kalenin etrafında 6 metrelik geniş bir hendek yaptılar. Kalenin kuzey kısmına yeni askeri binalar da eklendi. 13. yüzyılın ikinci yarısında Cenevizliler tarafından bu unsurlar yeniden inşa edilmiştir.[3]

1340'lı yıllarda Kale, Macaristan Krallığı'nın tebaası olan Moldavya prensi Dragos tarafından ele geçirildi. 1375'ten sonra Moldavya Prensliği'nin bir parçası oldu. İyi İskender'in ve ardından Moldavyalı III. Ştefan'ın yönetimi altında eski kale taştan yeniden inşa edildi ve büyük ölçüde genişletilerek şimdiki şekline getirildi. Onun yönetiminde 5-6-metre (16-20 ft) genişliğinde yeni surlar ve 40 metre (130 ft) yüksekliğinde duvarlar inşa edildi. Ayrıca üç kule ekleyerek avluyu 10 metre (33 ft) yükseltti. Avlu prens ve askerlerin bölümü olarak ikiye bölündü. Ayrıca askerlere kışla görevi gören derin bodrumlar kazdı. Bu yeniden yapılanma kaleyi bugünkü yapısına kavuşturmuştur. 14. ve 16. yüzyıllar arasında Kale, Moldavya Prenslerinin ikametgahı olarak hizmet vermiştir.

1476'da garnizon, kaleyi Sultan II. Mehmed'in Osmanlı ordusuna karşı başarıyla tuttu. 16. yüzyılın sonlarında Moldavya, Osmanlı İmparatorluğu'na bağlı bir beylik haline geldi. Daha sonra kalenin içine Moldavya birliklerinin yanında bir yeniçeri birliği konuşlandırıldı. Bu süre zarfında Türkler kaleyi genişletti ve güçlendirdi.

Kale, 1538'de Büyük Taç Hetman Jan Tarnowski liderliğindeki Polonya-Litvanya Topluluğu güçleri tarafından ele geçirildi. İngiliz Milletler Topluluğu güçleri Kalenin duvarlarını lağım savaşı ile harap etti. Ayrıca üç kuleyi ve batı duvarının bir kısmını yok etti. Hotin Kalesi ele geçirildikten sonra 1540 ile 1544 yılları arasında yenilenmiştir. 1563 yılında Dmytro Vyshnevetsky beş yüz Zaporojya Kazakıyla birlikte kaleyi ele geçirdi ve bir süre elinde tuttu.

17. ila 19. yüzyıllar[değiştir | kaynağı değiştir]

Hotin Kalesi, Hotin şehir bayrağında temsil edilmektedir.

1600 yılında Petru Movilă'nın babası, hem Moldavya hem de Eflak'ın önceki hükümdarı Simion ve kardeşi Moldavya Prensi Ieremia Movilă, Polonya'nın desteğiyle Kale'ye sığındı.[4] Burayı ele geçirmeye çalışan Cesur Mikail liderliğindeki Moldavya ve Eflak güçlerine karşı bir hanedan savaşı yaptılar ve ardından Polonya'ya sığındılar.

1611'de Voyvoda II. Stefan Tomsa, Osmanlı İmparatorluğu'nun desteğiyle Moldova'yı yönetti ve 1615'te tahttan indirilinceye kadar Hotin Kalesi'ni elinde tuttu.

1615'te Polonya ordusu Hotin'i tekrar ele geçirdi, ancak 1617'de Busza Antlaşması ile burayı Türklere geri verdi. 1620'de şehir yine Polonya ordusu tarafından ele geçirildi.

Eylül-Ekim 1621'de, hetman Jan Karol Chodkiewicz ve Petro Sahaidachny, Yatsko Borodavka (yaklaşık 50.000 asker) komutasındaki İngiliz Milletler Topluluğu ordusu, Hotin Muharebesi'nde Türk padişahı II. Osman'ın (100.000 kişi olduğu tahmin edilen) ordusunu durdurdu. 8 Ekim 1621'de Hotin Barış Antlaşması imzalandı, Osmanlı'nın İngiliz Milletler Topluluğu'na doğru ilerlemesi durduruldu ve Dinyester nehri üzerindeki (Moldavya Prensliği sınırı) İngiliz Milletler Topluluğu-Osmanlı sınırı onaylandı. Böylece Hotin Osmanlı İmparatorluğu'nun vasalı olan Moldavya'ya geri bırakıldı.[5]

Bohdan Khmelnytsky, önce Moldavya ve Eflak Beyliklerinin müttefiki olarak geldi, ardından 1650 baharında bir süre Hotin Kalesi'ni işgal etti. 1653 yılında Dinyester'in sol yakasında yapılan Zhvanets Muharebesi'nde Hotinli Türklerden oluşan bir garnizon, Moldavya Prensliği kuvvetleriyle birlikte savaşıyordu. Kasım 1673'te Hotin Kalesi Türkler tarafından kaybedildi ve Jan Sobieski Polonya-Kazak ordusuyla Hotin'i işgal etmeye başladı.[6] Jan Sobieski'nin savaşı şöyle tanımladığı biliniyor: "60'tan fazla silah durmadan gürlüyordu, gökyüzü alevler içindeydi ve dumana boğulmuştu, yer titriyordu, duvarlar inliyordu, kayalar parçalara ayrılıyordu. gün boyunca yakalanan gözlerim tarif edilemezdi. Her iki tarafın da mücadele ettiği ısrarı ve cesareti, daha doğrusu çaresizliği anlatmak imkansız."

Ağustos 1674'ün başlarında kale Türk kuvvetleri tarafından geri alındı. O zamanlar Polonya kralı olan Jan Sobieski, 1684'te burayı yeniden ele geçirdi.

1699 Karlofça Barış Antlaşması ile kale Polonya-Litvanya Topluluğu'ndan Moldavya'ya devredildi.[7] 1711'de Hotin yeniden Türklerin eline geçti. Türkler altı yıllık (1712-18) yeniden yapılanmanın ardından Hotin'i güçlendirdi ve burası Osmanlı savunmasının Doğu Avrupa'daki en önemli kalesi haline geldi.

1739'da Ukraynalılar, Ruslar, Gürcüler ve Moldovalılar'ın savaştığı Stavuçani (bugünkü Stavceane) Muharebesi'nde Ruslar Türkleri mağlup ettikten sonra Hotin kalesini kuşattı. Türk kuvvetlerinin komutanı Iliaş Colceag, kaleyi Rus komutan Burkhard Christoph von Münnich'e teslim etti.

1769 ve 1788'de Ruslar kaleye yeniden başarılı bir şekilde saldırdılar, ancak her defasında barış anlaşmalarına göre kale geri verildi. Hotin ancak Türk-Rus Savaşı'ndan (1806-1812) sonra Rusya'nın kalıcı bir parçası ve Besarabya'da bir bölge merkezi haline geldi. Ancak Türkler geri çekilirken kaleyi neredeyse tamamen harap ettiler.

1826'da Hotin şehrine bir arma verildi.

1832 yılında kalenin içindeki araziye yeni Oleksandr Nevskiy kilisesi inşa edildi.

1856'da hükûmet Hotin Kalesi'nin askeri varlık statüsüne son verdi.

20. ve 21. yüzyıllar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuzeyden kale görünümü

Birinci Dünya Savaşı ve Rusya İç Savaşı Hotin halkına ağır darbe vurdu. Ocak 1918'de Moldova Demokratik Cumhuriyeti bağımsızlığını ilan etti ve Mart ayında Romanya ile birleşti.

Ocak 1919'da Rusya'dan gelen Bolşeviklerin düzenlediği Romanya karşıtı bir ayaklanma gerçekleşti. Hotin Yöneticisi bölgedeki yüzden fazla köyde yetki kazandı. YI Voloshenko-Mardaryev (Й. І. Волошенко-Мардар'єв) bölgeden sorumluydu. Ayaklanma yalnızca on gün sürdü ve 1 Şubat'ta Romenler Hotin'e girdi. Hotin, Paris Barış Konferansı'ndan sonra uluslararası alanda Romanya'nın bir parçası olarak tanındı. 22 yıl boyunca Romanya'nın bir parçası olarak kaldı ve Hotin İlçesinin idari merkezi oldu.[8]

28 Haziran 1940'ta Sovyetler Birliği, Besarabya ve Kuzey Bukovina'yı işgal etti ve Moskova'nın emriyle Besarabya'nın Hotin kasabası da dahil olmak üzere kuzey kısmı Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'ne dahil edildi. 6 Temmuz 1941'de Hotin, Nazi Alman - Romen orduları tarafından yeniden fethedildi ve Bukovina Valiliği'nin bir parçası olarak Romanya'ya geri döndü. 1944 yazında Kızıl Ordu bölgeyi yeniden işgal etti.

Eylül 1991'de, 1621 Hotin Muharebesi'nin 370. yıl kutlamaları sırasında heykeltıraş I. Hamal' (І. Гамаль) tarafından Ukraynalı Hetman Petro Sahaydaçni onuruna bir anıt yapıldı.[9] Bugün Hotin, Çernivtsi oblastının en büyük şehirlerinden biri ve önemli bir sanayi, turizm ve kültür merkezidir. Şehrin zengin tarihi gelenekleri dikkate alınarak, Hotin kalesi mimari koruma alanı 2000 yılında Ukrayna Bakanlar Kurulu tarafından oluşturulmuştur. Eylül 2002'de antik kent 1000. yılını kutladı.[10]

Hotin Kalesi filmlerde[değiştir | kaynağı değiştir]

Karanlık noktanın yakından görünümü

Hotin kalesinde birçok tarihi macera filmi çekildi: Engerek (1965), Zakhar Berkut (1971), Robin Hood'un Okları (1975), Eski Kale (1976), d'Artagnan ve Üç Silahşörler (1978), Balad Valiant Knight Ivanhoe (1983), The Black Arrow (1985) ve Taras Bulba (2009). Bu filmlerde kale genellikle La Rochelle dahil çeşitli Fransız ve İngiliz kalelerini temsil ediyordu.[10][11]

Efsaneler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yüzlerce yıllık varlığının yarattığı kale hakkında da birçok efsane var. Bazı popüler efsaneler, kale duvarının kenarındaki büyük karanlık noktanın kökeniyle ilgilidir. Bir efsaneye göre bu nokta, Hotin isyancılarının kale içinde öldürülen Osmanlı Türklerine karşı döktükleri gözyaşlarıyla yaratılmıştır. Bir başka efsaneye göre bu leke, Türklerin diri diri kale duvarlarına gömdüğü Oksana adlı kızın gözyaşlarından yaratılmıştır.

Sanatta Hotin[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Hotin". 14 Ocak 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mart 2024. 
 2. ^ "History Khotyn fortress". khotynska-fortecya.cv.ua. 4 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Şubat 2022. 
 3. ^ "Khotyn Fortress". 14 Ocak 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 4. ^ Ohloblyn, Oleksander. "Mohyla, Petro". Encyclopedia of Ukraine. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Temmuz 2008. 
 5. ^ Podhorodecki, Leszek (1971). "Chocim, 1621" (Lehçe). Muzeum Pałac w Wlianowie. 7 Kasım 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Temmuz 2008. 
 6. ^ History of cities and villages of the Ukrainian SSR. Kiev. 1971. 30 Mayıs 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Şubat 2008. 
 7. ^ "Khotyn Ancient and Modern" (Rusça). 28 Mayıs 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 8. ^ "Hotin history". 7 Aralık 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mart 2024. 
 9. ^ "Hotin". 7 Aralık 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mart 2024. 
 10. ^ a b Klymenko, Sergiy (July 2004). "On the southwest of Kiev, July 2004. Fourth day: Chernivsti -> Khotyn -> Kamianets-Podilskyi -> Chornokozyntsi -> Chernivsti". serg-klymenko.narod.ru (Ukraynaca). 19 Şubat 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Temmuz 2008. 
 11. ^ "Khotyn - Chocim". Castles.com.ua. 19 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Temmuz 2008.