Büyük Set Resifi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Büyük Set Resifi*
UNESCO Dünya Mirası
Blue Linckia Starfish.JPG
Resmî adı Büyük Set Resifi
Ülke  Avustralya
Tür Doğal
Kriter vii, viii, ix, x
Referans 154[1]
Bölge** Asya-Pasifik
Koordinatlar Koordinatlar: 18°17′10″G 147°42′00″D / 18.28611°G 147.7°D / -18.28611; 147.7
Tescil bilgisi
Tescil 1981 (5. Oturum)
Büyük Set Resifi uydu görüntüsü

Büyük Set Resifi, birbirinden ayrı 2,900 resif ve 900 adadan oluşan, 2,600 km genişliğe yayılmış 344,400 km² alanı ile dünyanın en büyük resif sistemidir. Resif kuzey doğu Avustralya'nın Queensland sahili açıklarında bulunan Mercan Denizi'ndedir.

Büyük Set Resifi dış uzay'dan görülebilen, canlı organizmaların oluşturduğu, en büyük yapıdır. Resifin yapısı mercan polip'i olarak bilinen milyarlarca küçük organizma tarafından oluşturulmuştur. Resif geniş canlı çeşitliğine ev sahipliği yapmaktadır ve 1981 yılında Dünya Mirasları arasına alınmıştır.

Keşfedilmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

11 Haziran 1770 tarihinde Kaptan James Cook tarafından "Endeavour" adlı gemisinin resiflerde karaya oturmasıyla birlikte keşfedilmiştir. Hasar alan gemiyi batmaktan kurtarabilen Cook ve ekibi, günümüzde Cooktown, Queensland olarak bilinen bölgede gemilerini sahile taşımayı başararak kurtarmışlardır. Geminin onarımı yedi hafta sürmüştür ve daha sonra Cook ile mürettebatı yolculuklarına devam etmişlerdir.

Ekoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Büyük Set Resifi, kendine özgü yaşam çeşitliliğine sahiptir. Mink balinası, kambur balina ve mavi balina gibi birçok balina, ve dugong gibi soyu tehlikedeki birçok deniz memelisi, 6 çeşit deniz kaplumbağası ve 1 milyondan fazla balık, mercan, köpekbalığı, vatoz, denizanası... v.s, çeşidi Büyük Set Resifi'nde kendiliğinden yetişmektedir.

Tehditler[değiştir | kaynağı değiştir]

Büyük Set Resifi, turizm açısından olduğu kadar, balıkçılık açısından da önemli bir yerdir. İzinsiz balıkçılık doğal yaşamı tehdit etmektedir. Mercanların toplanması da mercan resifini tehdit eder. Diken tacı denilen bir tür 20 kollu denizyıldızı da mercanları yiyerek resifi tahrip eder. En kötüsü bu hayvanların tek doğal düşmanlarının, Triton denilen nesli tehlikedeki bir tür denizminaresi olmasıdır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]