Zeus Heykeli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Philippe Galle'nin Maarten van Heemskerck'in çizimlerinden yaptığı resim, 1572.

Zeus heykeli, M.Ö. 456 yılında Olimpos Dağı'nda inşâ edilen Zeus Tapınağı için Fidias tarafından yapılan ve tanrı Zeus'u oturur hâlde betimleyen devasa bir heykeldi.[1] Fidias'ın M.Ö. 438 ile 430 yılları arasında yaptığı tahmin edilen 13 metre yüksekliğindeki görkemli eseri "Dünyanın Yedi Harikası" arasındadır.[2]

Heykel altın ve fildişinden imâl edilmiştir. Zeus'un oturduğu taht, abanoz ağacından yapılmış, altın, fildişi ve değerli taşlardan kakmalar ile süslü hâliyle heykelin kendisinden daha etkileyiciydi. Heykel, Zeus'u sağ elinde zafer tanrıçası Nike ile, sol elinde ise değerli metallerden süslemeler ve bir kartal kakması ile bezeli bir asa tutarken betimlenmekteydi.

Zeus Tapınağının içinde bulunan heykel, tapınağa ancak sığabiliyordu, hatta oturur vaziyette tasvir edilen Zeus, ayağa kalksa tapınağın tavanı yıkılacakmış gibi duruyordu."[2] Üzerinde, Yunan tanrılarının ve sfenks gibi mistik hayvanlar figürleri yer alıyordu. Heykelin derisi fildişinden, sakalı, saçları ve elbisesi altındandı. Karanlık bir koridordan geçilerek görülebildiği için, parlak fildişi, insanların gözünü alıyor ve derinden etkiliyordu.

Olimpiyat oyunları, 391 yılında Theodosius tarafından putperestlik gerekçesiyle yasaklanınca Zeus Tapınağı da ziyaretten men edildi. "Dünyanın Yedi Harikası" arasında sayılan heykel, Atina'nın ileri gelenleri tarafından, yeni kurulan Konstantinopolis'e taşındı ve orada da 462 yılındaki büyük yangında yok oldu.

Olimpos'ta 1829'da Fransızlar tarafından burada bulunan heykele ait bazı parçalar Paris'te Louvre Müzesi'nde sergilenmektedir.

Zeus, Yunan mitolojisinde en güçlü ve önemli tanrıdır. Gökyüzü ve şimşek tanrısı olarak da geçmektedir.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Statue of Zeus 15 Aralık 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. encyclopædiabritannica.com 26 Ocak 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.'dan 22 Kasım 2006'da erişilmiştir.
  2. ^ a b The Seven Wonders: The Statue of Zeus at Olympia 22 Ocak 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Alaa K. Ashmawy, www.authenticwonders.com 12 Aralık 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. 30 Eylül 2007 tarihinde erişilmiştir.
  3. ^ "Yunan tanrılarının isimleri nelerdir? Yunan mitolojisi nedir?". Sabah. 2 Ekim 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ekim 2020.