Karum Alışveriş Merkezi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Karum AVM'den bir görünüm

Karum Alışveriş Merkezi Ankara'nın en eski alışveriş merkezi olup İran Caddesi, Kavaklıdere adresinde bulunmaktadır. Ankara Sheraton Oteli'nin hemen yanında bulunur.

Konum[değiştir | kaynağı değiştir]

İran Caddesi No:21 Kavaklıdere adresinde olup, Tunalı Hilmi Caddesi, Arjantin Caddesi ve Tahran Caddesinin kesişme noktasındadır, Kavaklıdere semtinin Esat, Gazi Osman Paşa, Çankaya, Ayrancı gibi semtlerin ortasinda bulunması ve yürüme mesafesinde olması yer seçiminde önemli bir etkendir, bu sayede bölgenin en önemli alışveriş merkezi konumundadır. Ayrıca tam önünde Kuğulu Park bulunur.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Karum İş ve Alışveriş Merkezi, 1986 yılında Sheraton Hotels & Towers Projesi ile birlikte Koray - Kavala yatırımcı grubu tarafından projelendirilip, beş yıllık bir inşaat safhasından sonra 1991 yılının Ekim ayında "Ankara'da yeni bir merkez" sloganıyla hizmete açılmıştır. Tasarım: Von Gerkan, Marg and Partners; Mimari grup: Seyaş; Yapımcı firma: Koray Holding 1991 yılından itibaren de Nurol Şirketler Grubu'na bağlı Karum Yönetim ve Ticaret A.Ş. tarafından yönetilmektedir.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

İş merkezinin inşaat alanı 62.000m²'dir. Bunun 12.000m²'si otopark, 23.000m²'si ortak alan ve 27.000 m²si de kullanılabilir alandır. Üçü çarşı katları (zemin kat, 1. kat, 2. kat), dördü büro katları, diğer ikisi de tesisat ve otopark katları olmak üzere 9 kattan oluşan binanın dört ana kapısı ayrıca otopark bağlantıları mevcuttur. Ortada eliptik bir atrium bulunur.

Görüntüler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]