Karum Alışveriş Merkezi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Karum Alışveriş Merkezi
Karum AVM.jpg
Atrium planlı alışveriş merkezinin iç görünümü (2020)
Genel bilgiler
Durum Tamamlandı
Tür Alışveriş merkezi
Mimari tarz Modern mimari
Konum Çankaya, Ankara, Türkiye
Başlama 1986
Tamamlanma 1991
Açılış 1 Ekim 1991
Teknik ayrıntılar
Malzeme Betonarme
Kat sayısı 9
Tasarım ve inşaat
Mimarlık firması gmp
SEYAŞ
Baş müteahhit Koray Holding
Diğer bilgiler
Mağaza sayısı 383
Otopark 700 araç (kapalı otopark)

Karum Alışveriş Merkezi; Ankara'nın Çankaya ilçesinde bulunan bir alışveriş merkezidir. Ankara Sheraton Oteli ile ortak bir araziyi paylaşan ve aynı mimarlık firması tarafından tasarlanmış olan bina, İran ve Arjantin Caddesi'nin kesişim noktasında yer alır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Karum İş ve Alışveriş Merkezi, 1986 yılında Sheraton Hotels & Towers Projesi ile birlikte Koray - Kavala yatırımcı grubu tarafından projelendirilip, beş yıllık bir inşaat safhasından sonra 1991 yılının Ekim ayında "Ankara'da yeni bir merkez" sloganıyla hizmete açılmıştır. 1991 yılından itibaren de Nurol Şirketler Grubu'na bağlı Karum Yönetim ve Ticaret A.Ş. tarafından yönetilmektedir.

Mimari[değiştir | kaynağı değiştir]

Almanya merkezli bir mimarlık şirketi olan gmp (Gerkan, Marg und Partner) ve Türkiye kökenli SEYAŞ tarafından tasarlanan binanın inşasına 1986 yılında başlandı. Üstlenici firma olarak faaliyet gösteren Koray Holding ise 1991 yılında projeyi tamamlayarak hizmete açtı. 18.000 m²'lik bir arsada, yaklaşık 62.500 m² inşaat alanına sahip olacak şekilde kurgulanan yapı; üçünün dükkanların bulunduğu alışveriş merkezi, dört tanesinin ofislerin yer aldığı iş bloğu ve geriye kalan ikisinin de otopark olarak kullanıldığı toplam dokuz kata sahiptir. Bünyesinde 383 adet kiralanabilir mağaza ve 700 araç kapasiteli bir kapalı otopark yer alır.[1]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Candan, Mustafa (2018). "Alışveriş Merkezi Yönetimi ve Ankara İlinde Bir Alan Uygulaması" (PDF). Ankara: Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü. ss. 115-116. Erişim tarihi: 9 Aralık 2022.