Vänern Gölü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vänern Gölü
Vänern Gölü
Konum İsveç
Koordinatlar 58°55′K 13°30′D
Göl türü Tatlı
Kaynakları Klarälven
Çıkışları Göta älv
Havza ülkeleri  İsveç
Yüzölçümü 5,650 km²
Ortalama derinlik 27 m
En derin noktası 106
Su hacmi 153 km³
Yüzey rakımı 44 m
Adalar Djurö
Wikimedia Commons

Vänern Gölü İsveç'in Västra Götaland ve Värmland illeri arasında yer alan İsveç'in en, Avrupa'nın ise Ladoga ve Onega göllerinden sonra üçüncü büyük gölüdür.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Jeolojik olarak Vänern 10,000 yıl öncesinde, dünyanın yaşadığı son buzul çağından sonra oluşmuştur. Buzların erimesiyle İsveç topraklarının büyük bölümünün sular altında kalmıştı ve gölün bugün olduğu yer Botni Körfezi ile Kattegat arasında bir boğaz görevi görüyordu. Daha sonraki çağlarda suların çekilmeye başlaması ile birlikte Vänern ve Vättern gibi göller oldukça küçüldü. Bunun sonucunda bugün bile, tatlı su bölgelerinde görülmeyen buzul çağından kalma türlere rastlanabilmektedir.

Coğrafyası[değiştir | kaynağı değiştir]

Vänern Gölü 5,655 kilometrekarelik bir alan kaplar. Deniz seviyesinden 44 metre yüksekte yer alır ve ortalama derinliği 27 metredir. Ölçülen en derin yeri 106 metredir.[1] Gölün orta kesimlerinde yer alan Djorö takımadaları son yıllarda millî park statüsüne çıkarılmıştır. Gölün güneydoğusunda yer alan Kinnekulle Dağı popüler bir turizm alanıdır. Yüksekliği 270 metre olan dağdan göl tamamı ile görülebilir.

Çevre[değiştir | kaynağı değiştir]

Gölde en çok yetişen balık türü Osmerus'tur. 1 Hektara 2,600 balık düşer. Bir başka yaygın balık türü somon olup, bu gölde yetişen somonların ağırlığı 15 kilogramı aşabilmektedir. Dünyanın bilinen, yakalanmış en büyük somonu 20 kilogramlık ağırlığı ile Vänern Gölü'nden çıkarılmıştır. Çevrede en yaygın kuş türleri ise deniz kırlangıcı ve martılardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Ağustos 2005 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Şubat 2007. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]