Sarlacc

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Sarlacc Tatooine gezegenine uyum sağlayıp yaşayan bir yaratıktır.Jabba the Hutt düşmanlarını Sarlacc'ın bulunduğu Cartoon Çukuru'na atarak, Sarlacc'ın düşmanlarını yiyişini izler.

Sarlacc, tamamen yerin altına gömülmüş, dışarıda sadece yaklaşık 3 metre kadarlık bin tane içeri dönük dokunaçlı ağzının içinde bir lokma yakalamak için körlemesine hareket eden büyük bir gaga ve onun içinde de güçlü bir dil bulunan ağzı bulunmaktaydı. Sarlacc avını 1000 yıl canlı tutabilir. Sarlacc avı ani bir hareket yapınca hemen yutar.Sarlacc,Jabba'nın favori yaratığıydı.

Filmdeki yeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Luke Skywalker, arkadaşları Han Solo'yu Jabba the Hutt'un elinden kurtarmak için kendi evi olan Tatooine'ye döner. Orada Rancor ile savaşıp onu öldürdükten sonra sıra Sarlacc'ın içine atılmaya gelir. Ama Luke, R2-D2'nun içindeki işın kılıcını alır ve hepsini alteder. Sonraki teknedeki adamları altederken Boba Fett, ona nişan alır. Chewbacca, yarı kör Han Solo'ya arkasında Boba Fett'in olduğunu söyler ve arkasını dönünce elindeki çelik Boba Fett'in sırt jetini çalıştırır ve Fett, Sarlacc'ın içine düşer. Jabba öldükten ve gemisi kül olduktan sonra herkes Boba Fett'in öldüğünü sanır; fakat Boba Fett son anda sırt jetini ve termik patlayıcılarını çalıştırarak Sarlacc'ı içinden patlatmış ve son anda ölmekten kurtulmuştur. Fakat Sarlacc bomba ve üstüne düşen gemi yüzünden ölmüştür.

Dayısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sarlacc'tan sadece bir tanesi bilinse de bir tanesi Tatooine'de, bir tanesi de Dathomir'de bulunmak üzere iki Sarlacc vardır. Tatooine'deki, Boba Fett canavarı içinde patlatınca ölmüştür. Diğerine ne olduğu ise bilinmemektedir.

Doğumları ve Avlanışları[değiştir | kaynağı değiştir]

Sarlacclar yeraltında değil, yeryüzünde doğmuşlardır. Uyum sağladıkları yere gömülerek avlanırlar. Bu avlanış şekli aynen Karınca Aslanı denilen böceğin larvasının avlanış şeklinden esinlenilmiştir.