Assassin's Creed

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Assassin's Creed
AssassinsCreedkapak.jpg
Yayımcı(lar) Ubisoft
Yapımcı(lar) Ubisoft Montreal
Tasarımcı(lar) Patrice Desilets, Jade Raymond
Besteci(ler) Jesper Kyd
Seri Assassin's Creed
Sürüm Windows 1.02 (13 Mayıs 2008),[1]
PS3 1.10 (16 Ekim 2008)
Oyun motoru Scimitar, Havok (Fizik Motoru)
Platform(lar) Microsoft Windows, PlayStation 3, Xbox 360
Çıkış tarih(ler)i PlayStation 3
14 Kasım 2007
Xbox 360
14 Kasım 2007
Microsoft Windows
10 Nisan 2008
Tür(ler)i Üçüncü Şahıs Aksiyon-Macera
Biçim(ler) Tek oyunculu
Sınıf(lar)ı BBFC: 15
ESRB: M
OFLC: MA15+
OFLC: R13
PEGI: 18+[2]
USK: 16

Assassin's Creed (TürkçeSuikastçı'nın İtikadı), Ubisoft tarafından geliştirilmiş tarihle iç içe, gizlilik ağırlıklı, üçüncü şahıs aksiyon-macera tarzı bir Microsoft Windows, PlayStation 3 ve Xbox 360 oyunudur. Oyun ilk kez Microsoft tarafından Project Assassin adı altında X '05 sergisinde takdim edilmiştir. Oyunun hikâyesi Üçüncü Haçlı Seferi döneminde, Haşhaşiler adıyla bilinen, Hasan Sabbah önderliğindeki tarihsel örgüt ile Tapınak Şövalyeleri arasındaki mücadele üzerine kurgulanmıştır. Oyunu oynayan kişi aslında 21. yüzyılda yaşayan, bağlandığı "Animus" adlı makine sayesinde genetik kodlarını taşıdığı geçmişindeki atalarının yaşadıklarına şahit olan Desmond Miles'ı yönetmektedir. Makine sayesinde anılarını izlediğimiz suikastçi ise Altaïr Ibn-La'Ahad'dır.

Bu makine sayesinde hikâye ilerledikçe, Tapınak Şövalyeleri ve Haşhaşiler arasında geçen ve "Cennetin Elması" adıyla bilinen güçlü bir silahı elde etmek için yaşanan mücadele ortaya çıkar. Olaylar 1191'de Kutsal Topraklar'daki Üçüncü Haçlı Seferi döneminde gerçekleşir. Oyun çoğunlukla olumlu yorumlar almış ve 2006 yılında E3'de birden fazla ödül kazanmıştır. Başka bir suikastçiyi konu alan Assassin's Creed 2, Kasım 2009'da yayınlanmıştır. Assassin's Creed 2'nin devamı niteliğinde olan Assassin's Creed: Brotherhood ise Kasım 2010'da, ardından 15 Aralık 2011'de Assassin's Creed: Revelations piyasaya sürülmüştür. Serinin 5. oyunu Assassin's Creed III'de Ekim 2012'de satışa çıkarılmıştır. 10 Kasım 2013 tarihinde Assassin's Creed IV: Black Flag piyasaya sürülmüştür.14 Kasım 2014 tarihinde Assassin's Creed Unity ve Assassin's Creed Rogue piyasaya sürülmüştür.23 Ekim 2015 tarihinde de Assassin's Creed Syndicate piyasaya sürülmüştür.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir barmen olan Desmond Miles, Abstergo Şirketi tarafından kaçırılır. Orada Animus adlı, kullanıcısının atalarının genetik hafızasını tekrar canlandırabilen bir makineye zorla bağlanır. Desmond'un üzerinde, Üçüncü Haçlı Seferi döneminde yaşamış bir suikastçi olan atası Altaïr Ibn-La'Ahad hakkında bilgi almak üzere çalışmaya başlarlar. Animus'un içinde, Altaïr'in anılarını ortaya çıkartır ki, kendisi bir tapınaktan önemli bir artefaktı almak isteyen Robert de Sable'i durdurmak istemektedir. Ancak bu sırada Suikastçı Kardeşliği'nin üç yeminini de bozar. Kardeşliğin lideri, Al Mualim, Altaïr'in rütbesini çıraklığa düşürür ve eski saygınlığını kazanması için dokuz kişiye suikast düzenlemesini ister.

Altaïr suikastları tamamladıkça her birinin , Robert de Sable'ın da kaçırmaya çalıştığı objeye benzer, "Cennetin Parçaları" adlı objeleri arayan birer Tapınak Şövalyesi olduğunu öğrenir. Altaïr nihayetinde Kral Richard'ın önünde Robert ile karşılaşır ve Robert'i ihanetle suçlar. Robert, Altaïr'in ona iftira attığını ileri sürse de Kral Richard ona inanmaz ve adil bir düello yapmalarını ister. Ardından Altaïr, Robert ve yandaşlarıyla savaşarak hepsini öldürür. Robert, Altaïr'e ölmeden önceki son nefesinde onuncu tapınak şövalyesinin varlığından bahseder: Al Mualim. Kafası karışık bir şekilde kardeşliğe geri dönen Altaïr, Al Mualim'in insanların bilinçlerini kontrol etmeye yarayan Cennetin Parçası'nı kullanarak Masyaf'ın halkını hipnotize ettiğini görür. Masumlarla savaşıp yolunu açarak Al Mualim'e ulaşır ve onunla kozlarını paylaşır. Nihayetinde Altaïr, Al Mualim'in Parçayı kullanarak yarattığı illüzyonlardan kurtulup onu öldürür. Al Mualim ölünce elinden düşüp yuvarlanan objeye yaklaşınca teknolojik aygıt aktive olur ve Dünya'nın üzerindeki diğer Cennet Parçaları'nı gösteren bir projeksiyon çalışır.

O sırada, görevini tamamladığı için Desmond Animus'tan uyandırılır. Farkına varır ki Abstergo günümüzün Tapınak Şövalyeleri organizasyonudur. Abstergo şimdi Altaïr'in haritasında görünen noktalarda yer alan diğer Cennetin Parçaları'nı arayacaktır. Bu sayede 2012'de olabileceği varsayılan dünyanın sonu durumunun gerçekleşmemesi için tüm insanları kontrol altında tutabileceklerdir. Desmond'un hayatı, Abstergo'nun bir çalışanı sanılan ancak aslında bir suikastçi olan Lucy Stillman tarafından kurtarılır. Kilitli odasında kalan Desmond, atası Altaïr olarak zaman geçirmiş olduğundan "kartal görüşü" yeteneği kazanmış ve kendisinden önce üzerinde çalışılan Denek 16 tarafından duvarlara yazılmış "kan izleri"ni görmüştür. Tüm Haşhaşilerin sahip olduğu bu yetenekle gördüğü izler kendisinden önceki Denek 16 tarafından kanla duvarlara ve yerlere yazılmış olan, dünyanın sonunun geleceğine dair kehanetlerde bulunan çeşitli mesajlardır.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

MS 1191[değiştir | kaynağı değiştir]

Haşhaşiler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Altaïr Ibn-La'Ahad (El-Tahir ibn-i el Ehad), Suikastçi Kardeşliği'nin bir ajanı ve oyunun ana karakteri.
 • Al Muallim (El Muallim), Masyaf'ın baş Usta Suikastçisi.
 • Malik Al-Sayf (Malik el-Seyif), Kudüs'teki Suikastçi Büro Lideri.

Müslümanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Selahaddin Eyyubi, askeri ve politik lider, Aslan Yürekli Richard'ın düşmanı.
 • Tamir, Şam'ın özellikle fakir bölgelerinde ticaret yapan bir karaborsacı tacir, Altaïr'in ilk hedefi.
 • Talal, Kudüs'ün zengin bölgesinde köle ticareti yapan bir zengin, Altaïr'in üçüncü hedefi.
 • Abu'l Nuqoud (Ebu'l Nukud), Şam'ın tüccar kralı, Altaïr'in dördüncü hedefi.
 • Bahaeddin ibn Şaddad, Eski Kudüs'te Selahaddin Eyyubi'nin naibi, Altaïr'in altıncı hedefi.
 • Cübeyr el-Hekim, Şam'ın baş alimi, Altaïr'in sekizinci hedefi.

Haçlılar[değiştir | kaynağı değiştir]

MS 2012[değiştir | kaynağı değiştir]

Suikastçiler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Desmond Miles, bir barmen ve aslına yabancılaşmış bir suikastçi, Altaïr'in soyundan gelmiştir.
 • Lucy Stillman, Abstergo Şirketi'nde çalışan gizli bir suikastçi.Daha sonra Desmond ile birlkte Abstergo'dan kaçmıştır. Daha sonra assassins's creed revalations dlc sinde doktor ile gizli görüşmeler yaptığı öğrenilmistir.
 • Clay Kaczmarek (Denek 16), Desmond'dan önce Animus'a bağlanmış ve Animus'ta uzun süre kaldığı için ölmüş olan denektir.

Abstergo Şirketi[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Dr. Warren Vidic, rezil bir bilim adamı ve kötü üne sahip Sarmaşık Birliği profesörü.
 • Alan Rikkin, Abstergo'nun CEO'su.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]