Berengaria (Navarre)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Berengaria (Navarre)
İngiltere konsort kraliçesi
Hüküm süresi12 Mayıs 1191 - 6 Nisan 1199
Taç giymesi12 Mayıs 1191
Doğum1165-1170
Ölüm23 Aralık 1230 (59-65 yaş arası)
Eş(ler)iI. Richard
HanedanJimenez
BabasıVI.Sancho (Navarre)
AnnesiKastilya Sancha, Navarre Kraliçesi

Navarralı Berengaria (Bask dili: Berengela. İspanyolca: Berenguela, Fransızca: Bérengère(y. 1165-1170 - ö. 23 Aralık 1230), İngiltere kraliçesi. I.Richard’ın eşiydi. Navarre'li VI. Sancho ve Kastilyalı Sancha'nın en büyük kızıydı. Ortaçağ ingiliz kraliçelerinin çoğunda olduğu gibi, hayatı hakkında nispeten az şey bilinmektedir.

Geleneksel olarak "ülkeye ayak basmayan tek İngiliz kraliçesi" olarak bilinmektedir. Aslında kocasının ölümünden sonra İngiltere'yi ziyaret etmiş olabilir, ancak bunu daha önce yapmamıştı ve Richard'ı çocuksuz olan evliliği sırasında pek görmedi. Üçüncü Haçlı Seferi'nin başlangıcında (bir haçlının eşi için alışılmadık bir şekilde) ona eşlik etti, ancak çoğunlukla Richard'ın erkek kardeşinden ve halefi John’dan alacağı emekli maaşını tahsil etmedeki zorluklara rağmen Fransız mülklerinde yaşadı.

Medyada[değiştir | kaynağı değiştir]

Loretta Young ve Henry Wilcoxon'un oynadığı 1935 yapımı The Crusades filmi Richard ve Berengaria'nın evliliğinin kurgusal bir hikâyesini anlatıyor. Başrollerini George Sanders ve Paula Raymond'un paylaştığı 1954 tarihli tarihi drama filmi Kral Richard ve Haçlılar, Richard ve Berengaria'yı evli ve Üçüncü Haçlı Seferi'nde gösteriyor. 1960'ların İngiliz televizyon dizisi Aslan Yürekli Richard, Sheila Whittingham'ın oynadığı Berengaria ile evliliklerini belirgin bir şekilde öne çıkarıyor. 1923 yapımı Aslan Yürekli Richard filminde Kraliçe Berengaria, Kathleen Clifford tarafından oynandı. Tüm versiyonlar son derece romantikleştirildi ve kraliçe hakkında güvenilir bilgi kaynakları değildir. Navarre'lı Berengaria, BBC'nin 13 bölümlük draması The Devil's Crown'da (1978) Zoë Wanamaker tarafından canlandırıldı.